.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porozumienie stron a przejście na emeryturę nauczycielską

Jestem nauczycielką dyplomowaną z ponad 35-letnim stażem zatrudnioną w szkole feryjnej na zasadzie mianowania. Mam wszystkie uprawnienia do przejścia na emeryturę na podstawie art. 88.2a Karty Nauczyciela. Wiem, że nauczyciel musi odejść na swój wniosek za trzymiesięcznym wypowiedzeniem z końcem roku szkolnego, żeby skorzystać z emerytury nauczycielskiej na starych zasadach. W związku z tym mam pytanie: czy mogę odejść za porozumieniem stron w środku roku szkolnego, nie tracąc uprawnień do emerytury na starych zasadach? Owszem mogę pracować do sierpnia 2017 r.* na podstawie obowiązujących przepisów (mój powszechny wiek emerytalny kończy się w listopadzie 2017). Obawiam się jednak, że jak rząd obniży wiek emerytalny do 60 lat, zostanę złapana w pułapkę – będę miała wtedy 60 lat i 4 miesiące. Czy mogę odejść za porozumieniem stron w ciągu roku szkolnego, żeby ZUS naliczył emeryturę według starych zasad? Stracę, jeśli naliczą mi emeryturę po nowemu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Porozumienie stron a przejście na emeryturę nauczycielską

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania

Zgodnie z art. 23 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2014 r. poz. 191) – stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu między innymi na wniosek nauczyciela z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia.

 

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania może nastąpić również na mocy porozumienia stron.

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem na mocy porozumienia stron

Porozumienie stron jest najbardziej elastyczną formą zakończenia stosunku pracy. Na jej podstawie stosunek pracy ulega zakończeniu w dacie ustalonej przez obie strony stosunku pracy. W związku z tym stosunek pracy można rozwiązać z dnia na dzień, bez konieczności zachowania okresu wypowiedzenia i bez konieczności wskazywania skutku wypowiedzenia (np. koniec roku szkolnego). Stąd rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron może nastąpić w każdym momencie roku szkolnego.

 

Jedynym warunkiem, jaki musi być spełniony przy porozumieniu stron, jest to, że zgodę musi wyrazić każda ze stron stosunku pracy. Jeśli to nauczyciel występuje z propozycją rozwiązania stosunku pracy, to zgodę na taka formę musi wyrazić dyrektor.

 

Słowem – jeśli dyrektor wyrazi na to zgodę, może Pani odejść z pracy i przejść na emeryturę w każdym momencie roku szkolnego.

Pozyskanie emerytury nauczycielskiej na starych zasadach

Rozwiązanie stosunku pracy na zasadzie porozumienie stron to także wniosek nauczyciela, więc jeśli to Pani wystąpi z propozycją porozumienia stron, będzie Pani mogła przejść na emeryturę z KN. Bez względu na to, czy odejdzie Pani w ciągu roku szkolnego, czy z końcem roku – jeśli od Pani wyjdzie propozycja zakończenia stosunku pracy – otrzyma Pani emeryturę na starych zasadach.

 

 

 

 

* Opis sprawy z czerwca 2016 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu