Oskarżenie o założenie i udział w działaniach grupy przestępczej• Autor: Radca prawny Marek Gola |
Osiem lat temu zastosowano wobec mnie tymczasowy areszt przy zarzutach z art. 286 § 1 K.k. w zw. z art. 294 § 1 K.k. i art. 12, 272, 258 § 3 tego kodeksu. Wyłączono mnie z postępowania ze względu na choroby. Oskarżonych było 14 osób, wszyscy zostali skazani, ale uniewinniono ich z zarzutu założenia grupy przestępczej. Czy w przypadku moich zarzutów ten też już jest nieaktualny? Czy zarzuty się przedawniają? Miałem adwokata z wyboru, ale sąd przyznał mi z urzędu – i to on jest informowany o sprawie – czy tak może być? |
Założenie lub kierowanie grupą przestępcząPodstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego – w skrócie K.k.
Z treści Pana pytania wynika, iż 8 lat temu wobec Pana zastosowano tymczasowe aresztowanie z uwagi na przedstawienie Panu zarzutów z art. 286 § 1 K.k. w zw. z art. 294 § 1 K.k. i art. 12 K.k., art. 272 K.k. oraz art. 258 § 3 K.k. Z uwagi na Pana stan zdrowia rozpoznanie spawy co do Pana osoby zostało wyłączone do odrębnego postępowania. Łącznie w całej pierwotnej sprawie zarzuty postawiono 14 osobom. Z treści Pana pytania wynika, iż wszyscy oskarżeni (za wyjątkiem Pan zostali skazani), jednak sąd uniewinnił ich od zarzutu z art. 258 § 3 K.k.
Odnosząc się do Pana pierwszego pytania, wskazać należy, iż zgodnie z art. 258 § 3 K.k. „kto grupę albo związek określone w § 1 w tym mające charakter zbrojny zakłada lub taką grupą albo związkiem kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
Zarzut, który został Panu postawiony, nie dotyczy zatem udziału w grupie przestępczej, lecz założenia takiej grupy lub jej kierowania. Innymi słowy, w Pana sprawie konieczne będzie ustalenie, czy Pan zakładał taką grupę lub nią kierował. Sprawa każdego z oskarżonych musi być osobno rozpatrzona. To, że w sprawie pozostałych oskarżonych odpadł zarzut z art. 258 § 3 K.k. nie oznacza, że w Pana sprawie także zostanie obalony. Konieczna jest bowiem analiza zebranego w sprawie materiału dowodowego, pod kątem nieuczestnictwa Pana w grupie przestępczej, lecz jej założenia lub kierowania nią. Zorganizowana grupa przestępczaZgodnie z przyjmowanym w orzecznictwie poglądem „dla bytu przestępstwa z art. 258 § 3 k.k. nie jest wymagane, aby kierujący zorganizowaną grupą przestępczą był w strukturach przestępczych, obejmujących również i tę grupę, osobą najważniejszą” (patrz wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 grudnia 2005 r., sygn. akt II AKa 68/2005).
Nadto podkreślić należy stanowisko wyrażone przez Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 14 października 1999 r., sygn. akt II AKa 221/99, w którego tezie wskazano: „przepis art. 258 § 3 k.k. penalizuje zakładanie lub kierowanie tak zorganizowanych struktur, jakimi są grupa lub związek, mające na celu popełnianie przestępstw, przy czym ten ostatni w stosunku do grupy stanowi wyższą formę organizacyjną. Jak powszechnie się przyjmuje, cechami związku są trwałe formy organizacyjne, określona dyscyplina członków, związana z sankcjami na wypadek niewykonania poleceń oraz oznaczone kierownictwo. Istotną w tym zakresie rzeczą jest wykazanie również, czy w związku takim przewidziane w ogóle były rygory organizacyjne, których nie wolno utożsamiać jedynie z dobrowolnym podporządkowaniem się autorytetowi innej wynikającej z porozumienia osoby, a traktować należy jako zobowiązanie do wypełnienia poleceń z określonymi konsekwencjami odmowy w tym zakresie”.
Wobec każdego z oskarżonych sąd winien przeprowadzić postępowanie dowodowe zmierzając do ustalenia, czy taki zarzut z art. 258 § 3 K.k. jest uzasadniony, czy też nie. Wyraźnie zauważyć należy jednak, iż jeżeli nie będzie osób, które miałyby brać udział w grupie przestępczej (zarzut padł wobec pozostałych oskarżonych), nie można Panu przypisać odpowiedzialności karnej z art. 258 § 3 K.k., bowiem nie można mówić o grupie przestępczej. Nie oznacza to jednak z mocy prawa zmiany kwalifikacji prawnej. Zasadne jest jednak podkreślenie wspomnianych okoliczności, przedstawiając linię obrony. Przedawnienie karalnościPrzedawnienie karalności czynu opisanego w art. 286 § 1 K.k. w zw. z art. 294 § 1 K.k. i art. 12 K.k. następuje co do zasady po upływie 15 lat od dnia jego popełnienia. Przedawnienie karalności czynu opisanego w art. 272 K.k. następuje po upływie 5 lat od dnia jego popełnienia. Jeżeli chodzi o ostatnie przestępstwo z art. 258 § 3 K.k., przedawnienie karalności następuje po upływie lat 15 od dnia jego popełnienia. Żaden z zarzucanych Panu czynów nie stanowi zbrodni. Zbrodnią jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą.
Wyraźnie zauważyć należy, iż w odniesieniu do 1. i 3. czynu okres 15-letni ulega wydłużeniu o kolejne 10 lat, a to z uwagi na treść art. 102 K.k., zgodnie z którym „jeżeli w okresie przewidzianym w art. 101 wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa określonego w § 1 pkt. 1–3 ustaje z upływem 10 lat, a w pozostałych wypadkach – z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu”. W odniesieniu natomiast do czynu z art. 272 K.k. przedawnienie karalności przedłuża się o kolejne 5 lat.
Powyższe jest bowiem związane z tym, iż zostały Panu przedstawione zarzuty, a to z kolei powoduje, że w okresie odpowiednio 15 lat i 5 lat od dnia popełnienia przestępstwa wszczęto przeciwko Panu postępowanie karne. Obrońca w postępowaniu karnymOdnosząc się do pytania ostatniego, zauważyć należy, iż konieczne jest podjęcie przez Pana kontaktu z dotychczasowym obrońcą z wyboru. Mniemać należy bowiem, że uprzedni Pana obrońca wypowiedział pełnomocnictwo i nie jest już Pana obrońcą. Sądy bowiem bardzo rzadko decydują się na ustanowienie obrońcy z urzędu, w sytuacji kiedy ustanowiony jest obrońca z wyboru. Sytuacje takie prawie się nie zdarzają. Należy zatem sprawdzić, czy w aktach sprawy widnieje pismo o wyborze przez Pana obrońcy z wyboru. Nie powiadomienie obrońcy z wybory, nie może być postrzegane jako pozbawienie Pana prawa do obrony, bowiem ustanowiono na Pana rzecz obrońcę z urzędu.
W postępowaniu karnym oskarżony musi mieć obrońcę, jeżeli:
Oskarżony musi mieć obrońcę również wtedy, gdy sąd uzna to za niezbędne ze względu na okoliczności utrudniające obronę. Oskarżony musi mieć obrońcę w postępowaniu przed sądem okręgowym jako sądem pierwszej instancji, jeżeli zarzucono mu zbrodnię lub jest pozbawiony wolności. Gdyby posiadanie przez Pana obrońcy z wyboru było jawne, nie doszłoby do ustanowienia obrońcy z urzędu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale