.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Oszukany przy zakupie samochodu, jak odzyskać pieniądze?

• Data: 31-07-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Padłem ofiarą oszustwa. Na początku stycznia kupiłem auto. Przy zakupie otrzymałem tylko dowód miękki. Zostałem wprowadzony w błąd w kwestii aktualności przeglądu i ubezpieczenia, a także rejestracji pojazdu. Sprzedawca twierdził, że rejestruje na miękki dowód swoje auta i jeździ nimi po całej Europie. Z wydziału komunikacji dowiedziałem się, że nie mogę na podstawie tego dowodu zarejestrować samochodu, a właściwy dowód rejestracyjny znajduje się w urzędzie i nie mogę go odebrać. Ponadto okazało się, że nie opłacono akcyzy. Sprzedawca nie odbiera telefonu ani nie odpowiada na SMS-y. Radca prawny, którego poprosiłem o pomoc, wysłał już list polecony do sprzedawcy z wezwaniem do usunięcia usterek mechanicznych i prawnych. Niestety pismo to nie zostało odebrane i wróciło do mnie. Obecnie mam związane ręce, nie mogę auta zarejestrować, a nawet złożyć wniosku o rejestrację. Pragnę odzyskać pieniądze i zrezygnować z auta. Jakie kroki prawne powinienem podjąć w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Oszukany przy zakupie samochodu, jak odzyskać pieniądze?

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Skoro wezwania przedsądowe nie przynoszą skutku, a sprzedający na dodatek zupełnie nie kontaktuje się z Panem, należy rozważyć dalsze kroki prawne, tj. złożenie na piśmie na policję lub do prokuratury zawiadomienia o przestępstwie oszustwa z art. 286 Kodeksu karnego. Zgodnie z jego treścią:

„§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

 

W zawiadomieniu proszę opisać zdarzenie i załączyć wszelkie dowody na wykazanie ww. czynu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Żądanie zwrotu pieniędzy

Natomiast powyższe nie ma wpływu na Pana roszczenia cywilnoprawne zw. z żądaniem przez Pana zwrotu środków z uwagi na odstąpienie od umowy.

 

Skoro auto ma wady istotne (jest takową brak możliwości zarejestrowania auta z uwagi na brak kompletnej dokumentacji mimo odmiennych zapewnień sprzedawcy), musi Pan najpierw oficjalnie na piśmie odstąpić od umowy na podstawie art. 560 Kodeksu cywilnego:

§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

§ 4. Kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna”.

 

Skoro sprzedawca nie zareagował na dotychczasowe wezwania i nie usunął „wady”, a ta jest istotna, bo uniemożliwia korzystanie z auta, to uważam, że są szanse na odstąpienie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Odstąpienie od umowy i złożenie pozwu

Gdy po takim piśmie z odstąpieniem i wyznaczeniem terminu na odbiór auta i zwrot ceny za auto nadal nie będzie reakcji, pozostaje już tylko pozew sądowy cywilny. Oczywiście pozew kosztuje (opłata zależna od wartości żądanej do zwrotu kwoty, szczegóły reguluje art. 13 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych), ale w razie wygranej sąd zasądzi zwrot od pozwanego tych kosztów na Pana rzecz.

 

Nadto wyrok sądowy będzie po uprawomocnieniu się (czyli gdy pozwany nie wniesie apelacji) tytułem egzekucyjnym, więc gdy po jego wydaniu i uprawomocnieniu pozwany nie odda pieniędzy, może Pan udać się do komornika, by przystąpić do egzekucji.

 

Warto więc o owych dodatkowych kosztach poinformować sprzedawcę w piśmie o odstąpieniu, bo częstokroć nie wiedzą oni, jak poważne sankcje niesie za sobą przegrana w sądzie, jak również o tym, że rozważy Pan poinformowanie organów ścigania o podejrzeniu czynu z art. 286 K.k.

 

Pismo (potwierdzenie z poczty) proszę zachować, bo trzeba je będzie dołączyć do pozwu.

Przykłady

Oszustwo przy sprzedaży auta bez pełnej dokumentacji

Pan Janusz kupił samochód na początku roku, otrzymując tylko tymczasowy dowód rejestracyjny. Sprzedawca zapewniał, że pełna rejestracja nie jest problemem i sam jeździ po Europie na takim dowodzie. Okazało się jednak, że bez właściwego dowodu nie można zarejestrować auta, a sprzedawca zniknął bez śladu. Pan Janusz zgłosił sprawę na policję, podejrzewając oszustwo, a także przygotowuje pozew cywilny, aby odzyskać pieniądze.

 

Zakup auta z ukrytymi wadami prawnymi

Pani Anna zdecydowała się na zakup używanego samochodu, który według sprzedawcy miał ważne badania techniczne i ubezpieczenie. Po zakupie odkryła, że dokumenty były sfałszowane, a pojazd nie miał opłaconej akcyzy. Sprzedawca przestał odbierać telefony. Pani Anna skonsultowała się z prawnikiem, który doradził jej zgłoszenie oszustwa na policję i wystąpienie z roszczeniem cywilnym o zwrot kosztów zakupu.

 

Nieudana rejestracja auta z powodu brakujących dokumentów

Pan Tomasz kupił samochód od prywatnego sprzedawcy, który obiecał dostarczyć brakujące dokumenty w ciągu kilku dni. Mimo licznych prób kontaktu, dokumenty nigdy nie dotarły, a sprzedawca zniknął. Pan Tomasz nie mógł zarejestrować samochodu i postanowił podjąć kroki prawne. Złożył zawiadomienie o przestępstwie oraz przygotowuje się do złożenia pozwu cywilnego o zwrot pieniędzy i rozwiązanie umowy.

Podsumowanie

W przypadku oszustwa przy zakupie samochodu, kluczowe jest szybkie podjęcie działań prawnych, takich jak zgłoszenie przestępstwa na policję oraz złożenie pozwu cywilnego o zwrot pieniędzy. Ważne jest również zachowanie wszelkiej dokumentacji i dowodów, aby skutecznie dochodzić swoich praw. Pamiętaj, że pomoc prawnika może okazać się nieoceniona w walce o sprawiedliwość i odzyskanie utraconych środków.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism procesowych, aby skutecznie chronić Twoje prawa i interesy. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i fachową pomoc w każdej sprawie prawnej. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu