.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Inwestycje na giełdzie mieszkając w Wielkiej Brytanii a rozliczenie podatku

• Autor: Marcin Sądej

Pracuję i mieszkam w Wielkiej Brytanii od 3 lat, jestem zatrudniony na pełen etat. W roku 2017 inwestowałem na polskiej giełdzie i po sprzedaży akcji miałem zanotowaną stratę i zysk, który sumarycznie był większy od straty. Gdzie powinienem się rozliczyć – w UK, czy w Polsce powinienem rozliczyć tzw. podatek z progresją? Czy może jedynie podatek od dochodów z giełdy należy rozliczyć w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Inwestycje na giełdzie mieszkając w Wielkiej Brytanii a rozliczenie podatku

Fot. Fotolia

Gdzie należy opodatkować dochód z obrotu akcjami na giełdzie jeżeli na stałe przebywa się w Wielkiej Brytanii?

W pierwszej kolejności wskazać należy, że skoro na stałe mieszka Pan w Wielkiej Brytanii, to w świetle prawa podatkowego jest Pan rezydentem brytyjskim. Na gruncie prawa polskiego ma Pan zatem status nierezydenta.

 

Dochody ze zbycia akcji są uznawane na gruncie polskiej ustawy PIT za dochody z kapitałów pieniężnych. Trzeba jednak pamiętać, ze pierwszeństwo przed ustawą mają zawsze umowy międzynarodowe. W rezultacie w zakresie Pana sprawie należy sięgnąć do treści polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Zgodnie z art. 13 ust. 5 tejże umowy zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku ruchomego (a więc również akcji) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Powyższy przepis obowiązuje pod warunkiem posiadania certyfikatu rezydencji (jest to dokument wydawany przez organy podatkowe potwierdzający, że podatnik ma miejsce zamieszkania w danym kraju). Wyjątek stanowi jedynie sytuacja w której majątek spółek, których akcje i udziały są zbywane, składa się głównie z majątku nieruchomego położonego w Polsce (art. 13 ust. 2 umowy).

 

Tak wynika m.in. z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10.12.2009 r., nr IPPB2/415-598/09-2/MK1.

 

W rezultacie jeżeli posiada Pan certyfikat rezydencji wydany przez brytyjski urząd skarbowy potwierdzający, że jest Pan rezydentem brytyjskim, to dochody z obrotu akcjami na giełdzie podlegają wyłącznie opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii.

 

Wyjątkiem jest sytuacja, w której majątek spółek, których akcje i udziały są zbywane, składa się głównie z majątku nieruchomego położonego w Polsce. W takiej sytuacji dochody mogą być również opodatkowane w Polsce i wtedy znajdzie zastosowanie metoda unikania podwójnego opodatkowania (wyłączenia z progresją).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu