Otrzymanie składek mimo odrzucenia spadku• Autor: Bogusław Nowakowski |
Po moim bracie odrzuciłam notarialnie spadek. Rok po jego śmierci dostałam informację, że jestem uposażona i mam prawo otrzymać jego składki zgromadzone na koncie. Czy mogę odebrać te pieniądze, pomimo że odrzuciłam spadek (podobno uposażenie to nie dziedziczenie)? |
Fot. Fotolia |
Dziedziczenie środków zgromadzonych na rachunku zmarłego członka otwartego funduszu emerytalnegoUstawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, wskazuje odpowiedź na Pani pytanie. Jej art. 132 stanowi między innymi:
„Art. 132. 1. Środki zgromadzone na rachunku zmarłego członka otwartego funduszu emerytalnego, które nie zostaną wykorzystane zgodnie z art. 131, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, zgodnie z art. 82 ust. 1 lub 1a, a w przypadku ich braku wchodzą w skład spadku”. Czy środki zgromadzone na rachunku otwartego funduszu emerytalnego wchodzą w skład spadku?Według art. 131 „jeżeli w chwili śmierci członek otwartego funduszu pozostawał w związku małżeńskim, fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy środków zgromadzonych na rachunku zmarłego na rachunek małżonka zmarłego w otwartym funduszu, w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej”.
Gdy nie ma małżonka zmarłego, środki otrzymuje osoba wskazana przez niego jako uposażona. Osoba uposażona ma pierwszeństwo przed spadkobiercami. Środki zgromadzone na rachunku zmarłego nie wchodzą w skład masy spadkowej, nie podlegają dziedziczeniu zgodnie z prawem spadkowym, jeśli zmarły członek funduszu wskazał osoby uprawnione. Oznacza to, że odrzucenie spadku przez Panią nie ogranicza Pani prawa do otrzymania środków z OFE. Dopiero jeżeli nie ma osoby uposażonej, środku wchodzą w skład spadku.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Bogusław Nowakowski Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności). |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale