Pomysł na nowy produkt - sprzedaż pomysłu w zamian za udział w zyskach• Autor: Wioleta Biel |
Czy można zaoferować, przedstawić jakiejś firmie pomysł na produkcję jakiegoś produktu w zamian za udział w zyskach ze sprzedaży, np. 5%? Dodam, że nie prowadzę działalności gospodarczej. |
Co do zasady są dwie możliwości:
Pierwsze założenie – brak działalności gospodarczej
Można postawić spółkę np. osobową, w której będzie miał Pan 5% udziału w zysku. Spółka będzie spółką celową, co oznacza, że będzie dedykowana tym czynnościom biznesowym. Pan wniesie tzw. know how, druga strona z kolei wniesie potrzebny majątek trwały do przeprowadzenia produkcji.
WAŻNE! dobra umowa inwestycyjna, która określi m.in. zasady wnoszenia wkładów, prowadzenia biznesu, okres pobierania pożytków z produkcji, sposoby wyjścia z inwestycji.
Drugie założenie – rejestracja działalności gospodarczej
W tym rozwiązaniu Pan jako doradca może świadczyć usługi niematerialne w przedmiocie „dzielenia” się wiedzą z zakresu sposobu produkcji (know how); w umowie pomiędzy Panem a spółką produkcyjną należy umieścić dokładne zapisy dotyczące 5% udziałów w zysku, który będzie fakturowany przez Pana standardową umową świadczenia usługi.
WAŻNE! należy dokładnie określić sposób wyliczenia 5% zysku, termin na wskazanie Panu konkretnej kwoty za konkretny okres rozliczeniowy oraz możliwość wglądu do ksiąg spółki w celu weryfikacji sposobu wyliczenia Pana wynagrodzenia.
Wynagrodzenie, które będzie w taki sposób wyliczane, będzie trzeba powiększyć o podatek VAT (stawka standardowa 23%).
Bez względu na sposób dzielenia się swoją wiedzą „know how” – należy ją spisać, aby przybrała formę materialną. Proszę również pamiętać, iż wiedza specjalistyczna, nowatorska ma zdolność zbywczą w postaci know how – co oznacza, że może stanowić przedmiot wkładu rzeczowego do spółek.
Co do wyboru podanych opcji – w mojej ocenie to opcja nr 2 jest bezpieczniejsza, bo zawsze można się z niej po prostu wycofać.
Dodam jeszcze, że pomysł zawsze można opatentować i bardzo mocno w pierwszej kolejności to rekomenduję.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Wioleta Biel Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz Studiów Podyplomowych z zakresu prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim. Licencjonowany doradca podatkowy (nr 12310). Od 6 lat związana z doradztwem biznesowym dla największych spółek w Polsce. Doradza w zakresie prawa podatkowego, prawa spółek handlowych oraz prawa gospodarczego. Specjalizuje się w podatkach dochodowych, międzynarodowej optymalizacji podatkowej, planowaniu podatkowym oraz bieżącej obsłudze korporacyjnej spółek prawa handlowego. Na swoim koncie ma liczne publikacje z zakresu zarówno polskiego, jak i zagranicznego systemu podatkowego. Pracuje w języku polskim i angielskim. |
|