Plany wyburzenia budynku a prawo do mieszkania komunalnego• Autor: Łukasz Obrał |
Mój narzeczony wraz z ojcem i siostrą jest zameldowany w mieszkaniu komunalnym. Budynek, w którym się ono znajduje, został przeznaczony do rozbiórki. Rodzinie narzeczonego należy się prawo do innego mieszkania komunalnego. Czy gdybyśmy byli małżeństwem, dostalibyśmy oddzielne mieszkanie komunalne? Jakie warunki musielibyśmy spełnić? |
|
Konieczność rozbiórki budynku w którym znajdują się lokale komunalneKonieczność rozbiórki budynku, w którym znajduje się lokal komunalny wynajmowany przez rodzinę Pani narzeczonego, powoduje, że gmina jako właściciel lokalu może wypowiedzieć umowę najmu.
Jak wskazuje art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.), „jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu, wypowiedzenie przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn określonych w ust. 2-5 oraz w art. 21 ust. 4 i 5 niniejszej ustawy. Wypowiedzenie powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie oraz określać przyczynę wypowiedzenia”.
Do sytuacji rodziny Pani narzeczonego zastosowanie będzie miał art. 11 ust. 2 pkt 4 ustawy, stosownie do którego „nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 4”.
Z kolei art. 32 ustawy wskazuje, iż „w razie wypowiedzenia najmu, na podstawie art. 11 ust. 2 pkt 4, najemcy opłacającemu w dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie ustawy czynsz regulowany, obowiązek zapewnienia temu najemcy lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki spoczywa, do dnia 31 grudnia 2015 r., na właściwej gminie”. Wypowiedzenie umowy najmu lokalu komunalnego z powodu konieczności rozbiórki budynkuZ powyższych przepisów wynika, że z powodu konieczności rozbiórki lokalu gmina może wypowiedzieć najemcy umowę najmu.
Gmina ma obowiązek dostarczenia rodzinie Pani narzeczonego lokalu zamiennego. Uprawnionymi do zamieszkania w tym lokalu będą osoby tworzące z najemcą jedno gospodarstwo domowe (co traktowane jest przez gminy jako osoby wspólnie zamieszkujące z najemcą).
Lokal zamienny to według ustawy „lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni”. Lokal zamienny w przypadku konieczności rozbiórki budynkuAnalizując przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, należy stwierdzić, iż w przypadku konieczności rozbiórki budynku gmina zapewnia osobom zamieszkującym w lokalu tam znajdującym się lokal zamienny, którego powierzchnia może być uzależniona od liczby osób – członków gospodarstwa domowego.
Żaden przepis ustawy nie daje Pani i narzeczonemu prawa do ubiegania się o oddzielny lokal mieszkalny niezależnie od tego, czy związek małżeński będzie zawarty, czy też nie.
Warunki i zasady wynajmowania przez każdą gminę lokali komunalnych zawarte są w stosownych uchwałach rad gmin, które każda gmina ma obowiązek uchwalenia. Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy„Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, ustalone w uchwale rady gminy powinny określać w szczególności:
Jeżeli stosowne przepisy prawa miejscowego przewidują możliwość przyznania dwóch lokali zamiennych w przypadku konieczności przeprowadzki z powodu rozbiórki budynku, to możecie się Państwo ubiegać o taki lokal.
Jeżeli nie ma możliwości wynajęcia przez gminę dwóch lokali mieszkalnych zamiennych (w większości gmin tak jest), to pozostanie Państwu możliwość ubiegania się o najem lokalu komunalnego na zasadach ogólnych, na podstawie których gmina wynajmuje lokale.
Jak już wspomniałem, kryteria wynajmowania lokali zawarte są w stosownych uchwałach rad gmin.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Łukasz Obrał Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych. |
|