.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porzuciłam dotychczasową pracę, licząc na nową umowę, czy mogę domagać się rekompensaty?

• Data: 12-04-2025 • Autor: Aleksandra Pofit

Pracodawca w ostatniej chwili wycofał się z obietnicy zatrudnienia. Czy mogę dochodzić podpisania umowy lub odszkodowania? Kilka miesięcy temu zaczęłam szukać nowej pracy. Udałam się na rozmowę kwalifikacyjną do pewnej firmy. Przeszłam proces rekrutacji pozytywnie i otrzymałam propozycję konkretnego stanowiska oraz ustną obietnicę zatrudnienia – umowa o pracę miała być podpisania na miejscu (praca w innym mieście, co za tym idzie – przeprowadzka). Wobec tego zrezygnowałam z poprzedniej pracy, wypowiadając umowę. Tymczasem przyszły pracodawca wycofał się z obietnic, nie ma zamiaru teraz podpisać ze mną umowy. Czy mogę dochodzić podpisania umowy lub odszkodowania? Wszystkie podane przeze mnie informacje znajdują potwierdzenie w korespondencji mailowej z niedoszłym pracodawcą (do wglądu).


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Porzuciłam dotychczasową pracę, licząc na nową umowę, czy mogę domagać się rekompensaty?

Umowa przedwstępna o pracę

Zakładając, że wyraziła Pani zgodę na przedstawioną ofertę i oczywiście ma Pani na to dowody, przysługuje Pani prawo wystąpienia do niedoszłego pracodawcy z roszczeniem o nawiązanie stosunku pracy lub odszkodowanie. W mojej ocenie doszło do zawarcia między Panią a firmą umowy przedwstępnej. Strony mogą zawrzeć umowę przedwstępną zobowiązującą do zawarcia umowy o pracę. Umowa ta powinna zawierać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej, czyli umowy o pracę. Umowa zawierała – zgodnie z art. 389 Kodeksu cywilnego (K.c.) w związku z art. 300 i art. 29 Kodeksu pracy (K.p.) – wszystkie niezbędne elementy umowy przyrzeczonej, tj. określała rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie, termin rozpoczęcia pracy oraz czas trwania umowy. Z oświadczenia złożonego przez niedoszłego pracodawcę wynika jasno, jaką pracę miała Pani wykonywać i z jakim wynagrodzeniem oraz podano datę jej rozpoczęcia. Umowa o pracę miała być zawarta na czas określony z możliwością przedłużenia na dalszy okres. Jeżeli to oświadczenie zostało przyjęte przez Panią, to potwierdza zawarcie przez strony umowy przedwstępnej dotyczącej nawiązania w przyszłości stosunku pracy. Zgodnie z art. 389 K.c. – Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uchylenie się od zawarcia umowy przyrzeczonej

Art 390 K.c. stanowi:

§ 1. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.

§ 2. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.

§ 3. Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne.

 

Zgodnie z art. 300 K.c. w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują umowy przedwstępnej dotyczącej zawarcia w przyszłości umowy o pracę, ale też nie wyłączają dopuszczalności jej zawarcia. Możliwe jest więc odpowiednie stosowanie przepisów Kodeksu cywilnego (art. 300 K.p.), gdyż zawarcie umowy przedwstępnej obejmującej umowę o pracę nie jest sprzeczne z zasadami prawa pracy (por. uchwałę Sądu Najwyższego z 21 czerwca 1972 r., III PZP 13/72, OSNCP 1972 nr 11, poz. 201; wyrok z 15 marca 1977 r., I PRN 22/77 oraz postanowienie z 13 maja 1977 r., I PZ 23/77, OSPiKA 1979 nr 3, poz. 47 z glosą J. Brola).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Warunki kodeksowe umowy przedwstępnej

W Kodeksie cywilnym umowy przedwstępnej dotyczą bezpośrednio dwa przepisy. Zgodnie z art. 389 K.c., umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej (§ 1). Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej; jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia (§ 2). 

Naprawienie szkody wynikłej z niezawarcia przyrzeczonej umowy o pracę

Z kolei według art. 390 K.c., jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej; strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania (§ 1). Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej (§ 2). Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne (§ 3).

 

Zawarcie umowy przedwstępnej, przewidującej zawarcie w przyszłości umowy o pracę, daje stronom uprawnienia określone przepisami prawa cywilnego w celu prawidłowej realizacji zobowiązań przyjętych w treści umowy przedwstępnej. Jeżeli więc (przyszły) pracodawca uchyla się od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę, to (przyszłemu) pracownikowi przysługuje albo roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej (art. 390 § 2 K.c.), albo roszczenie o naprawienie szkody, którą poniósł przez to, że liczył na zawarcie umowy przyrzeczonej (art. 390 § 1 K.c.).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

 

Odszkodowanie w granicach ujemnego interesu umownego

Obecnie w orzecznictwie Sądu Najwyższego dominuje pogląd, że jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej w zakresie tzw. ujemnego interesu umownego. Przyjmuje się, że pojęciem tym objęte są zarówno straty (damnum emergens), jak również utracone korzyści (lucrum cessans) – poniesione w związku z zawarciem umowy przedwstępnej (por. wyrok Sądu Najwyższego z 14 października 2005 r., III CK 103/05, z glosą M.Kalińskiego, Glosa 2009 nr 2, s. 54).

 

W najnowszym orzecznictwie dotyczącym umów przedwstępnych zawieranych przez przyszłe strony stosunku pracy przyjmuje się, że zgodnie z art. 390 § 1 K.c. w związku z art. 300 K.p., jeżeli strona zobowiązana do zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę (pracodawca) uchyla się od jej zawarcia, druga strona (pracownik) może żądać naprawienia szkody polegającej na utracie wynagrodzenia uzyskiwanego w stosunku pracy, który został przez nią rozwiązany dlatego, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej, a nie szkody polegającej na utracie wynagrodzenia, które miała otrzymać według ustaleń umowy przyrzeczonej (por. wyrok Sądu Najwyższego z 6 stycznia 2009 r., I PK 117/08, niepublikowany).

 

Przepis art. 390 § 1 K.c. określa rozmiar odszkodowania należnego wierzycielowi, który liczył na dojście do skutku umowy przyrzeczonej. Podstawę odpowiedzialności odszkodowawczej dłużnika, który nie wykonał umowy przedwstępnej, stanowią przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące odpowiedzialności kontraktowej (art. 471 i następne K.c.), co oznacza, że niewykonanie zobowiązania zawarcia umowy przyrzeczonej bez obowiązku naprawienia szkody może mieć miejsce tylko w razie wykazania, że jest ono następstwem okoliczności, za które dłużnik (zobowiązany do złożenia określonego oświadczenia woli) nie ponosi odpowiedzialności. Stąd też w przypadku odszkodowania w granicach ujemnego interesu umownego chodzi o naprawienie szkody w zakresie przewidzianym przepisami o wykonaniu zobowiązań i skutkach ich niewykonania. Jednakże z treści art. 390 § 1 K.c. wynika, że uprawniony może domagać się od dłużnika tylko zwrotu wydatków poniesionych w związku z zawarciem umowy przedwstępnej oraz potrzebnych do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie zaś takich, które wiązałyby się z wykonaniem umowy przyrzeczonej. Niewykonanie obowiązku zawarcia umowy przyrzeczonej w terminie może więc powodować tylko odpowiedzialność za szkodę, która wyraża się w skutkach niezawarcia umowy przyrzeczonej, nie zaś w jej niezrealizowaniu (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 czerwca 2007 r., I PK 356/06, OSNP 2008 nr 13-14, poz. 193).

 

Odszkodowanie, o którym mowa w art. 390 § 1 K.c. (w granicach ujemnego interesu umownego) obejmuje także utracone korzyści (lucrum cessans), choć możliwość ich dochodzenia jest mało realna, jeżeli zważy się, że szkoda polega tylko na niezawarciu umowy przyrzeczonej, a nie na jej niewykonaniu [por. C. Żuławska (w:) Komentarz do kodeksu cywilnego, Warszawa 2003, s. 164; A. Kondracka: Pojęcie i charakter prawny umowy przedwstępnej, Monitor Prawniczy 1999 nr 3; J. Stochel: Dochodzenie roszczeń z umowy przedwstępnej, Monitor Prawniczy 2000 nr 2, s. 81; M. Krajewski: Umowa przedwstępna, Warszawa 2002, s. 153]. Odpowiedzialność odszkodowawcza zobowiązanego do zawarcia umowy przyrzeczonej obejmuje więc rzeczywistą stratę i utracone korzyści (art. 361 § 2 K.c.), ale nie dotyczy to korzyści, które by strona osiągnęła w razie zawarcia umowy przyrzeczonej. Podlegająca naprawieniu szkoda obejmuje tylko takie utracone korzyści jak np. zarobek utracony podczas prowadzenia negocjacji albo korzyści, które zostałyby uzyskane wskutek przyjęcia innej, faktycznie odrzuconej oferty. Odszkodowanie w ramach ujemnego interesu umowy przyrzeczonej obejmuje tym samym również rekompensatę nieuzyskanych korzyści, ale nie podlega naprawieniu utrata korzyści, które by strona uzyskała w razie dojścia do skutku umowy przyrzeczonej i jej wykonania.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Sposób ustalania odszkodowania w razie niedojścia do skutku umowy przyrzeczonej

Kwestia sposobu ustalania odszkodowania należnego wierzycielowi w razie niedojścia do skutku umowy przyrzeczonej była rozważana w orzecznictwie Sądu Najwyższego. W wyroku z 5 grudnia 2006 r., II CSK 274/06 przyjęto, że odszkodowanie w ramach ujemnego interesu umownego obejmuje straty wynikłe z niedojścia do skutku umowy między stronami, na które mogą składać się koszty zawarcia umowy, wydatki związane z własnym świadczeniem, zbędne nakłady podjęte w związku z własnym świadczeniem. Wyłączone są jednak utracone korzyści, które zostałyby uzyskane w razie dojścia do skutku umowy przyrzeczonej i jej wykonania. W wyroku z 14 października 2005 r., III CK 103/05, Sąd Najwyższy uznał, że pojęciem szkody w granicach ujemnego interesu umownego objęte są zarówno straty (damnum emergens), jak również utracone korzyści (lucrum cessans), poniesione w związku z zawarciem umowy przedwstępnej (a nie utracone korzyści nieuzyskane w związku z niezawarciem umowy przyrzeczonej). Rozmiar szkody w granicach ujemnego interesu umownego należy więc ustalić, przeprowadzając hipotetyczne rozumowanie sprowadzające się do porównania stanu majątku poszkodowanego powstałego na skutek jego „wdania się w umowę", ze stanem, jaki istniałby, gdyby poszkodowany „w umowę się nie wdał" (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 17 stycznia 2001 r., I ACa 1094/00, Wokanda 2002 nr 2, s. 33).

 

W mojej ocenie powinna Pani w pierwszej kolejności wystosować do niedoszłego pracodawcy wezwanie do wykonania umowy przyrzeczonej, a następnie, w przypadku braku reakcji – skierować sprawę do sądu.

Przykłady

Marta – wyprowadzka w ciemno

Marta otrzymała ustną propozycję pracy w agencji marketingowej we Wrocławiu. Nowy pracodawca zapewniał, że umowa zostanie podpisana pierwszego dnia pracy. Marta wypowiedziała umowę u dotychczasowego pracodawcy i wynajęła mieszkanie w nowym mieście. Dzień przed planowanym rozpoczęciem pracy firma wycofała się z oferty. Marta została bez pracy i z kosztami przeprowadzki.

 

Łukasz – porzucona oferta po rekrutacji

Po przejściu kilkuetapowej rekrutacji Łukasz otrzymał maila z gratulacjami i ustalonymi warunkami zatrudnienia. Poproszono go o przesłanie dokumentów i przygotowanie się na rozpoczęcie pracy za trzy tygodnie. Zrezygnował z obecnej pracy, by odpocząć przed nowym wyzwaniem. Na kilka dni przed terminem otrzymał lakoniczne powiadomienie, że firma "zmieniła plany kadrowe".

 

Agnieszka – przerwane negocjacje z dnia na dzień

Agnieszka przez kilka tygodni negocjowała warunki zatrudnienia jako koordynatorka projektu. Miała korespondencję mailową z HR, ustalone wynagrodzenie, datę rozpoczęcia i miejsce pracy. Zerwała umowę z dotychczasowym pracodawcą. Nowa firma, mimo wcześniejszych ustaleń, nagle przestała odpowiadać. Po tygodniu poinformowano ją, że zatrudniono kogoś innego.

Podsumowanie

W przypadku, gdy pracodawca wycofuje się z obietnicy zatrudnienia, mimo wcześniejszych ustaleń, pracownik nie jest bezbronny. Jeśli doszło do zawarcia umowy przedwstępnej, można dochodzić przed sądem zawarcia umowy o pracę lub żądać odszkodowania za poniesione straty. Warto zabezpieczać się na piśmie i dokumentować każdy etap ustaleń.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w dochodzeniu odszkodowania lub przygotowaniu pisma do niedoszłego pracodawcy? Oferujemy szybkie porady prawne online oraz profesjonalne przygotowanie dokumentów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksandra Pofit

Radczyni prawna, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała przede wszystkim w działach prawnych spółek kapitałowych oraz butikowych kancelariach. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym, gospodarczym, prawie pracy, rodzinnym i opiekuńczym, cywilnym, jak również windykacji należności.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu