Podwójna wypłata wynagrodzenia a roszczenia byłego pracodawcy• Autor: Irena Sawa |
Trzy miesiące temu za porozumieniem stron rozwiązałem umowę o pracę. Oczekiwałem na ostatnią pensję oraz na ekwiwalent za urlop i zaległy dodatek. Pod koniec kwietnia otrzymałem przelew pt. „wynagrodzenie za marzec”. Tydzień później na koncie pojawił się taki sam przelew (kwota i tytuł). Byłem pewien, że to zaległe dodatki do pensji. Wczoraj otrzymałem telefon, że przelew był błędem kadr i mam zwrócić pieniądze. Uważam, że to niesprawiedliwe, tym bardziej że pieniądze już dawno wydałem, a mamy problemy finansowe w rodzinie. Co powinienem zrobić?
|
Zwrot nienależnego wynagrodzenia za pracęBezsporne jest to, że w opisanej sprawie popełnił błąd pracodawca.
Obowiązkiem pracodawcy przy ustalaniu i wypłacie należności pracowniczych jest należyte sprawdzenie dokumentacji oraz uprawnień.
Biorąc pod uwagę meritum sprawy, stwierdzić należy, iż w przypadku wypłaty pracownikowi nienależnego wynagrodzenia za pracę lub nienależnie wypłaconego ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (stan faktyczny sprawy), to niestety w chwili obecnej pracodawca może:
Reasumując powyższe, stwierdzić należy, że pracodawca w przypadku błędnie wypłaconego świadczenia może poprosić pracownika o zwrot kwoty. Jeżeli pracownik zgody nie wyrazi, to pracodawca, mówiąc wprost, ma problem. Pragnąc wyegzekwować należność błędnie wypłaconą, musi wystąpić na drogę postępowania sądowego. W tym celu musi wytoczyć powództwo cywilne przeciwko byłemu pracownikowi i żądać zwrotu wypłaconej kwoty na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.
Jeżeli nie posiada Pan tych środków, to poniżej wskazuję rozwiązania. Prośba o umorzenie kwoty lub zgoda na spłatę w ratachPo pierwsze, sporządza Pan wniosek do pracodawcy z prośbą o umorzenie kwoty z uwagi na jej wydatkowanie i brak środków finansowych. Uzupełnić wniosek należy opisem sytuacji materialnej rodziny.
Po drugie, prosi Pan, aby pracodawca wyraził zgodę na spłatę w ratach zaproponowanych, np. 50 zł miesięcznie.
Po trzecie, informuje Pan, iż środki zostały wydatkowane i zwrot kwoty nie jest możliwy. Wówczas należy spodziewać się ewentualnego procesu sądowego i decyzji sądu.
W razie ewentualnej przegranej w sądzie strona przegrywająca zwraca przeciwnikowi koszty obrony – koszty procesu. Ponadto wówczas sąd może zasądzić kwotę nienależnie wypłaconego świadczenia.
Również może być i tak, że sąd uzna, iż kwota wypłacona jest kwotą należną z uwagi na brak wypłaty innych świadczeń Panu należnych, czyli wspomnianego ekwiwalentu i dodatku.
Orzeczenia sądów są naprawdę bardzo różne, wszystko zależy od danej sprawy i od składu orzekającego. Ja osobiście nie zwróciłabym kwoty, oczekiwałabym na decyzję pracodawcy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Irena Sawa Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.
Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.
Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale