Podział geodezyjny drogi gminnej• Autor: Tomasz Ciasnocha |
Na podstawie jakich przepisów można dokonać z urzędu podziału geodezyjnego drogi gminnej? Część drogi zostanie przeznaczona do sprzedaży, ponieważ jest zbędna. Czy wymagane jest wydanie postanowienia opiniującego wstępny projekt podziału, a następnie decyzji o jego zatwierdzeniu, czy tylko samej decyzji? |
|
Podział nieruchomości stanowiącej drogę gminnąZgodnie z art. 97 ust. 3 ustawy z 21.07.1997 r. o gospodarce nieruchomościami „podziału nieruchomości [w tym nieruchomości stanowiącej drogę gminną] można dokonać z urzędu, jeżeli:
Zgodność proponowanego podziału nieruchomości z ustaleniami planu miejscowego opiniuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Przypadki podziałów dopuszczalnych niezależnie od ustaleń planu zagospodarowaniaWyjątkiem są przypadki podziałów dopuszczalnych niezależnie od ustaleń planu zagospodarowania. Są to:
Podział nieruchomości dokonuje się w tych przypadkach z urzędu. Podział nieruchomości położonej na obszarze dla którego brak jest planu miejscowegoW przypadku podziału nieruchomości położonej na obszarze, dla którego brak jest planu miejscowego, opinia dotyczy spełnienia warunków, o których mowa w art. 94 ust. 1, tj. zgodności podziału z przepisami innych ustaw niż ustawa o gospodarce nieruchomościami oraz z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Opinia wyrażona jest w formie postanowienia, na które przysługuje zażalenie do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO). Rozstrzygnięcie SKO może być zaskarżone do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a w dalszej kolejności do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednak wniesienie środków odwoławczych nie wstrzymuje wykonania postanowienia, chyba że SKO albo sąd na wniosek strony bądź z urzędu wstrzyma wykonanie postanowienia.
Postępowanie w sprawie podziału nieruchomości kończy się wydaniem przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta decyzji zatwierdzającej podział.
Z art. 93 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika, iż każdy podział nieruchomości musi zostać poprzedzony wydaniem opinii o zgodności proponowanego podziału nieruchomości z ustaleniami planu miejscowego.
W przepisach ustawy o gospodarce brak jest dyspozycji wyłączających obowiązek wydania opinii w przypadku dokonania podziału z urzędu.
Taką sytuację przewidywał kiedyś § 4 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lutego 1998 r. w sprawie trybu dokonywania podziałów nieruchomości oraz sposobu sporządzania i rodzajów dokumentów wymaganych w tym postępowaniu (Dz. U. z dnia 27 lutego 1998 r.):
§ 4. 1. „Pozytywna opinia, o której mowa w art. 93 ust. 4 i 5, stanowi podstawę do opracowania projektu podziału nieruchomości.
2. W przypadku dokonywania podziału nieruchomości z urzędu, do opracowania projektu podziału nie jest wymagana opinia, o której mowa w ust. 1”.
Rozporządzenie zostało jednak uchylone ustawą z dnia 28.11.2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 141, poz. 1492).
Takiego zapisu nie zawiera aktualne rozporządzenie regulujące podział nieruchomości z dnia 07.12.2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. z 2004 r. Nr 268, poz. 2663).
Uważam więc, że organ, nawet w przypadku podziału nieruchomości z urzędu, jest zobowiązany najpierw wydać postanowienie z opinią projektu podziału, a dopiero następnie decyzję zatwierdzająca podział nieruchomości.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Tomasz Ciasnocha Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale