Pójście na L4 i pozostawienie aktywnej działalności gospodarczej• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Jestem w ciąży, zatrudniona na etacie (od roku, wynagrodzenie powyżej minimalnego krajowego) i prowadzę działalność gospodarczą (prowadzę ją od kilku lat, opłacam w związku za nią jedynie składkę zdrowotną). Będę zobligowana od maja pójść na L4 w związku z ciążą w ramach etatu (do czasu porodu w październiku). W związku z tym nie będę realizować pracy w ramach etatu, natomiast w ramach działalności gospodarczej planuję zatrudnić pracownika, który będzie kontynuował zlecenia, które aktualnie prowadzę w ramach firmy. Czy możliwe jest (jeśli tak, to pod jakimi warunkami) pójście przeze mnie na L4 (w ramach etatu) i pozostawienie aktywnej działalności gospodarczej (w celu realizacji zamówienia przez osobę zatrudnioną), aby przysługiwał mi zasiłek w czasie L4 (zasiłek chorobowy) oraz po urodzeniu dziecka (zasiłek macierzyński) wynikający z etatu? |
Fot. Fotolia |
Na zwolnieniu lekarskim nie może Pani wykonywać pracy (nawet w ramach własnej działalności). Ale może Pani mieć działalności i zatrudniać kogoś do wykonywania zleceń. Wówczas ZUS nie będzie mógł Pani zarzucić, że wykorzystuje Pani zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia”.
Jak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2005 r. (sygn. akt I UK 370/04), „przez pojęcie pracy zarobkowej należy rozumieć wszelką pracę mającą przynieść zarobek (dochód) bez względu na wymiar czasu tej pracy i jej charakter. Pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim”.
Słowem – zatrudnienie kogoś na czas Pani zwolnienia lekarskiego pozwoli Pani nadal mieć działalność gospodarczą i przebywać na zwolnieniu.
Jeśli chodzi o zasiłek macierzyński w okresie urlopu macierzyńskiego, to z chwilą porodu rozpoczyna Pani urlop macierzyński (z tytułu pracy na etacie). Od tego momentu może Pani już samodzielnie wykonywać zlecenia w ramach działalności, bowiem nie ma żadnego przepisu, który zabraniałby pracować na urlopie macierzyńskim.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale