.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Pełnienie funkcji w zarządzie spółki a możliwość rejestracji jako bezrobotny

• Data: 04-08-2024 • Autor: Marta Słomka

Moja siostra jest w zarządzie spółki z o.o. i ma 20% udziałów. Siostra nie zarabia tam żadnych pieniędzy, tylko od czasu do czasu pomaga tacie, który jest za granicą, w sprawach, w których on nie może uczestniczyć, jak odbiór korespondencji itd. Ona nie pracuje nigdzie indziej. Chciała się zarejestrować jako bezrobotna, bo nie ma też ubezpieczenia. Jednak urząd pracy odmówił rejestracji, twierdząc, że jej się status nie należy, bo działa na rzecz spółki i nie jest istotne, czy spółka generuje przychody, czy nie, i jej nie zarejestrują. Czy oni mają rację? Czy wspólnik w spółce bez dochodu nie ma prawa do bezrobocia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pełnienie funkcji w zarządzie spółki a możliwość rejestracji jako bezrobotny

Gotowość do podjęcia pracy

W pierwszym względzie wskazuję, że ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie wyjaśnia wprost pojęcia „gotowości do podjęcia pracy”, jednakże kierując się zasadami wykładni funkcjonalnej, celowościowej i systemowej, nie można tego zapisu utożsamiać wyłącznie z samą potencjalną chęcią podjęcia pracy zarobkowej.

 

Gotowość do podjęcia pracy musi być oceniana w kategoriach ustawowych. Z brakiem gotowości do pracy związana jest zgodnie z utrwalonym orzecznictwem między innymi przesłanka pełnienia funkcji w zarządach spółek prawa handlowego.

 

Jak wynika z treści art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przesłanką stanowiącą istotny element definicji bezrobotnego jest „gotowość do podjęcia pracy”. Warunek ten musi być przy tym spełniony zarówno w dniu rejestracji w charakterze bezrobotnego, jak i przez cały czas korzystania z omawianego statusu, ponieważ ze statusem bezrobotnego wiąże się nabycie określonych praw podmiotowych do świadczeń publicznoprawnych (tak Naczelny Sąd Administracyjny, dalej: NSA) w wyroku z 1 marca 2017 r., sygn. akt I OSK 3204/15. Gotowość do podjęcia pracy musi oznaczać rzeczywistą, faktyczną i aktualną możliwość podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Dlatego też przesłanka ta musi być oceniana w kategoriach obiektywnych (por. wyrok Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego (dalej: WSA) w Gliwicach z dnia 24 stycznia 2019 r., sygn. akt IV SA/Gl 963/18, i powołane tam orzecznictwo.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pełnienie funkcji w spółce

W nawiązaniu do okoliczności spornych w sprawie należy zaakcentować, że kwestia spełnienia „warunku gotowości do podjęcia pracy” przez członka zarządu spółki prawa handlowego, w tym, również pełniącego tę funkcję nieodpłatnie, była już przedmiotem licznych rozważań sądów administracyjnych. Przykładowo w wyrokach – WSA we Wrocławiu z dnia 16 października 2014 r., sygn. akt IV SA/Wr 247/14, WSA w Gliwicach z dnia 11 lipca 2017 r., sygn. akt IV SA/Gl 1145/16, WSA w Bydgoszczy z dnia 21 grudnia 2021 r., sygn. akt II SA/Bd 1139/21, NSA z dnia 25 maja 2016 r., sygn. akt I OSK 1982/14 i 16 stycznia 2018 r., sygn. akt I OSK 2666/17, w których zajęto stanowisko zbieżne z tym, jakie zaprezentowały organy orzekające w sprawie.

 

Odwołując się do tej ugruntowanej linii orzecznictwa sądowego, stwierdzić trzeba, że pełnienie funkcji w zarządzie spółki prawa handlowego, nawet w przypadku niepobierania wynagrodzenia z tego tytułu, powoduje brak pełnej gotowości do podjęcia zatrudnienia, a zatem osoba ta nie spełnia podstawowych przesłanek uzyskania statusu osoby bezrobotnej.

 

W rozwinięciu tego wątku zwrócić trzeba uwagę na to, że powołanie do pełnienia funkcji członka zarządu z jednej strony stanowi wewnętrzny stosunek organizacyjny, z drugiej zaś, posiada też inne cechy (por. wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 7 września 2011 r., sygn. akt II SA/Bd 719/11). Z powołaniem wiążą się określone prawa i obowiązki, do których odpowiednio stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Z cywilistycznego punktu widzenia jest to rodzaj umowy nienazwanej, do której mają odpowiednie zastosowanie przepisy o zleceniu (por. art. 202 § 5 Kodeksu spółek handlowych). Oznacza to, że powołanie do pełnienia funkcji członka zarządu to nawiązanie stosunku organizacyjnego jak też innego stosunku prawnego. Zatem dopóki nie dojdzie do podjęcia uchwały o odwołaniu z pełnienia funkcji członka zarządu, bądź rezygnacji z pełnienia tej funkcji, powołany członek zarządu ma określone prawa i obowiązki. W tym miejscu trzeba zauważyć, że zakres obowiązków i praw członków zarządu spółki wynika wprost z art. 201 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, zgodnie z którym „zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę”. Przez prowadzenie spraw w doktrynie rozumie się proces polegający na wydawaniu decyzji, podejmowaniu uchwał, opinii, organizowaniu działalności przedsiębiorcy oraz - w pewnych sytuacjach - osobistej realizacji czynności wykonawczych w ten sposób, aby były one zgodne z przedmiotem działania danego podmiotu, w celu realizacji jego zadań i osiągnięcia jak najlepszych wyników gospodarczych (A. Kidyba, Prawo handlowe, s. 121). Z kolei reprezentacja spółki to sfera jej funkcjonowania na zewnątrz, relacji z osobami trzecimi (zob. A. Kidyba, Prawo handlowe, s. 129). Obejmuje ona przede wszystkim czynności prawne dokonywane przez spółkę w obrocie cywilnoprawnym. Do sfery tej należy również zaliczyć występowanie spółki jako osoby prawnej przed organami administracyjnymi i sądami (M. Dumkiewicz, Kodeks spółek handlowych, komentarz do art. 201).

 

Przedstawione dotąd uwagi prowadzą do wniosku, że w sytuacji pełnienia przez daną osobę funkcji w zarządzie spółki prawa handlowego rzeczywiste możliwości podjęcia przez nią pracy są co najmniej ograniczone w stosunku do tych, jakie istnieją, gdy bezrobotny nie wykonuje żadnego zajęcia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Obecność w spółce jako prowadzenie działalności

Co w tym miejscu wymaga zauważenia, zgodnie z orzecznictwem, że nie jest rzeczą organu administracji publicznej monitorowanie i wykazywanie, czy i w jakim wymiarze czasowym, i kiedy członek zarządu podejmuje działania na rzecz spółki (por. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 sierpnia 2020 r., sygn. akt III SA/Gl 184/20), a tym samym badanie, czy mimo pełnionej funkcji mógłby podjąć zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Niemniej jednak w przypadku pełnienia funkcji członka zarządu istotne znaczenie ma nie to, czy takie czynności wykonywane są odpłatnie, lecz to, że na osobie pełniącej taką funkcję w spółce ciążą określone zadania. W myśl art. 201 § 1 Kodeksu spółek handlowych zarząd jako jedyny prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę. Oznacza to, że w zakresie działalności gospodarczej jest on jedynym upoważnionym do prowadzenia tejże działalności (por. wyrok NSA z dnia 25 maja 2016 r., sygn. akt I OSK 1982/14).

 

Za poglądem wyrażonym przez NSA w wyroku z dnia 17 listopada 2021 r., sygn. akt I OSK 1078/21, trzeba wskazać, że gotowości do pracy nie można sprowadzać wyłącznie do czynników subiektywnych, istniejących po stronie zainteresowanego. Jak już podkreślono na wstępie rozważań, musi być ona oceniana również w kategoriach obiektywnych i oznaczać rzeczywistą, faktyczną i aktualną możliwość podjęcia pracy.

 

Zdaniem sądów pełnienie funkcji w zarządzie spółki prawa handlowego, nawet w przypadku niepobierania wynagrodzenia z tego tytułu, powoduje brak pełnej gotowości do podjęcia zatrudnienia, a zatem osoba ta nie spełnia podstawowych przesłanek uzyskania statusu osoby bezrobotnej (wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 maja 2023 r., sygn. IV SA/Wr 503/22).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Zaskarżenie decyzji urzędu pracy

Wskazuję jednak, że otrzymaną decyzję można zaskarżyć.

 

Sąd w Krakowie, w wyroku o sygn. akt III SA/Kr 1493/17, stwierdził:

 

„Podnosi się, że z art. 2 ustawy nie wynika, że w każdym przypadku członkostwo osoby (w spółce/spółdzielni, niezatrudnionej) w zarządzie wymienionego podmiotu wyklucza możliwość uznania takiej osoby za osobę bezrobotną. W powyższych bowiem okolicznościach nieodzowne jest jednoznaczne ustalenie, czy osoba ta jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia, przy czym - co należy podkreślić - ocena ta winna odnosić się do obiektywnie i realnie ocenianej sytuacji faktycznej z uwzględnieniem reguł postępowania administracyjnego (por. wyrok NSA z dnia 25 maja 2016 r., sygn. akt I OSK 1983/14, wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 marca 2013 r., sygn. akt III SA/Gd 746/12).

 

W świetle tak rozumianego pojęcia gotowości do podjęcia zatrudnienia, odmowa przyznania statusu osoby bezrobotnej może nastąpić jedynie wtedy, jeśli w konkretnym przypadku organ wykaże w sposób niebudzący wątpliwości, że pełnienie funkcji w zarządzie spółki wyklucza możliwość podjęcia zatrudnienia, np. z uwagi na zakres działalności gospodarczej, udziału podmiotu na rynku poprzez wysokość osiągniętego dochodu, czy też wielkość zatrudnienia. Organy orzekające w sprawie takich ustaleń nie poczyniły skupiając się wyłącznie na literalnym brzmieniu przepisu.

 

W ocenie Sądu, stanowisko organów obu instancji, że skarżąca na dzień uznania za osobę bezrobotną nie spełniała przesłanki gotowości do podjęcia zatrudnienia z powodu pełnienia funkcji w organach spółki jest przedwczesne.

 

Okolicznością bezsporną jest fakt pełnienia przez skarżącą wskazanych wyżej funkcji czyli prezesa zarządu oraz prokurenta w kilku spółkach prawa handlowego, jednakże ustalenia organu w postępowaniu, których konsekwencją była decyzja o odmowie przyznania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku sprowadziły się wyłącznie do zasięgnięcia informacji z Krajowego Rejestru Sądowego.

Zdaniem Sądu, w prowadzonym przez oba organy postępowaniu doszło do naruszenia ogólnych przepisów procedury administracyjnej, w tym art. 7 KPA, art. 77 § 1 KPA oraz statuującego zasadę oceny dowodów art. 80 KPA Organy nie dokonały również oceny działalności spółek w dacie rejestracji skarżącej w PUP jako bezrobotnej. Organy nie dokonały również oceny gotowości do podjęcia pracy przez skarżącą w kategoriach obiektywnych, co powinno oznaczać rzeczywistą, faktyczną i aktualną możliwość podjęcia pracy. Odmowa przyznania statusu osoby bezrobotnej nastąpić może tylko wówczas, gdy w konkretnym przypadku organ ustali w sposób jednoznaczny, że pełnienie funkcji zastępcy prezesa zarządu spółdzielni wyklucza możliwość podjęcia zatrudnienia poprzez brak pełnej gotowości w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy. Pełnienie funkcji w organach spółki samo przez siebie nie stanowi okoliczności zaprzeczającej gotowości i zdolności do podjęcia zatrudnienia”.

 

Zatem są argumenty w omawianym stanie faktycznym, że organ nie zbadał należycie gotowości do podjęcia pracy, niemniej wobec przeważającej linii orzeczniczej – sprawa może zakończyć się niepomyślnie. W tej sytuacji rezygnacja z piastowania stanowiska w zarządzie z pewnością umożliwi rejestrację w urzędzie pracy.

Przykłady

Udział w zarządzie i brak ubezpieczenia

Pan Jan posiada 25% udziałów w spółce z o.o., gdzie pełni funkcję członka zarządu. Spółka nie generuje dochodów, a Jan nie pobiera z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Jego jedynym zadaniem jest sporadyczne podpisywanie dokumentów oraz odbieranie korespondencji. Jan nie pracuje nigdzie indziej i nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy próbował zarejestrować się jako bezrobotny, urząd pracy odmówił, uzasadniając, że pełniąc funkcję w zarządzie, nie spełnia warunku "gotowości do podjęcia pracy". Jan zastanawia się, czy urząd ma rację, ponieważ jego zaangażowanie w spółkę jest minimalne i nie przynosi mu żadnych korzyści finansowych.

 
Rodzinny interes bez dochodów

Pani Anna jest wspólnikiem w rodzinnej spółce z o.o., mając 30% udziałów. Spółka została założona przez jej ojca, który obecnie przebywa za granicą, a Anna zajmuje się jedynie drobnymi sprawami administracyjnymi, gdy ojciec nie może. Spółka nie przynosi dochodów, a Anna nie otrzymuje żadnej pensji. Mimo braku innego zatrudnienia, urząd pracy odmówił jej rejestracji jako bezrobotna, twierdząc, że jej zaangażowanie w spółkę wyklucza "gotowość do podjęcia pracy". Anna nie zgadza się z tą decyzją, czując, że jej status bezrobotnej powinien być uznany, ponieważ nie osiąga żadnych dochodów z działalności spółki.

 
Niezrealizowane plany biznesowe

Pan Marek jest współwłaścicielem startupu, który miał zająć się technologią blockchain. Posiada 40% udziałów i pełni funkcję prezesa zarządu. Mimo ambitnych planów, spółka nie rozwinęła działalności i nie osiągnęła żadnych przychodów. Marek nie otrzymuje wynagrodzenia i nie ma innej pracy. Gdy zgłosił się do urzędu pracy, by zarejestrować się jako bezrobotny, spotkał się z odmową, ponieważ pełni funkcję w zarządzie spółki. Marek uważa, że powinien mieć prawo do rejestracji, ponieważ jego działalność w spółce nie przynosi mu żadnych środków do życia ani nie stanowi przeszkody w podjęciu innego zatrudnienia.

Podsumowanie

Pełnienie funkcji w zarządzie spółki bez generowania dochodów może skutkować odmową rejestracji jako bezrobotny, ponieważ urząd pracy uznaje, że osoba taka nie spełnia warunku "gotowości do podjęcia pracy". Decyzje te często opierają się na ugruntowanym orzecznictwie sądowym, choć istnieją przypadki, gdzie można je zaskarżyć. Kluczowe jest dokładne zbadanie indywidualnej sytuacji oraz możliwości rezygnacji z pełnionych funkcji w spółce.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, zapewniając szybkie i skuteczne rozwiązania dla Twoich problemów prawnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - Dz.U. 2000 nr 94 poz. 1037
2. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 marca 2017 r., sygn. akt I OSK 3204/15
3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 stycznia 2019 r., sygn. akt IV SA/Gl 963/18
4. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 16 października 2014 r., sygn. akt IV SA/Wr

247/14
5. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 lipca 2017 r., sygn. akt IV SA/Gl 1145/16

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Słomka




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu