.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Opróżnienie garażu przez byłego najemcę

Wynajmuję garaże. Mam problem z jednym byłym najemcą, który od dwóch lat nie usunął swoich rzeczy z garażu. Oddałem sprawę do sądu i wygrałem (kwestia zapłaty za bezumowne korzystanie z garażu). Chciałbym wynająć ten garaż, ale nie wiem, jakie mam szanse na jego opróżnienie? Co mogę zrobić w tej sytuacji, by było zgodne z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Opróżnienie garażu przez byłego najemcę

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z garażu

Dopóki te rzeczy, o których Pan wspomina w pytaniu, znajdują się w garażu, nadal może Pan żądać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie – to po pierwsze, choć celowość tego, skoro Pan wspomina o bezskutecznej egzekucji, nie jest chyba szczególnie wysoka.

 

Druga rzecz, to proszę, aby Pan się postarał o pisemny protokół dla Pana bezpieczeństwo (który poza Panem podpisze świadek) – co właściwie zostawił najemca.

 

Następna rzecz, to proszę sporządzić wezwanie do byłego najemcy do zabrania tych rzeczy z garażu z kilkudniowym terminem i wysłać je listem poleconym koniecznie, aby miał Pan dowód na wszelki wypadek. W wezwaniu proszę zaznaczyć, że brak zastosowania się do wezwania będzie skutkował przechowaniem rzeczy na koszt byłego najemcy bądź ich zniszczeniem. Proszę powołać się też w wezwaniu na przepis art. 675 § 1 Kodeksu cywilnego, w którego myśl „po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym”; co dotyczy także usunięcia rzeczy pozostawionych w przedmiocie umowy tj. garażu.

Jak się pozbyć z gatażu rzeczy należących do byłego najemcy?

Jeżeli nadawałoby się to do sprzedaży, to Pan, legitymując się wyrokiem, mógłby ponownie wszcząć egzekucję i skierować ją do tych rzeczy, może uda się to sprzedać albo kupiłby to chociażby w majestacie prawa jakiś z Pana znajomych za symboliczną złotówkę i wyrzucił lub zrobił z tym cokolwiek innego.

 

Jeżeli mimo wezwania najemca tych rzeczy nie odbierze, to zachodzi podstawa do zastosowania art. 480 Kodeksu cywilnego:

 

„Art. 480. § 1. W razie zwłoki dłużnika w wykonaniu zobowiązania czynienia, wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upoważnienia przez sąd do wykonania czynności na koszt dłużnika.

 

§ 2. Jeżeli świadczenie polega na zaniechaniu, wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upoważnienia przez sąd do usunięcia na koszt dłużnika wszystkiego, co dłużnik wbrew zobowiązaniu uczynił.

 

§ 3. W wypadkach nagłych wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, wykonać bez upoważnienia sądu czynność na koszt dłużnika lub usunąć na jego koszt to, co dłużnik wbrew zobowiązaniu uczynił”.

Wystąpienie do sądu o wydanie upoważnienia do usunięcia rzeczy na koszt byłego najemcy

Ma Pan zatem możliwość wystąpienia do sądu o wydanie Panu upoważnienia do usunięcia tych rzeczy na koszt byłego najemcy, bo w myśl art. 675 pozostaje on w zwłoce albo w przypadkach nagłych – chyba musi Pan podjąć ryzyko i przyjąć, że nagłym przypadkiem jest wynajęcie garażu z natychmiastowym wydaniem garażu nowemu najemcy (ale ocena tego stanu faktycznego będzie już niestety należała do sądu).

 

Ponieważ jednak ma Pan zasądzone należności od najemcy, a nawet gdyby pozwał Pana o odszkodowanie (co przy starych rzeczach i niezastosowaniu się do wezwania będzie trudne) i sąd nawet by mu je zasądził, to Pan będzie mógł sobie potrącić ze swoimi należnościami, więc ryzyko nie jest duże.

 

Ale proszę koniecznie wysłać wezwanie, o którym napisałam, i powołać się na usunięcie rzeczy na koszt byłego najemcy z uwagi na wynajęcie garażu albo bez najmniejszego ryzyka wystąpić o upoważnienie sądu do ich usunięcia na koszt dłużnika (ale to jest niestety czasochłonne rozwiązanie).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu