.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Pieniądze zajęte podczas przeszukania - zażalenie na postanowienie o zatrzymaniu rzeczy

• Opublikowano: 31-01-2022 • Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec

W moim mieszkaniu mieszkałam wraz z partnerem, którego zatrzymała policja. Podczas przeszukania mieszkania funkcjonariusze policji zabrali z mojej torebki pieniądze, które stanowią własność mojego pracodawcy. Były to wpłaty gotówkowe od klientów firmy, na co zostały wystawione faktury. Napisałam do prokuratora pismo o zwrot pieniędzy, przedstawiając faktury i tłumacząc, że miałam je wpłacić do banku. Niestety, prokurator w odpowiedzi przysłał mi wczoraj informację, że pieniądze zostaną złożone w depozycie na poczet ewentualnych kar, które być może zostaną nałożone na mojego partnera. W tej sytuacji będę musiała oddać do firmy niemałą kwotę, której nie posiadam, i do tego z pewnością stracę pracę. Co mogę zrobić? Czy powinnam napisać jakieś zażalenie do sądu na to postanowienie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pieniądze zajęte podczas przeszukania - zażalenie na postanowienie o zatrzymaniu rzeczy

Zażalenie do sądu na zatrzymanie rzeczy

Formalnie zażalenie na postanowienie o zatrzymaniu rzeczy – wspomnianych pieniędzy – przysługuje na podstawie art. 236 § 1 Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.). Przepis ten stanowi, że na postanowienie dotyczące przeszukania, zatrzymania rzeczy i w przedmiocie dowodów rzeczowych oraz na inne czynności przysługuje zażalenie osobom, których prawa zostały naruszone; zażalenie na postanowienie wydane lub czynność dokonaną w postępowaniu przygotowawczym rozpoznaje sąd rejonowy, w okręgu którego prowadzone jest postępowanie.

 

Skoro pieniądze były firmowe, czyli nie należały ani do Pani, ani do Pani partnera, co więcej, najprawdopodobniej poniesie Pani za ich utratę surowe konsekwencje, teoretycznie można byłoby uznać, że to zatrzymanie rzeczy narusza Pani prawa, a zatem posiada Pani tzw. legitymację do wniesienia zażalenia. Aczkolwiek, jak dobrze rozumiem, jest problem formalny, bo zażalenie takie może zostać wniesione w terminie 7 dni od dnia wydania postanowienia o zatrzymaniu rzeczy. Wydaje mi się zatem, że już jest po czasie na wniesienie tego zażalenia.

 

Termin 7-dniowy na zaskarżenie postanowienia o zajęciu rzeczy

Jeżeli jednak termin 7 dni nie upłynął, może Pani zaskarżyć to postanowienie do sądu za pośrednictwem prokuratora – powołując się na podane w opisie okoliczności, czyli że pieniądze nie były Pani partnera. Prokurator uznał bowiem, że spełnione zostały warunki z art. 217 K.p.k., zgodnie z którym – rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu w celu zabezpieczenia kar majątkowych, środków karnych o charakterze majątkowym, przepadku, środków kompensacyjnych albo roszczeń o naprawienie szkody należy wydać na żądanie sądu lub prokuratora, a w wypadkach niecierpiących zwłoki – także na żądanie Policji lub innego uprawnionego organu. W tej sytuacji trzeba to ponad wszelką wątpliwość udowodnić.

 

Jeżeli jednak termin 7 dni od wydania rzeczy już upłynął, niestety zażalenie będzie bezskuteczne. Zgodnie z art. 122 § 1 K.p.k. – czynność procesowa dokonana po upływie terminu zawitego jest bezskuteczna.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odmowa prokuratora zwrotu zajętych pieniędzy

Ewentualnie, jeżeli obecnie prokurator potraktował wcześniejsze Pani pismo jako wniosek o zwrot rzeczy w oparciu o treść art. 230 § 2 K.p.k. (tak można zrozumieć Pani pytanie) i wydał postanowienie o odmowie ich zwrotu, a nie upłynął termin 7-dniowy, może Pani złożyć zażalenie do sądu na to postanowienie i starać się przekonać sąd, że to nie pieniądze Pani partnera. Niestety, nie jestem w stanie ocenić tego, czy uda się Pani przekonać sąd, ale na pewno warto spróbować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu