Pobyt i zameldowanie za granicą a wynajem mieszkania w Polsce• Autor: Michał Berliński |
Moja siostra mieszka od kilku lat we Włoszech. W Polsce posiada mieszkanie, które wynajmuje. We Włoszech planuje się zameldować, aby móc płacić tam ubezpieczenie zdrowotne. Czy zameldowanie na stałe we Włoszech może jakoś wpłynąć na fakt, że posiada i wynajmuje mieszkanie w Polsce? Czy zmienia to jej sytuację podatkową? Czy jej pobyt we Włoszech może mieć jakiś wpływ na ewentualne sprawy sądowe, np. na postępowania spadkowe? |
|
Czym jest rezydencja podatkowa?Zacznijmy od tego, który kraj jest i będzie dla siostry miejscem rezydencji podatkowej. Zgodnie z polskim prawem kwestie związane z ustaleniem rezydencji podatkowej reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 3 ust. 1-1a ustawy PIT – osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub 2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Wystarczające jest spełnienie jednej z powyższych przesłanek, aby zostać uznanym za polskiego rezydenta podatkowego. O ile przesłanka przebywania na terenie RP dłużej niż 183 dni w roku jest oczywista, o tyle problemy mogą być z interpretacją warunku posiadania w Polsce ośrodka interesów życiowych, co również może dotyczyć Pańskiej siostry. Jak czytamy w wyroku WSA w Łodzi z 5.10.2017 (I SA/Łd 493/17):
Ośrodek interesów życiowych dla celów podatkowych„Oceniając, w którym z państw znajduje się centrum życiowych i zawodowych interesów osoby fizycznej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim związki osobiste i ekonomiczne osoby fizycznej z danym państwem, wśród których istotne są więzi rodzinne, towarzyskie, zatrudnienie, działalność polityczna, kulturalna i wszelka inna działalność, miejsce wykonywania działalności gospodarczej i miejsce, z którego osoba zarządza swoim mieniem.”
Wobec tego osoba, która przeprowadza się na terytorium Polski, może zostać uznana za polskiego rezydenta podatkowego w dwóch sytuacjach:
Jak widać, dopuszczalna jest sytuacja, w której osoba przebywa w Polsce krócej niż 183 dni w roku, a i tak będzie uznana za polskiego rezydenta podatkowego, jeżeli w RP będzie znajdował się jej ośrodek interesów życiowych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ośrodek interesów życiowych siostry znajduje się we Włoszech a nie w Polsce. Natomiast w ciągu roku będzie musiała przebywać we Włoszech dłużej niż 183 dni, to druga przesłanka zostaje spełniona, co oznacza, że może zostać uznana za włoskiego go rezydenta podatkowego. Zatem siostra podatki od wynagrodzenia powinna opłacać we Włoszech.
Rezydencja włoska a mieszkanie w PolsceTeraz przejdźmy do kwestii posiadanego w Polsce mieszkania. Jeśli siostra ten lokal wynajmuje i czerpie z niego aktualnie jakiś dochód, to ów dochód z najmu nieruchomości powinna rozliczać w Polsce, w zeznaniu PIT-28. Natomiast żadne inne kwestie nie ulegają tutaj zmianie. Nie zmienia się nic w prawie spadkowym, dziedziczeniu i innych.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Michał Berliński Prawnik, absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Studia ukończył w 2015 roku obroną pracy magisterskiej w Katedrze Prawa Pracy o temacie „Zakaz konkurencji w trakcie i po ustaniu stosunku pracy”. Podczas studiów praktykował w kancelariach adwokackich i radcowskich oraz w prokuraturze, udzielał również porad prawnych w Uniwersyteckiej Poradni Prawnej głównie z zakresu prawa cywilnego oraz rodzinnego. Ukończył aplikację komorniczą w Izbie Komorniczej przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. W 2018 roku uzyskał pozytywny wynik z egzaminu komorniczego i został powołany na stanowisko asesora komorniczego przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Nieprzerwanie od 2015 roku pracuje jako asystent komornika, aplikant, asesor komorniczy i kierownik kancelarii. Aktualnie prowadzi własną kancelarię komorniczą, Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Radomiu. Specjalizuje się głównie w prawie cywilnym, rodzinnym, postępowaniu cywilnym oraz egzekucyjnym. Interesuje się również prawem pracy, nieruchomości i ich obrotem, a także prawem nowych technologii i rynkiem e-commerce. |
|
Zapytaj prawnika