Osiągnięcie wieku emerytalnego a prawo do renty rodzinnej• Autor: Irena Sawa |
Mój tata w sierpniu tego roku osiągnie wiek emerytalny. Od 2008 r. pobiera rentę rodzinną po swojej nieżyjącej żonie. Czy starci prawo do renty, przechodząc na emeryturę? |
|
Pobieranie renty rodzinnej a uzyskanie uprawnień do własnej emeryturyW związku z ukończeniem wieku emerytalnego Pański tata może złożyć wniosek o ustalenie uprawnień do własnej emerytury.
ZUS wyliczy wysokość świadczenia emerytalnego.
Jeżeli ta wysokość będzie korzystniejsza – wyższa niż renta rodzinna – to wówczas ZUS będzie wypłacał emeryturę. Jeżeli emerytura okaże się mniej korzystna – niższa niż renta rodzinna – to ZUS nadal będzie wypłacał jedno świadczenie korzystniejsze, czyli rentę rodzinną.
Oczywiście, Pańskiemu ojcu przysługuje uprawnienie do własnego świadczenia emerytalnego, co oznacza, że z tego uprawnienia może on skorzystać lub nie.
ZUS z chwilą ukończenia przez uprawnionego wieku emerytalnego, tj. 65 lat życia, nie będzie z urzędu zmuszał do przejścia na emeryturę. Zbieg świadczeń - renta rodzinna i własna emeryturaZaznaczam ponadto, że świadczeniobiorcy przysługuje tylko jedno świadczenie: albo rentowe, albo emerytalne, czyli ojcu przysługuje albo emerytura własna, albo renta rodzinna po zmarłej żonie – wybór świadczenia korzystniejszego należy tylko do ojca.
Jeżeli wybierze on emeryturę, to ZUS wstrzyma wypłatę renty rodzinnej (lub odwrotnie). Jeżeli ojciec nie wystąpi z wnioskiem o ustalenie prawa do emerytury, to nadal będzie pobierał rentę rodzinną po zmarłej żonie.
Przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu wysokości emerytury ZUS stosuje przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).
Reasumując powyższe, w mojej ocenie Pani tata powinien złożyć wniosek o ustalenie prawa do własnej emerytury nawet w celu sprawdzenia, które świadczenie (emerytalne czy rentowe) będzie dla niego korzystniejsze.
Po ustaleniu prawa i wysokości emerytury podejmie decyzję, które świadczenie będzie pobierał: emeryturę czy rentę rodzinną.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Irena Sawa Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.
Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.
Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale