Oskarżenie o wyłudzenie odszkodowania z OC• Data: 08-11-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Złożyłem do ubezpieczalni roszczenie na temat naprawy smartwatcha z OC w życiu prywatnym sprawcy. Tak się niefortunnie składa, że znam się ze sprawcą. Na początku nie bardzo chciałem się do tego faktu przyznać z racji tego, że ubezpieczalnie nieprzychylnie patrzą na takie sprawy. Jednak w końcu powiedziałem, że się znamy. Dzisiaj byłem na wywiadzie z konsultantem, spisał przebieg zdążenia oraz przedstawił mi, że z ich strony jest w tej sprawie kilka wątpliwych rzeczy, np. to, że się znamy. Można powiedziecie, że postraszył mnie, że w przypadkach wyłudzeń grozi sprawa karna, oraz przedstawił możliwość rezygnacji z roszczenia do końca tygodnia. Czy faktycznie ubezpieczalnia może założyć sprawę o wyłudzenie dlatego, że się znamy i że im się coś nie podoba? Nie chciałbym być ciągany po sądach za kilkaset złotych. Czy coś od strony prawnej grozi mi przypadku, jeśli zrezygnowałbym teraz z takiego roszczenia wobec ubezpieczalni? |
|
Podejrzenie popełnienia przestępstwaZłożenie ewentualnego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa będzie uzasadnione, jeżeli swoim działaniem wypełni Pan znamiona poniższego czynu. Zgodnie z treścią art. 298 Kodeksu karnego kto, w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, powoduje zdarzenie będące podstawą do wypłaty takiego odszkodowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Nie podlega karze, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie zapobiegł wypłacie odszkodowania.
Dla ścisłości zaznaczyć tu warto, że czym innym jest upozorowanie wypadku ubezpieczeniowego, a czym innym upozorowanie zdarzenia będącego podstawą do wypłaty odszkodowania (różnicy tej nie dostrzeżono w rozpoznawanej przez SN sprawie zakończonej wyr. z 6.2.2020 r., sygn. akt IV KK 48/19).
Zachowanie sprawcy czynu z art. 298 § 1 można określić jako upozorowanie wypadku ubezpieczeniowego (M. Kulik, w: M. Mozgawa, KK. Komentarz, 2021, s. 1036; Ł. Pohl, Przestępstwo, s. 81, 84; M. Sikorska, Zdarzenie, s. 64), ponieważ ten ostatni ma z istoty swojej cechę losowości, która w warunkach komentowanego przepisu nie występuje.
Wymienione w art. 298 § 1 zdarzenie pozorujące wypadek ubezpieczeniowy, które ma jego wszystkie cechy z wyjątkiem elementu losowości, musi jednak zaistnieć realnie, czyli np. musi nastąpić podpalenie budynku, które byłoby wypadkiem ubezpieczeniowym, gdyby pożar nie został spowodowany umyślnie. Upozorowanie zdarzeniaW znamionach przestępstwa z art. 298 § 1 nie mieści się natomiast sytuacja, w której stworzone są jedynie pozory takiego zdarzenia, w szczególności fałszywe ślady mające świadczyć o jego zaistnieniu (np. pozostawienie otwartych drzwi i wyniesienie z pomieszczenia znajdujących się tam przedmiotów mające wskazywać na kradzież z włamaniem lub porzucenie rzeczy, która była ubezpieczona przed kradzieżą).
Wobec tego będzie Pan odpowiedzialny z tytułu niniejszego czynu, jeżeli spowoduje Pan lub upozoruje zdarzenie będące podstawą wypłaty ubezpieczenia. Jeżeli więc doszło do takiej okoliczności, najlepszym rozwiązaniem jest odstąpienie od dochodzenia niniejszego ubezpieczenia. Jeżeli natomiast nie doszło do takiego zdarzenia, a zdarzenie miało przypadek losowy – objęty ubezpieczeniem, nie musi Pan się obawiać. PrzykładyUpozorowanie włamania do mieszkania Pan Piotr zgłasza policji włamanie, twierdząc, że z mieszkania skradziono wartościowe przedmioty, które były objęte ubezpieczeniem. W rzeczywistości jednak schował te przedmioty w bezpieczne miejsce i jedynie pozostawił otwarte drzwi oraz ślady włamania, aby uzyskać odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. Taka sytuacja może być uznana za upozorowanie zdarzenia w celu wyłudzenia odszkodowania.
Celowe podpalenie magazynu Pani Anna, właścicielka magazynu z towarem objętym ubezpieczeniem, celowo powoduje pożar budynku, licząc na wypłatę odszkodowania. Mimo że pożar rzeczywiście wybuchł, jego przyczyną było celowe działanie, a nie przypadkowy wypadek. Ten czyn może być podstawą do podejrzenia o popełnienie przestępstwa wyłudzenia odszkodowania.
Upozorowanie kradzieży samochodu Pan Michał zgłasza na policję kradzież swojego samochodu, który został ubezpieczony od kradzieży. W rzeczywistości ukrył pojazd u znajomego, licząc na wypłatę ubezpieczenia, a później na odzyskanie auta. To działanie, mające na celu wyłudzenie pieniędzy od ubezpieczyciela, może być podstawą do podejrzenia o próbę oszustwa ubezpieczeniowego. Podsumowanie
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale