Podjęcie pracy w Irlandii a rezydencja podatkowa• Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec |
Podpisałem umowę o pracę w Irlandii w pełnym wymiarze godzin. Wkrótce wyjeżdżam wraz z żoną. Zawieszam działalność gospodarczą, którą prowadziłem w budynku należącym do moich rodziców, tam też jestem zameldowany. Nie planuję przebywać w Polsce dłużej niż 180 dni. Czy urząd skarbowy będzie chciał mnie dodatkowo opodatkować od zarobków w Irlandii? |
|
Polski rezydent podatkowyNa początek wyjaśnię w paru słowach ogólnie kwestie związane z podwójnym opodatkowaniem. Osoby zamieszkałe w Polsce podlegają co do zasady nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
Wystarczy spełnienie jednej z tych przesłanek, aby zostać uznanym za osobę podlegającą tutaj nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Można przebywać w Polsce krócej lub w ogóle nie przebywać, a mimo to być rezydentem, np. mając w Polsce rodzinę. Z kolei uznanie, że jest się rezydentem w Polsce, oznacza, że trzeba zapłacić podatek w Polsce (z reguły, bo w innych krajach są niższe stawki podatkowe – w Irlandii chyba 20%, a w Polsce pewnie przy dochodach z Irlandii już 32%).
Wykazanie centrum interesów życiowych w IrlandiiAby wyeliminować ryzyko podwójnego opodatkowania, należy „zerwać” związki z Polską, nie posiadać tu centrum interesów życiowych, gospodarczych.
Jeżeli chodzi o przesłankę „centrum interesów gospodarczych”, to decyduje miejsce prowadzenia działalności zarobkowej (stanowiącej główne źródło dochodu) lub miejsce świadczenia pracy oraz posiadanych składników majątku nieruchomego i ruchomego, inwestycji, rachunków bankowych, polis ubezpieczeniowych. Centrum interesów gospodarczych może stanowić także miejsce, z którego podatnik zarządza swoim majątkiem. W mojej ocenie zawieszenie działalności oznacza, że się jej nie prowadzi, więc nie robiłabym z tego faktu problemów, ale jest to zawsze ocenne, więc nie mogę zagwarantować podobnej oceny przez urząd. W mojej ocenie Pan nie będzie miał centrum interesów gospodarczych w Polsce.
Zameldowanie na stałeZ ostrożności sugerowałabym Panu wymeldować się spod adresu w Polsce, bo po pierwsze utrzymywanie tu adresu, choćby tylko zameldowania, może dla US oznaczać chęć powrotu do Polski, czyli związek z Polską (przy dodatkowo zawieszonej działalności gospodarczej). Po drugie, w myśl ustawy o ewidencji ludności, art. 33 ust. 1 – obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego albo opuszcza miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu, obowiązany jest się wymeldować. Uznałabym zatem, że skoro się Pan nie wymeldował, to znaczy, że nie miał Pan na celu opuszczenia miejsca pobytu stałego w Polsce, a jedynie na czas pracy przeniósł się Pan do Irlandii z zamiarem powrotu do Polski, która jest tak naprawdę dla Pana adresem zamieszkania. To wzmocniłoby Pana pozycję wobec tego, że nie posiada Pan tu ośrodka interesów życiowych i gospodarczych, a po powrocie do kraju będzie się Pan mógł ponownie zameldować.
Na Pana korzyść przemawia fakt, że nie ma Pan majątku w Polsce, mieszka Pan w domu rodziców i wyjeżdża wraz z żoną, i tam będzie żył, mieszkał, miał znajomych itd. W mojej ocenie w opisanej sytuacji US nie powinien uznać Pana za polskiego rezydenta i tu opodatkować.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.
Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.
Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale