Podział nieruchomości w celu wyodrębnienia budynku• Autor: Monika Cieszyńska |
Na wspólnym gruncie znajduje się budynek gospodarczy, który aktem notarialnym został przepisany na mnie jako lokal do wyłącznego użytkowania. Przystosowałem go do zamieszkania i uzyskałem zaświadczenie o samodzielności lokali. Czy mogę w jakiś sposób wyodrębnić ten budynek ze wspólnej nieruchomości i założyć mu księgę wieczystą? Czy jeśli dojdzie do podziału, to będę musiał zapłacić współwłaścicielom jakieś pieniądze? |
|
Podział nieruchomości polegający na wydzieleniu z dotychczasowej nieruchomości dwóch lub więcej działek budowlanychCzęść gruntu, na której stoi przedmiotowy budynek, może stać się odrębną nieruchomością. Może dla niej zostać założona odrębna księga wieczysta, a Pan zostanie wpisany jako jej wyłączny właściciel. Rozumiem bowiem, że Pana intencją jest, aby budynek stał się wyłącznie Pana własnością.
W tym celu należy dokonać podziału nieruchomości. Nadto należy mieć na uwadze, że wydzielona działka musi spełniać wymogi przewidziane dla działki budowlanej. Jest nią zabudowana działka gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce.
Powyższe potwierdza art. 5 ust. 2 ustawy o własności lokali (u.w.l.), który stanowi, że: „jeżeli na nieruchomości gruntowej jest położony więcej niż jeden budynek, a przynajmniej w jednym z nich wyodrębniono własność lokalu, współwłaściciele mogą dokonać podziału tej nieruchomości polegającego na wydzieleniu z dotychczasowej nieruchomości dwóch lub więcej działek budowlanych”. Zmiana udziałów właścicieli w nieruchomosci wspólnejNiemniej dla tej czynności potrzebna będzie uchwała właścicieli wyrażająca zgodę na podział (art. 22 ust. 3 pkt 9 u.w.l.) oraz na zmianę udziałów w nieruchomości wspólnej (art. 5 ust. 2 u.w.l.). Ponadto realizacja takiej uchwały wymaga nie tylko dokonania podziału geodezyjnego, lecz także złożenia oświadczenia woli w formie aktu notarialnego o podziale nieruchomości wspólnej w ten sposób, że z dotychczasowej nieruchomości wspólnej wydziela się dwie (lub więcej) działki budowlane, a nowa nieruchomość wspólna obejmuje jedną określoną nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem, w którym znajduje się określona liczba lokali, w tym wyodrębniona liczba lokali. Oprócz tego konieczne jest oświadczenie o ustaleniu wysokości udziałów w nowo utworzonej nieruchomości wspólnej.
Konsekwencją takiego podziału będzie więc zmiana udziałów współwłaścicieli (ich udziały zmniejszą się), więc obawiam się, że nie uzyska Pan zgody właścicieli, jeśli nie będą mieli z tego żadnych korzyści finansowych. Na dokonanie podziału nieruchomości bez dopłat właściciele musieliby się zgodzić.
Powyższych czynności mogą Państwo dokonać w drodze umowy przed notariuszem. Stawić się u niego będą musieli wszyscy właściciele.
Ewentualnie, jeśli nie uzyska Pan zgody wspólnoty, wówczas może Pan spróbować wystąpić na drogę postępowania sądowego o zniesienie współwłasności przez podział nieruchomości.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale