W serwisie
Materiały
Opodatkowanie usługi wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków• Autor: Aleksander Słysz |
Jestem wykonawcą przydomowej oczyszczalni ścieków. Jaką stawkę podatku VAT powinienem zastosować przy wystawianiu faktury za usługę? |
Wykonanie, remont, konserwacja itd. oczyszczalni co do zasady podlega opodatkowaniu według stawki 22% podatku od towarów i usług – przyjmuje się jednak, że jeśli usługa dotyczy urządzeń kanalizacyjnych wchodzących w skład budynku mieszkalnego, można zastosować stawkę 7%.
Wynika to z art. 41 ust. 2 i ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym 7% stawkę podatku od towarów i usług stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym to:
Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:
Zgodnie zatem z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych obiekty budownictwa mieszkaniowego to generalnie PKOB 11, w tym: PKOB 111 – budynki mieszkalne jednorodzinne, PKOB 112 – budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, PKOB 113 – budynki zbiorowego zamieszkania.
W praktyce jednak nie jest to oczywiste, kiedy dana oczyszczalnia jest objęta 7% stawką, a kiedy 22% – nawet gdy jest ulokowana na posesji np. domu jednorodzinnego.
W piśmie z dnia 1 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy (sygn. akt ITPP1/443-881/09/BJ) wskazuje, że „dla robót budowlano-montażowych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego i ich częściach stosowana jest obniżona 7% stawka podatku od towarów i usług; montaż przydomowych oczyszczalni ścieków przeprowadzane poza bryłą budynku podlega opodatkowaniu według stawki 22%”. Dalej w piśmie czytamy, iż „zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Natomiast z uregulowań zawartych w art. 3 pkt 1a i pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.), wynika, że pod pojęciem obiektu budowlanego rozumie budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Budynkiem zaś jest taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Odnosząc wskazane regulacje prawne do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż roboty związane z budownictwem mieszkaniowym, polegające na montażu przydomowych oczyszczalni ścieków przeprowadzane poza bryłą budynku, począwszy od dnia 1 stycznia 2008 r. podlegają opodatkowaniu według 22% stawki podatku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy. Na podstawie powołanych przepisów obniżona 7% stawka podatku od towarów i usług znajduje zastosowanie wyłącznie dla robót budowlano–montażowych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego i ich częściach, klasyfikowanych w PKOB 11, tekst jedn. dla robót wykonywanych w bryle budynku”.
Reasumując, jeśli oczyszczalnia będzie elementem budynku spełniającego wymienione warunki, stawka 7% będzie właściwa; jeśli umieszczona jest poza nim, sprawa jest problematyczna i wyjścia są dwa: zastosowanie stawki podstawowej lub wystąpienie z wnioskiem o interpretację do Ministra Finansów na druku ORD-IN.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Aleksander Słysz |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale