.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Podpisanie umowy z wodociągami z nowym najemcą mimo zaległości poprzedniego

Nasze przedsiębiorstwo wodociągowe podpisało umowę na dostarczenie wody z najemcą nieruchomości. Powstały zaległości, a właściciel nieruchomości wysłał nowego najemcę do podpisania nowej umowy. Kto ponosi odpowiedzialność za powstały dług oraz czy w ogóle jest możliwość podpisania nowej umowy z nowym najemcą?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Podpisanie umowy z wodociągami z nowym najemcą mimo zaległości poprzedniego

Odpowiedzialność najemcy za zaległości umowne

Zgodnie z § 15 umowy, jaką macie Państwo podpisaną z pierwotnym najemcą, jest ona zawarta na czas nieokreślony i traci moc, gdy strony ją skutecznie wypowiedzą, tj. z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Skoro najemca jej nie wypowiedział, to jest nadal jej stroną. Dla Państwa nie ma znaczenia, że najemca nieruchomości się zmienił. Umowa nie wskazuje bowiem, że każdorazowy najemca wstępuje w prawa tego, który podpisał umowę. Dopóki więc najemca podpisany na umowie nie wypowie jej skutecznie, dopóty to on odpowiada za wszelkie zaległości.

 

Co najwyżej będzie on mógł wystąpić z regresem do obecnego najemcy, aby zwrócił mu koszty wygenerowane za okres, w którym to ten drugi najemca korzystał z przedmiotu najmu.

Strona umowy

Dla Państwa kluczem jest to, kto jest stroną ważnej umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków, i ta osoba odpowiada za długi i bieżące należności przez cały okres obowiązywania tej umowy. Dopiero gdy ją wypowie i minie okres wypowiedzenia wskazany w § 15, dopiero możecie Państwo zawrzeć nową umowę dla tej samej nieruchomości z innym już podmiotem. Do tego czasu ta umowa cały czas obowiązuje.

 

Wszelkie wezwania do zapłaty czy pozwy o zapłatę winny więc być kierowane do pierwotnego najemcy – strony umowy. Państwo bowiem nie macie umowy z nowym najemcą. Tym bardziej nowy najemca nie odpowiada za długi poprzedniego. Za obecne należności zaś wobec Państwa odpowiada także były najemca do czasu wypowiedzenia owej umowy, a jeśli w tym okresie inna osoba najmuje nieruchomość, to może on od niej domagać się zwrotu tych kosztów. Dopóki bowiem obecna umowa nie zostanie wypowiedzenia i zawarta nowa z obecnym najemcą, dopóki względem państwa odpowiada ten najemca, który ją podpisał. Sam § 15 ust. 3 wskazuje, że „utrata prawa do najmu powoduje, że obecny usługobiorca ma obowiązek regulować należności aż do dnia demontażu wodomierza lub do dnia zawarcia umowy z nowym najemcą”. W korelacji z ustępem 2 oznacza to, że gdy usługobiorca wie, że nie będzie już najemcą, ma obowiązek złożyć wypowiedzenie w trybie i z okresem wskazanym w § 15 ust. 4 umowy lub wcześniej, ale na mocy porozumienia stron. Wówczas to do dnia demontażu wodomierza lub – tak jak w tym przypadku – do dnia podpisania umowy z nowym najemcą nadal on odpowiada za płatności. Obecny usługobiorca odpowiada zaś za opłaty tylko należne od dnia podpisania umowy przez niego z Państwem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu