W serwisie
Materiały
Oszustwo na kursie online, jak odzyskać pieniądze?• Data: 29-10-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Kupiłem kurs online od osoby prywatnej, który kosztował 1000 zł. Kurs miał dotyczyć sprzedaży gier online, a okazało się, że dotyczy sprzedaży dostępu do konta, co chyba nie jest legalne. Poinformowałem sprzedawcę o moich wątpliwościach, a on w odpowiedzi mnie obraził i zablokował. Poprosiłem go również o wystawienie rachunku za szkolenie, ale tego nie zrobił. Mam dane sprzedającego (imię, nazwisko i adres), ale nie wiem, czy są prawdziwe i czy można to zweryfikować. Na koniec sprzedający groził mi, że nagra o mnie jakiś filmik i wyśle go do mojej rodziny i pracodawcy. Czy mogę jakoś odzyskać pieniądze w tej sytuacji? |
|
Wada oświadczenia woliNiniejszym podaję, iż w sprawie mogło dojść do wprowadzenia Pana w błąd, a więc powinien Pan powołać się na jedną z wad oświadczenia woli. W sprawie mogło dojść także do oszustwa, dlatego jeżeli sprzedający nie będzie chciał polubownie się porozumieć – po wysłaniu przez Pana oświadczenia – sprawę należy skierować do prokuratury rejonowej miejsca zamieszkania.
Zgodnie bowiem z treścią art. 84 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.): „§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej. § 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny)”.
Z uwagi na powyższe, jeżeli w ramach niniejszej sprzedaży sprzedający wprowadził Pana w błąd w zakresie samej umowy sprzedaży i jej przedmiotu, możemy mówić o przedmiotowej wadzie. Kupno kursu pod wpływem błęduW art. 84 K.c. chodzi o sytuację, gdy człowiek dokonuje czynności prawnej, żywiąc jakieś błędne wyobrażenie co do rzeczywistości. Dla oceny błędu miarodajna jest chwila składania przez błądzącego oświadczenia woli. Jak wskazano w wyr. WSA w Gliwicach z 25.9.2009 r. (sygn. akt III SA/Gl 631/09), hipotezą art. 84 § 1 K.c. objęte jest pozostawanie pod wpływem błędu w momencie składania oświadczenia woli, a nie wprowadzenie się dopiero w tym momencie w stan fałszywego wyobrażenia.
Przesądza o tym sformułowanie w art. 84 § 1 K.c. „w razie błędu”, co należy tłumaczyć jako „w razie istnienia błędu” w chwili składania oświadczenia woli. W konkretnej sytuacji mogą to być czas i miejsce zbieżne z podejmowaniem czynności prawnej, ale zbieżność tego rodzaju nie jest w art. 84 § 1 K.c. wymagana.
Z uwagi na powyższe powinien Pan obecnie złożyć sprzedającemu oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia złożonego pod wpływem błędu, a więc wadliwego przekonania o prawidłowym umocowaniu do sprzedaży pojazdu. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woliZgodnie bowiem z art. 88 K.c.: „§ 1. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie. § 2. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał”.
Uchylenie się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu lub groźby powoduje nieważność całej czynności prawnej, w której skład wchodzi wadliwe oświadczenie woli. Oświadczenie najlepiej wysłać listem poleconym lub przesłać skan na mail ze wskazaniem czasu, w jakim sprzedający ma oddać Panu pieniądze. Jeżeli sprzedający nie będzie chciał zwrócić Panu pieniędzy, proszę skierować zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury rejonowej.
Zgodnie bowiem z treścią art. 286 § 1 Kodeksu karnego „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. PrzykładyZakup samochodu Pan Kowalski kupił używany samochód od pana Nowaka. W ogłoszeniu sprzedawca twierdził, że samochód był bezwypadkowy i miał pełną dokumentację serwisową. Po kilku tygodniach użytkowania pan Kowalski odkrył, że pojazd został poważnie uszkodzony, a otrzymane dokumenty nie są prawdziwe. W tym przypadku pan Kowalski mógł powołać się na wadę oświadczenia woli, ponieważ wprowadzono go w błąd co do stanu technicznego pojazdu. Miał prawo złożyć oświadczenie o uchyleniu się od skutków umowy, a w przypadku braku reakcji ze strony sprzedawcy zgłosić sprawę do prokuratury.
Kurs online Pani Anna zapisała się na kurs online z obiecywaną certyfikacją w zakresie programowania. Po opłaceniu kursu odkryła, że szkolenie nie zapewnia certyfikacji ani żadnej wartościowej wiedzy, a także jest niekompletne. W tym przypadku pani Anna mogła powołać się na błąd istotny i uchylić się od skutków umowy.
Zakup mieszkania Pan Jan postanowił kupić mieszkanie, które według sprzedawcy miało być w pełni umeblowane i gotowe do zamieszkania. Po zakupie okazało się, że w mieszkaniu nie było mebli, a niektóre instalacje zostały uszkodzone. W związku z tym pan Jan poczuł się oszukany i postanowił skontaktować się ze sprzedawcą, aby wyjaśnić sytuację i domagać się zwrotu pieniędzy. Jeżeli sprzedawca nie zareaguje na jego prośby, pan Jan będzie miał prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej lub zgłosić sprawę odpowiednim służbom. PodsumowanieArtykuł omawia kwestie dotyczące wady oświadczenia woli. Zgodnie z art. 84 K.c. osoba, która złożyła oświadczenie woli pod wpływem błędu, ma prawo uchylić się od skutków prawnych tej czynności, jeśli błąd był istotny i został wywołany przez drugą stronę. W sytuacji, gdy sprzedawca wprowadza kupującego w błąd, nabywca powinien złożyć pisemne oświadczenie o uchyleniu się od skutków umowy. Jeśli sprzedawca nie zwróci pieniędzy, poszkodowany może zgłosić sprawę do prokuratury w przypadku podejrzenia oszustwa. Oferta porad prawnychObawiasz się, że mogłeś zostać wprowadzony w błąd podczas transakcji, i nie wiesz, co zrobić w takiej sytuacji? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Oferujemy fachową pomoc w sprawach dotyczących wad oświadczenia woli. Nasi doświadczeni prawnicy skrupulatnie przeanalizują Twoją sytuację i doradzą, jakie kroki podjąć, aby skutecznie dochodzić swoich praw. Nie zwlekaj – skontaktuj się z nami już dziś! Źródła:1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553 3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 25.9.2009 r., sygn. akt III SA/Gl 631/09
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale