Posiadanie narkotyków przez żołnierza zawodowego• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Oskarżono mnie o posiadanie narkotyków i poddałem się dobrowolnie karze, która prokurator ustalił na 2000 zł grzywny plus koszty postępowania. Jestem żołnierzem zawodowym – czy taki wymiar kary może skutkować zwolnieniem ze służby? |
|
Popełnienie przestępstwa przez żołnierza zawodowego
Grzywna stanowi także karę. Fakt, iż nie jest to ograniczenie wolności ani pozbawienie wolności, nie zmienia charakteru tego, iż popełnił Pan przestępstwo i zostanie prawomocnie skazany.
Zgodnie z art. 32 pkt. 1 kodeksu karnego grzywna jest jedną z kar przewidzianych przez przepisy Kodeksu karnego (innymi karami są kary ograniczenia wolności, pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności, dożywotniego pozbawienia wolności).
Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych w enumeratywny sposób wylicza sytuacje, w których żołnierz zawodowy musi bądź może zostać zwolniony ze służby.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 maja 2014 r. w sprawie zwalniania żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej (Dz. U. z 2014, poz. 670) określa, iż o popełnieniu przez żołnierza przestępstwa powinien być zawiadomiony dowódca jednostki, który decyduje, czy wszcząć postępowanie dyscyplinarne.
Jedną z kar dyscyplinarnych, określonych w art. 24 ustawy o dyscyplinie wojskowej, jest kara odwołania z zajmowanego stanowiska służbowego, bądź usunięcia z zawodowej służby wojskowej.
Zaznaczam jednak, że dowódca jednostki – dowiedziawszy się o popełnieniu przez Pana przestępstwa i o prawomocnym Pana skazaniu – może, ale nie musi, skierować wniosek do rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Obligatoryjne jest zwolnienie tylko w momencie skazania na pozbawienie wolności.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale