Pobyt w więzieniu a wymeldowanie• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Jestem w trakcie rozwodu. Obecnie mąż przebywa w zakładzie karnym (za znęcanie się nade mną). Czy mogę go wymeldować z naszego mieszkania (komunalnego)? |
|
Opuszczenie miejsca stałego zamieszkania a meldunekZgodnie z art. 15 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych:
„1. Osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, jest obowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca.
1a. Osoba zobowiązana do wymeldowania się zgłasza organowi gminy właściwemu ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące następujące dane osobowe:
2. Organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się”. Przesłanki niezbędne do wymeldowania osoby z miejsca zamieszkaniaOpuszczenie miejsca pobytu stałego, jako niezbędna przesłanka wymeldowania, określona w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960), winno być rozumiane jako zaniechanie posiadania lokalu będącego dotychczasowym miejscem stałego pobytu i dobrowolne wyprowadzenie się do innego mieszkania. Rezygnacja z prawa do przebywania w lokalu powinna nastąpić w sposób wyraźny, poprzez złożenie stosownego oświadczenia, ale również poprzez odpowiednie zachowanie, które w sposób niebudzący wątpliwości wyraża wolę danej osoby.
Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 ustawy „pobytem stałym” jest zamieszkiwanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego lub długotrwałego przebywania, z wolą koncentracji w danym miejscu swoich spraw życiowych. Przez termin „zamiar” w przypadku opuszczenia miejsca pobytu należy bowiem pojmować nie tylko wolę wewnętrzną, ale wolę dającą się określić na podstawie obiektywnych, możliwych do stwierdzenia okoliczności. Przebywanie osoby w zakładzie karnym a wymeldowanie z miejsca zamieszkaniaZgodnie z art. 8 cytowanej ustawy „osoba zameldowana na pobyt czasowy i przebywająca w tej samej miejscowości nieprzerwanie dłużej niż 2 miesiące jest obowiązana zameldować się na pobyt stały, chyba że zachodzą okoliczności wskazujące na to, iż pobyt ten nie utracił charakteru pobytu czasowego. Za okoliczności uzasadniające zameldowanie na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące uważa się w szczególności (…) pobyt w zakładach karnych i poprawczych, aresztach śledczych, schroniskach dla nieletnich i zakładach wychowawczych. Tym samym z prawnego punktu widzenia, przebywanie osoby osadzonej w zakładzie karnym, powoduje jej zamieszkiwanie tam na pobyt czasowy”. Tym samym wyłączony jest obowiązek takiej osoby do wymeldowania się z miejsca stałego zamieszkania, z uwagi na nieprzebywanie w miejscu stałego zameldowania. Nie ma zatem także przesłanek do wymeldowania takiej osoby z miejsca stałego pobytu bez jej zgody.
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z roku 2006, sygn. akt II SA/Bk 430/2006, LexPolonica nr 1402234, „Gazeta Prawna” 2007/97, str. 25, „do wymeldowania potrzebna jest m.in. dobrowolna zmiana miejsca zamieszkania. Nie w każdym przypadku z samego faktu pozbawienia wolności można wysnuć brak spełnienia przesłanki dobrowolności opuszczenia lokalu”.
Jeśli natomiast w mieszkaniu znajdują się rzeczy osobiste osadzonego, nie ma podstaw do wymeldowania go. Eksmisja uciążliwego lokatora z miejsca zameldowaniaSą jednak podstawy do orzeczenia eksmisji. Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego:
„1. Jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.
2. Współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie”.
Powyższy artykuł daje prokuratorowi możliwość eksmisji za pośrednictwem sądu rozwiedzionego małżonka, a także współlokatora tego samego lokalu mieszkalnego.
Nie może więc Pani wymeldować męża, ale może Pani postarać się o eksmisję. Po orzeczeniu i wykonaniu eksmisji nie będzie mógł przebywać w mieszkaniu, a co za tym idzie – będzie go można po okresie 6 miesięcy wymeldować.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale