Podwójna kara za brak OC, czy to możliwe?• Data: 14-08-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk |
W listopadzie 2023 r. syn (współwłaściciel samochodu) wypowiedział OC pojazdu i nie poinformował mnie o tym. Firma ubezpieczająca pojazd przyjęła wypowiedzenie i też mnie o tym nie powiadomiła. W połowie marca 2024 r. dostałem informację z UFG, że nałożono na mnie karę za brak OC. Po otrzymaniu zawiadomienia zapłaciłem karę za ubiegły rok i wznowiłem polisę OC. W czerwcu tego roku ponownie otrzymałem zawiadomienie o nałożeniu kary (kontrola odbyła się 6 maja). Tym razem karę nałożono na mojego syna. Jak to możliwe, że nałożono na nas podwójną karę za brak OC? Rozumiem, że kara jest nakładana za rok, w którym stwierdza się brak OC, ale w przypadku braku OC przez 6 miesięcy w danym roku karę dostaje się tylko raz, a na przełomie roku dwa razy. Dlaczego firma ubezpieczeniowa nie ma obowiązku poinformowania współwłaściciela o wypowiedzeniu ubezpieczenia OC? |
|
Odpowiedzialność współwłaścicieli pojazdu za brak OCW pierwszej kolejności wskazać należy, że zarówno Pan, jak i syn jako współwłaściciele pojazdu odpowiadacie solidarnie w przypadku nałożenia kary za brak OC. Odpowiedzialność solidarna za zobowiązania uregulowana jest w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r., poz. 1610). Zgodnie z art. 366 § 1 Kodeksu cywilnego „Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników)”. Nadto na podstawie § 2. „Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani”.
Powyższe oznacza, że egzekucję kary UFG może skierować zarówno wobec Pana, jak i syna albo też wybrać jednego z Panów i od niego żądać zapłaty kary. Prościej mówiąc, ta solidarność polega na tym, że każdy z dłużników jest zobowiązany wobec wierzyciela do spełnienia całego świadczenia, tak jakby był jedynym dłużnikiem. Wierzyciel może według swego wyboru żądać spełnienia całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Co istotne, wierzyciel jest jednak zobowiązany przyjąć świadczenie od któregokolwiek z dłużników nawet wtedy, gdy zażądał spełnienia świadczenia od innego dłużnika. Uprawnienia i obowiązki stron zobowiązania solidarnego trwają do chwili całkowitego zaspokojenia wierzyciela. W razie częściowego zaspokojenia istnieją one nadal tylko w zakresie niezaspokojonej części roszczenia wierzyciela.
Istotne jest również to, że uprawnienie wierzyciela do wyboru dłużnika, od którego może on żądać spełnienia świadczenia w całości lub w części, nie podlega ograniczeniom. Niestety dokonanie wyboru przez wierzyciela nie może być skutecznie zakwestionowane przez dłużników. Nie jest on też niczym ograniczony w razie skorzystania przez wierzyciela z sądowej drogi dochodzenia roszczeń i drogi postępowania egzekucyjnego. Tak więc wierzyciel może dochodzić swych roszczeń jednym pozwem przeciwko wszystkim lub tylko niektórym dłużnikom albo odrębnymi pozwami przeciwko każdemu (niektórym) z nich (por. wyrok SN z dnia 5 listopada 1966 r., sygn. akt II CR 387/66, z omówieniem E. Wengerka, Przegląd orzecznictwa, NP 1968, nr 4, s. 621), a egzekucję może skierować jednocześnie przeciwko wszystkim dłużnikom, kilku z nich lub jednemu. Podwójna kara za brak OCTak jak Pan słusznie zauważył, kara nakładana jest w przypadku przerwy w OC. Zatem tutaj niestety UFG postąpiło prawidłowo, gdyż w okresach, które Pan wskazał, faktycznie nie było tego OC zapłaconego. Kwestie podejmowania działań przez UFG reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z art. 88 ust. 1 ustawy „Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść opłatę”.
Uiszczenie opłaty za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia jest obligatoryjne. Opłata stanowi publicznoprawną sankcję i nie zwalnia z obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego. Zatem w tym zakresie mechanizm jest prosty – brak zapłaty za OC jest równoznaczny z konieczną poniesienia opłaty. PrzykładyWspółwłaściciele samochodu w tarapatach Pan Jan i jego syn Piotr byli współwłaścicielami samochodu. W listopadzie 2023 roku Piotr, nie informując ojca, wypowiedział umowę OC. Firma ubezpieczeniowa przyjęła wypowiedzenie, również nie informując o tym Jana. W marcu 2024 roku Jan otrzymał pismo z UFG o nałożeniu kary za brak OC, którą natychmiast opłacił, jednocześnie wznawiając polisę. W czerwcu tego samego roku Piotr również otrzymał pismo z UFG o nałożeniu kary, mimo że OC zostało już wznowione. Obaj musieli zapłacić kary, ponieważ jako współwłaściciele pojazdu odpowiadali solidarnie za brak OC.
Podwójna kara za brak OC na przełomie roku Małgorzata i jej brat Adam byli współwłaścicielami samochodu. Adam, myśląc, że OC kończy się dopiero w nowym roku, wypowiedział polisę w grudniu 2023 roku bez informowania Małgorzaty. W lutym 2024 roku Małgorzata otrzymała karę za brak OC za 2023 rok, którą zapłaciła. W kwietniu 2024 roku Adam otrzymał karę za brak OC za styczeń 2024 roku, mimo że OC zostało odnowione w lutym. Okazało się, że kara za brak OC na przełomie roku może być nałożona dwukrotnie, jeśli przerwa w ubezpieczeniu obejmuje dwa różne lata.
Niedoinformowanie prowadzi do podwójnej kary Anna i jej mąż Marek byli współwłaścicielami samochodu. W październiku 2023 roku Marek wypowiedział umowę OC, nie informując Anny. Firma ubezpieczeniowa przyjęła wypowiedzenie i nie poinformowała Anny. W marcu 2024 roku Anna otrzymała pismo z UFG o nałożeniu kary za brak OC, którą zapłaciła, a następnie odnowiła polisę. W maju tego samego roku Marek również otrzymał karę za brak OC za okres do marca. Przykład Anny i Marka pokazuje, że brak komunikacji między współwłaścicielami i firmą ubezpieczeniową może prowadzić do podwójnego obciążenia karami. PodsumowanieWspółwłaściciele pojazdów muszą być szczególnie czujni i dobrze poinformowani o wszelkich zmianach w umowach ubezpieczeniowych, aby uniknąć podwójnych kar za brak OC. Brak komunikacji między współwłaścicielami oraz brak obowiązku informowania przez firmę ubezpieczeniową mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji finansowych. Warto zadbać o terminowe odnawianie polis i regularną komunikację, aby uniknąć podobnych sytuacji. Oferta porad prawnychOferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism, aby pomóc Państwu w sprawach związanych z ubezpieczeniami i innymi problemami prawnymi. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i skuteczne wsparcie prawne bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych. https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/ |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale