.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Paszport dla dziecka z podwójnym obywatelstwem, co musisz wiedzieć przed podróżą

• Data: 25-07-2024 • Autor: Justyna Smulikowska

Mieszkam na stałe w Wielkiej Brytanii, mam dwójkę dzieci w wieku 3 i 8 lat, które tam urodziłam i tam też są zarejestrowane. Posiadają brytyjskie obywatelstwo i tym samym używamy brytyjskiego paszportu, gdy podróżujemy do Polski. Podczas ostatnich wizyt celnicy na lotnisku pytali o polskie paszporty dla dzieci, dopytywali, czy dzieci je posiadają i byli zdziwieni, że nie mają. Twierdzili, że dzieci są obywatelami polskimi i muszą taki dokument posiadać. Czy to prawda? Proszę o wyjaśnienia: czy dzieci powinny być zarejestrowane w Polsce i mieć polski paszport, jeżeli naszym miejscem stałego pobytu jest Anglia? Czy celnik może zatrzymać naszą rodzinę, gdy będziemy wyjeżdżać z Polski, z tego powodu, że dzieci mają tylko brytyjskie dokumenty? Czy są przepisy, które regulują te sprawy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Paszport dla dziecka z podwójnym obywatelstwem, co musisz wiedzieć przed podróżą

Nabycie z mocy prawa polskiego obywatelstwa przez dziecko Polaka

Dziecko urodzone z rodziców, z których co najmniej jedno posiada obywatelstwo polskie, nabywa z mocy prawa obywatelstwo polskie bez względu na miejsce jego urodzenia (w Polsce lub za granicą).

 

Niemniej jednak dzieci urodzone w krajach, gdzie obowiązuje zasada ziemi lub dzieci, których jeden rodzic jest obywatelem innego kraju, będą miały również drugie obywatelstwo. Nie zmienia to jednak faktu, że dzieci takie, mimo posiadania paszportu innego kraju, są jednocześnie Polakami.

 

Zgodnie z art. 3 ustawy o obywatelstwie polskim z dnia 2 kwietnia 2009 r.: „Obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie (ust. 1). Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki (ust. 2).”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przekraczanie granicy z dzieckiem urodzonym w UK bez polskiego paszportu

W związku z powyższym każdy obywatel polski, który przekracza granicę RP, powinien mieć przy sobie ważny polski dokument uprawniający do przekraczania granicy (paszport lub dowód osobisty).

 

Zatem jeśli w trakcie kontroli granicznej Straż Graniczna uzyska informację, że podróżny posiada obywatelstwo polskie, a nie ma ważnego polskiego paszportu czy dowodu osobistego (w zależności od kierunku podróży), ma prawo nie zezwolić takiej osobie na przekroczenie granicy RP, nawet jeśli wjechała na terytorium RP na podstawie dokumentu stwierdzającego obywatelstwo innego państwa. W związku z tym rekomenduję wyrobienie polskiego paszportu dzieciom lub ewentualnie, jeśli nie chcą Państwo, aby dzieci miały polskie obywatelstwo, możliwe jest dokonanie procedury zrzeczenia się obywatelstwa polskiego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Rodzice Anny i Jakuba

Anna i Jakub, którzy mieszkają na stałe w Wielkiej Brytanii, mają dwoje dzieci – trzyletnią Zosię i ośmioletniego Kacpra. Dzieci urodziły się w Wielkiej Brytanii i posiadają brytyjskie obywatelstwo oraz brytyjskie paszporty. Podczas ostatniej podróży do Polski na wakacje, polscy celnicy na lotnisku zapytali Annę i Jakuba o polskie paszporty ich dzieci. Okazało się, że pomimo posiadania brytyjskich dokumentów, Zosia i Kacper są również obywatelami polskimi, co oznacza, że zgodnie z polskim prawem, powinni posiadać polskie paszporty przy przekraczaniu granicy RP.

 
Przygoda Katarzyny

Katarzyna, matka dwojga dzieci urodzonych w Londynie, nie wiedziała, że jej dzieci automatycznie nabywają polskie obywatelstwo po niej. Korzystała jedynie z brytyjskich paszportów swoich dzieci podczas wizyt w Polsce. Pewnego razu, wracając do Wielkiej Brytanii, została zatrzymana na lotnisku przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy pytali o polskie dokumenty dla jej dzieci. Katarzyna dowiedziała się wtedy, że zgodnie z polskim prawem, jej dzieci powinny mieć polskie paszporty, aby legalnie przekraczać granicę Polski.

 
Historia Ewy i Marka

Ewa i Marek, mieszkający w Manchesterze, zdecydowali się na wyrobienie polskich paszportów dla swoich dzieci – pięcioletniej Oli i siedmioletniego Tomka – po tym, jak usłyszeli o przypadkach, gdy polscy celnicy sprawdzali dokumenty dzieci polskich obywateli. Chociaż dzieci mają również brytyjskie paszporty, Ewa i Marek chcieli uniknąć problemów na granicy, dlatego złożyli wnioski o polskie paszporty dla Oli i Tomka. Dzięki temu, podczas kolejnej podróży do Polski, uniknęli jakichkolwiek problemów z przekraczaniem granicy.

Podsumowanie

Dzieci polskich obywateli urodzone za granicą, w tym w Wielkiej Brytanii, automatycznie nabywają polskie obywatelstwo i w związku z tym powinny posiadać polskie paszporty przy przekraczaniu granicy Polski. Choć posiadanie brytyjskich dokumentów może wystarczyć w innych sytuacjach, polskie prawo wymaga, aby obywatele polscy posługiwali się polskimi dokumentami podczas wjazdu i wyjazdu z kraju. Aby uniknąć problemów na granicy, warto wyrobić dzieciom polskie paszporty lub rozważyć zrzeczenie się polskiego obywatelstwa, jeśli jest to zgodne z planami rodziny.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie polskiego obywatelstwa lub dokumentów dla dziecka? Skontaktuj się z nami online – oferujemy profesjonalne porady prawne i pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim - Dz.U. 2012 poz. 161

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Justyna Smulikowska

Aplikantka radcowska przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, absolwentka prawa oraz prawa w biznesie na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, a także Szkoły Praw Własności Intelektualnej im. H.Grocjusza. Specjalizuje się głównie w prawie cywilnym, prawie pracy, gospodarczym oraz zagadnieniach związanych z prawem własności intelektualnej.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu