Podpisywanie umów o pracę przez prokurenta• Autor: Arkadiusz Dudkiewicz |
Czy prokurent posiadający w spółce z o.o. prokurę samoistną może jednoosobowo podpisywać umowy o pracę z pracownikami? |
|
Czym jest prokura?Zgodnie z treścią art. 1091 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.):
§ 1. „Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
§ 2. Nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”. Zawieranie umów o pracę przez prokurentaZawieranie w imieniu mandanta (reprezentowanego) umów o pracę z jego pracownikami niewątpliwie mieści się w zakresie pojęcia „czynności pozasądowe związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa”, o którym mowa w art. 1091 § 1. Skoro tak jest, to odpowiedź na Pańskie pytanie musi być twierdząca. Nie wnikam w tym miejscu w kwestie dotyczące ważności ustanowienia prokurenta. Nie wolno mi jednak nie wspomnieć o innej kwestii podstawowej. Jeżeli prokurent został ustanowiony jako prokurent samoistny, ale z ograniczeniem prokury do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa (prokura oddziałowa – art. 1095 Kodeksu cywilnego), to wtedy taki prokurent nie może wykonywać czynności sądowych i pozasądowych, o których mowa w art. 1091 § 1 Kodeksu w pełnym zakresie, a tylko w zakresie swoich uprawnień wynikających z prokury oddziałowej.
Zasadniczo więc prokurent samoistny jest uprawniony do zawierania umów o pracę z pracownikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której jest on prokurentem.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Arkadiusz Dudkiewicz Arkadiusz Dudkiewicz – doradca podatkowy, agent celny, prawnik. Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wykładowca i prawnik, od 2000 r. agent celny, a od października 2007 r. wykwalifikowany doradca podatkowy (nr 10791). Specjalista w zakresie prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz prawa celnego. Wieloletni współpracownik firm doradztwa podatkowego – posiada stałych klientów, którzy powierzyli mu obsługę podatkową oraz reprezentację w sprawach podatkowych. Uznany wykładowca problematyki celnej i podatkowej (VAT i akcyza), autor licznych publikacji. Biegły sądowy z zakresu podatków. Od maja 2014 roku także rzeczoznawca majątkowy.
Arkadiusz Dudkiewicz jest także autorem i współautorem szeregu publikacji naukowych, wśród których wymienić należy:
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale