Czy mogę zostać aresztowana po powrocie do kraju za długi?• Autor: Marek Kowalski |
Przebywam za granicą. Nie mam w Polsce meldunku ani żadnego majątku. Mój mąż pracuje na pół etatu. Ja nie pracuję. Od państwa otrzymujemy pomoc finansową. W Polsce pozostawiłam długi i mam 3 komorników na koncie. Kwota całej zaległości to ok. 10 000 zł. Co teraz mam robić? Czy mogę zostać aresztowana po powrocie do kraju? |
Fot. Fotolia |
Prowadzenie egzekucji za granicą?
Z opisu wnioskuje, że nie ma Pani w Polsce miejsca zamieszkania ani ośrodka swoich interesów życiowych. Zakładam, że nie uzyskuje Pani w Polsce żądnych dochodów i nie jest polskim podatnikiem. Mieszka Pani wraz z mężem za granicą.
W Polsce prowadzona jest przeciwko Pani egzekucja sądowa przez komornika. Komornik dział na zlecenie Pani wierzycieli. Samodzielnie nie ma on prawa podejmowania jakichkolwiek działań wobec dłużników – tylko na wniosek wierzyciela oraz w oparciu o posiadane przez nich tytuły wykonawcze.
O ile wierzyciel poznałby Pani adres zamieszkania za granicą, o tyle mógłby wskazać go komornikowi. Ale polski komornik nie ma prawa prowadzenia egzekucji za granicą. Mógłby jedynie wysłać Pani wezwanie do zapłaty, zawiadomienie o wszczęciu egzekucji lub o stosowanych środkach egzekucyjnych. Aby prowadzić egzekucje za granicą wierzyciel, musiałby zwrócić się do tamtejszych organów egzekucyjnych. Czy za długi pozostawione w Polsce można być aresztowanym?
Według prawa polskiego za prywatne długi – co do zasady – nie idzie się do więzienia ani nie jest się aresztowanym. Tym bardziej na wniosek wierzyciela lub komornika. Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdyby w związku z tymi długami została Pani oskarżona o działanie na szkodę wierzyciela (lub Skarbu państwa); wtedy mogłaby zostać Pani zatrzymana celem przesłuchania, postawienia zarzutów itp.
Jeżeli nie będzie Pani nic robić, to być może dudzie do umorzenia egzekucji z urzędu (jak wierzyciel nic nie zrobi przez pół roku) lub z uwagi na bezskuteczność egzekucji. Umorzenie egzekucji daje komornikowi prawo do opłaty w wysokości 5% egzekwowanej kwoty. W tym zakresie komornik ma prawo samodzielnego działania; w praktyce więc umarza postępowanie co do wierzyciela, a kontynuuje co do swojej opłaty. Tylko w takim przypadku możliwa jest rozmowa z komornikiem o ratach (umorzeniu), ponieważ dotyczy to należności dla niego ustaleń po umorzeniu egzekucji wierzyciela i nieściągalności dłużnika. Możliwość umorzenia długu lub rozłożenia go na ratyMoże Pani podjąć rozmowy z wierzycielami na temat umorzenia długu lub rozłożenia go na raty z jednoczesnym zatrzymaniem/umorzeniem egzekucji. Z komornikiem nie prowadzi się rozmów o rozłożeniu długu wierzyciela na raty. Oznaczałoby to konieczność ujawnienia swego adresu zamieszkania, a zatem dałoby wierzycielowi wiedzę o Pani miejscu pobytu. Z drugiej strony zawsze może Pani kontaktować się telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.
Oczywiście wniosek o raty musiałby mieć podstawy w tym, że byłaby Pani wstanie je spłacać co najmniej w sposób przez siebie zaproponowany. Inaczej nie ma on sensu, a doprowadzi tylko do jeszcze gorszej Pani oceny u wierzyciela.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marek Kowalski |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale