Płatności bezgotówkowe a brak fiskalnego pokrycia• Autor: Aleksander Słysz |
Jestem ajentem jednego ze sklepów pewnej sieci. Na podstawie danych z kasy fiskalnej płacę na drugi dzień za sprzedane towary. W sklepie mam również terminal płatniczy. Płaciłem też własnymi kartami na kwoty wyższe niż standardowe (m.in. 500 zł, 1000 zł), jednak do tych transakcji nie było paragonów z kasy fiskalnej, bo nie dokonywałem zakupów, tylko chciałem pomniejszyć wpłatę gotówkową dokonywaną nazajutrz w banku. Firma chce dokonać weryfikacji wydruków z terminala oraz paragonów kasowych. Poinformowano mnie, że dokonywanie transakcji kartą płatniczą bez jej fiskalnego pokrycia jest zabronione. Chcą mnie za to ukarać. Czy mają rację? |
|
Płatność z terminala jest w wyższej kwocie niż zafiskalizowana sprzedażPrzedstawiony problem jest złożony. Przyjmuje się ogólnie, że informacje o płatnościach z terminala muszą zgadzać się z kasą fiskalną. Jeśli się nie zgadzają, należy złożyć stosowne wyjaśnienia.
Na ogół firmy przyjmują w polityce rachunkowości, że raport dobowy z terminali jest księgowany na koncie „pieniądze w drodze” – z wyciągu bankowego wynika wpłata na konto. Gdy płatność z terminala jest w wyższej kwocie niż zafiskalizowana sprzedaż, domniemywać można m.in., że sprzedaż nastąpiła z pominięciem procedur podatkowych – tak wygląda to w Pana sytuacji.
Ponadto może powstać problem dowodowy w VAT, gdyż wpłacona kartą kwota niezafiskalizowana jest w myśl definicji ustawowej obrotem. Saldo konta „środki pieniężne w drodze” odpowiadać winno wartości nierozliczonych transakcji. Czy jest zabronione dokonywania sprzedaży kartą płatniczą bez fiskalnego pokrycia?Pyta Pan, czy zabronione jest dokonywanie sprzedaży kartą płatniczą bez fiskalnego pokrycia. Odpowiedź brzmi: tak, jest to zabronione, wynika to z ogólnych przepisów ustaw, m.in. z ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. z dnia 1 grudnia 2008 r.): Ewidencja sprzedaży przy zastosowaniu kas„§ 7. 1. Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani spełniać następujące warunki przy prowadzeniu ewidencji przy zastosowaniu kas:
Zauważyć jednak należy, że w Pana przypadku nie mamy do czynienia z dodatkową sprzedażą, potraktował Pan terminal analogicznie do przelewu – rodzi to problemy dowodowe i formalne, może być również niezgodne z umową zawartą między ajentem a siecią sklepu czy też z umową z operatorem terminala.
Jak widać wyraźnie, przepisy nie regulują wprost sytuacji, w której się Pan znalazł, zatem powyższa odpowiedź może być inna od interpretacji przepisów, jakiej w trakcie ewentualnej kontroli (czynności sprawdzających) dokonać mogą organy. Jedyną metodą zabezpieczającą podatnika i pozwalającą uzyskać wiążące stanowisko jest wystąpienie z wnioskiem o indywidualną interpretację do ministra finansów na druku ORD-IN.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Aleksander Słysz |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale