.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Pełnomocnictwo w sprawie o alimenty

• Autor: Iryna Kowalczuk

Wystąpiłam o alimenty dla mojej córki od jej ojca. Niedawno wyznaczono termin rozprawy – okazało się, że odbędzie się ona kilka dni po 18. urodzinach córki. Czy mogę zostać pełnomocnikiem córki? Uczestnictwo w sprawie o alimenty byłoby dla niej ogromnym stresem, zwłaszcza że ma bardzo trudne relacje ze swoim ojcem. Czy w pełnomocnictwie trzeba podać powód jego udzielenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pełnomocnictwo w sprawie o alimenty

Kto może być pełnomocnikiem w sprawie o alimenty?

Zgodnie z treścią art. 86 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej – K.p.c.) strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników.

 

Na podstawie art. 87 § 1 K.p.c. pełnomocnikiem w sprawie o alimenty może być adwokat lub radca prawny, a także rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

 

W sprawach o ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka i o roszczenia alimentacyjne pełnomocnikiem może być również przedstawiciel właściwego w sprawach z zakresu pomocy społecznej organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacji społecznej, mającej na celu udzielania pomocy rodzinie.

Czy rodzic może być pełnomocnikiem pełnoletniego dziecka w sprawie o alimenty?

Jak zatem Pani widzi, nie ma żadnych przeszkód prawnych, żeby Pani mogła być pełnomocnikiem interesów swojej córki i reprezentować ją w sądzie w sprawie o alimenty. Nie musi Pani w pełnomocnictwie podawać powodu nieobecności córki na rozprawie. Córka ma prawo do pośrednictwa pełnomocnika i może z niego skorzystać w każdej sytuacji.

 

Trudno powiedzieć, czy sąd nakaże obowiązkowe stawiennictwo Pani córki na rozprawie, czy też nie. Wydaje się, że sądowi powinno wystarczyć, że Pani będzie działać w interesie córki i dla jej dobra będzie lepiej, żeby nie uczestniczyła w rozprawach, które mogą spowodować niepotrzebny stres. Zazwyczaj sądy nie robią żadnych problemów, żeby w sprawach rodzinnych (np. sprawach o alimenty) pełnomocnikiem dziecka było jedno z rodziców.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy obecność w sądzie pełnoletniej córki składającej pozew o alimenty jest obowiązkowa?

Niestety nie można wykluczyć, że może się okazać, że przynajmniej na jednej rozprawie sąd będzie chciał przesłuchać Pani córkę w sprawie. Dlatego też warto zrobić sobie wstępne zestawienie wydatków, przychodów oraz zgromadzić dowody na tę okoliczność. Bez dowodów Pani twierdzenia mogą być niewiele warte dla sądu.

 

Przede wszystkim należy udokumentować aktualnie ponoszone wydatki, przedstawić np. zaświadczenia o posiadanych kredytach, które dodatkowo obciążają Pani budżet, opłaty za czynsz, rachunki za zakupy, leki itp. Proszę zbierać obecnie rachunki, paragony na zakupione dla córki rzeczy, książki, a także oferty zajęć dodatkowych (z cennikiem), na które córka mogłaby lub powinna uczęszczać.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu