Podjęcie nowej pracy w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Ogłoszono upadłość spółdzielni jako zakładu pracy. Skrócono mi 3-miesięczny okres wypowiedzenia do jednego miesiąca. Mam zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Czy mogę podjąć nową pracę w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy? Za skrócony okres przysługuje odszkodowanie. |
|
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracyOdpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 362 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Dopuszczalność jednostronnego cofnięcia zwolnienia przez pracodawcę oraz wezwanie pracownika do pracy nie została uregulowana w obowiązujących przepisach Kodeksu pracy.
Dotychczasowe stanowisko judykatury wskazywało, że odwołanie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy jest uzależnione od zgody pracownika. Poglądy te wydane jednakże zostały w czasach, gdy zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia nie miało swojej regulacji prawnej. Obecnie zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia nie wymaga zawarcia pomiędzy stronami jakiegokolwiek porozumienia. Działanie to ma charakter jednostronnej decyzji pracodawcy – polecenia. Przepis nie ustanawia żadnych dodatkowych przesłanek, jakie spełnić maiłby pracownik lub pracodawca. W przepisie brak jest również wskazania okoliczności, które ograniczałyby możliwość cofnięcia takiego polecenia. Uznać zatem należy, że pracodawca może jednostronnie cofnąć zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy oraz wezwać pracownika do faktycznego świadczenia pracy. Podjęcie nowej pracy w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracyCo do zasady może Pani podjąć pracę w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, choć oczywiście gdyby pracodawca zechciał, żeby Pani zaczęła znów świadczyć pracę, to musi się Pani stawić. Przy czym w przypadku, gdy mamy do czynienia z upadłością pracodawcy, jest to mało prawdopodobne.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale