Poinformowanie urzędu skarbowego o pracy za granicą• Autor: Marcin Sądej |
Od ponad roku pracuje w Irlandii, tu mieszkam i żyję. Mam mieszkanie w Polsce na kredyt i tam jestem zameldowana. Na razie stoi puste. Nie mam męża ani dzieci w Polsce. Tu płacę podatki, słyszałam jednak, że powinnam poinformować o tym urząd skarbowy, iż nie jestem już rezydentem w Polsce i że pracuję za granicą. Jeśli tak, to o jakie dokumenty chodzi? Czy mimo wszystko urząd będzie żądał wykazania dochodów i czy ma możliwość opodatkowania? |
Fot. Fotolia |
Miejsce pracy i zamieszkania w Irlandii a rezydencja podatkowaW zakresie polskich przepisów podatkowych kwestia rezydencji podatkowej uregulowana jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 3 ustawy „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub 2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.
W opisie sprawy wskazała Pani, że na stałe mieszka i pracuje w Irlandii, w Polsce ma Pani jedynie mieszkanie, które stoi puste. W świetle tego należy stwierdzić, że ani nie przebywa Pani w Polsce dłużej niż 183 dni w roku, ani też nie ma Pani ośrodka interesów życiowych w RP (sam fakt posiadania mieszkania nie może zostać uznany za ośrodek interesów życiowych).
W konsekwencji zgodnie z polskim prawem nie jest Pani rezydentem podatkowym RP. W rezultacie z dochodów uzyskanych w pracy w Irlandii rozlicza się Pani wyłącznie przed irlandzkim urzędem skarbowym. W Polsce nie musi Pani składać żadnych zeznań podatkowych. Polski urząd skarbowy nie ma prawa opodatkować Pani irlandzkich dochodów. Podatek zapłaci Pani wyłącznie w Irlandii. Poinformowanie urzędu skarbowego o zmianie miejsca zamieszkaniaCo do poinformowania US o zmianie miejsca zamieszkania, to faktycznie podatnicy powinni złożyć do urzędu skarbowego informację na druku ZAP-3. Trzeba jednak podkreślić, że niezłożenie tego dokumentu w żaden sposób nie wpływa na rezydencję podatkową. Nawet jeżeli Pani nie złożyła tej informacji, nadal podlega Pani wyłącznie pod irlandzkie prawo podatkowe i jest Pani irlandzkim rezydentem podatkowym.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Sądej Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale