Podsłuchiwanie telefonów, przejmowanie SMS-ów• Autor: Bogusław Nowakowski |
Jaka jest przewidziana kara za włamanie się do cudzej korespondencji, podsłuchiwanie telefonów czy przejmowanie SMS-ów? Jaka jest kara za szantaż w takiej sprawie? |
Pisze Pan o:
Zacytuję przepisy, będzie to chyba najlepsze rozwiązanie. Włamanie do cudzej poczty elektronicznej to przestępstwo. Według Kodeksu karnego:
„Art. 267. § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.
§ 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
§ 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1–3 ujawnia innej osobie.
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1–4 następuje na wniosek pokrzywdzonego”.
Jednak przestępstwo to nie jest ścigane z urzędu, a tylko na wniosek osoby poszkodowanej. Samo włamanie do poczty elektronicznej zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Logowanie się (włamanie) i przeglądanie bez pozwolenia i uprawnień cudzej poczty jest naruszeniem tajemnicy korespondencji. Stanowi naruszenie dobra osobistego właściciela poczty elektronicznej. A z tego tytułu można ponieść odpowiedzialność cywilną – odszkodowawczą oraz tytułem zadośćuczynienia.
Można przy okazji także ponieść odpowiedzialność za:
„Art. 268a. § 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa, zmienia lub utrudnia dostęp do danych informatycznych albo w istotnym stopniu zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto, dopuszczając się czynu określonego w § 1, wyrządza znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego”.
Wspomina Pan także o podsłuchu komputerowym – czyli nieuprawnionym przechwytywaniem informacji przeznaczonych dla innych osób niż podsłuchujący.
Karana jest osoba, która kto w celu uzyskania informacji zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym wizualnym albo innym urządzeniem, oprogramowaniem specjalnym. Hacking komputerowy karany jest: grzywną, ograniczeniem wolności albo pozbawieniem do lat 2.
Szantaż niezależnie od tego, kto, kogo i z jakiego powodu, także jest przestępstwem. Polega to na stosowaniu wobec określonej osoby gróźb, przemocy celem wymuszenia na tej osobie określonego działania, zaniechania lub znoszenia, w tym zapłaty pieniędzy, innych świadczeń. Według Kodeksu karnego:
„Art. 191. § 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Bogusław Nowakowski Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności). |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale