.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Pokwitowanie przekazania pieniędzy na spłatę majątku

• Autor: Eliza Rumowska

Rodzice męża chcą przepisać na niego dom w drodze darowizny, w zamian za to chcą przekazania określonej sumy pieniędzy jego siostrze. W jaki sposób możemy przekazać jej te pieniądze, żeby nie zostać oszukanym po czasie? Czy możliwe jest wystawienie jakiegoś pokwitowania lub spisanie umowy między nami?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pokwitowanie przekazania pieniędzy na spłatę majątku

Otrzymanie darowizny od rodziców i spłata rodzeństwa

Wszystkie problemy, które Pani porusza w pytaniu, należy rozwiązać przez uregulowanie w jednej umowie zawartej w formie aktu notarialnego. Dlatego też, aby uniknąć przyszłych nieporozumień i ewentualnych prób oszustwa. należy:

 

  • W umowie darowizny, którą rodzice przekażą synowi dom, bezwzględnie przewidzieć spłatę.
  • W tej samej umowie (nie innej) zawrzeć klauzulę mówiąca, iż w dniu zwarcia umowy dochodzi do spłaty przez obdarowanego na rzecz jego siostry – oczywiście podając termin spłaty, sposób spłaty i datę oraz kwotę.
  • Natomiast w tym samym akcie notarialnym siostra złoży oświadczenie, iż przyjmuje niniejszą spłatę i w przyszłości nie będzie dochodziła żadnych roszczeń wobec brata, w szczególności po śmierci rodziców.
  • Oddzielnie należy także nadmienić, iż przedmiotowa darowizna zgodnie z wolą darczyńców nie będzie zaliczana na poczet rozliczeń spadkowych i majątkowych.
  • Do umowy powinny stanąć wszystkie zainteresowane strony, tj. darczyńcy, obdarowany i jego siostra.

 

Powyższe warunki przekaże Pani notariuszowi wybranemu do tej czynności – wówczas w jednej umowie w formie aktu notarialnej zostanie wszystko uregulowane.

 

Stąd nie ma konieczności tworzenia odrębnych wzorców, ale istotne jest jedynie zadbanie o odpowiednią treść akt notarialnego według powyższych uwag.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Eliza Rumowska

Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu