Opodatkowanie odsetek bankowych polskiego nierezydenta• Autor: Arkadiusz Dudkiewicz |
Jestem polskim nierezydentem, mam w Polsce lokatę terminową. Naliczane są na niej odsetki, z których pobierany jest automatycznie 19% podatek (Belki). Bank za każdy miniony rok zobowiązany jest sporządzić pisemną informację o uzyskanych dochodach kapitałowych – jedną otrzymuje podatnik, drugą urząd skarbowy. Słyszałem, że nie ma obowiązku zgłaszania tego w innym kraju. Ponieważ jestem rezydentem niemieckim, czy w moim przypadku w pierwszej kolejności jest brana pod uwagę umowa polsko-niemiecka o unikaniu podwójnego opodatkowania, która nie wymusza takiego zgłoszenia? Czy urząd skarbowy deklarację przesyła do ministerstwa, czy zatrzymuje ją u siebie? |
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w istocie rzeczy Pana pytanie dotyczy właściwej wykładni art. 305n ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem:
„§ 1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych przekazuje z urzędu informacje dotyczące przychodów (dochodów) z oszczędności osób fizycznych, których wypłacanie wymaga, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych, składania imiennej informacji o przychodach (dochodach), uzyskanych przez osoby, które ze względu na miejsce zamieszkania podlegają obowiązkowi podatkowemu od wszystkich swoich dochodów:
§ 2. Informacje przekazuje się przynajmniej raz w roku w terminie 6 miesięcy od zakończenia roku podatkowego podmiotu wypłacającego przychody (dochody).
§ 3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w celu usprawnienia współpracy, może zawierać z właściwymi władzami państw i terytoriów, o których mowa w § 1, porozumienia dwustronne lub wielostronne w zakresie szczegółowych zasad i trybu wymiany informacji.
§ 4. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może upoważnić podległy mu organ podatkowy do przekazywania informacji, o których mowa w § 1.
§ 5. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może upoważnić podległy mu organ podatkowy do otrzymywania informacji od władz państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub terytoriów, o których mowa w § 1 pkt 2”.
Jeżeli zatem jest Pan niemieckim rezydentem podatkowym, to znajdzie w Pańskim przypadku zastosowanie art. 305n Ordynacji podatkowej. Niemcy są bowiem członkiem UE, a w takim przypadku na konieczność przesyłania informacji przez polskiego Ministra Finansów do właściwych niemieckich władz podatkowych wynika z treści art. 305n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.
Art. 305a i następne Ordynacji podatkowej, a wiec także jej art. 305n, jest skutkiem implementacji do krajowego, polskiego porządku prawnego przepisów Dyrektywy Rady WE nr 2003/48/WE z dnia 3 czerwca 2003 r. dotyczącej opodatkowania oszczędności i wypłaty odsetek.
W konsekwencji więc przesyłanie informacji przez polskiego Ministra Finansów właściwym władzom niemieckim jest obligatoryjne.
Reasumując, przesyłanie informacji przez polskiego Ministra Finansów właściwym władzom niemieckim jest obligatoryjne z uwagi na treść art. 305n Ordynacji podatkowej, który stanowi implementację dyrektywy wspólnotowej.
* Stan prawny z dnia 07.03.2011 r.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Arkadiusz Dudkiewicz Arkadiusz Dudkiewicz – doradca podatkowy, agent celny, prawnik. Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wykładowca i prawnik, od 2000 r. agent celny, a od października 2007 r. wykwalifikowany doradca podatkowy (nr 10791). Specjalista w zakresie prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz prawa celnego. Wieloletni współpracownik firm doradztwa podatkowego – posiada stałych klientów, którzy powierzyli mu obsługę podatkową oraz reprezentację w sprawach podatkowych. Uznany wykładowca problematyki celnej i podatkowej (VAT i akcyza), autor licznych publikacji. Biegły sądowy z zakresu podatków. Od maja 2014 roku także rzeczoznawca majątkowy.
Arkadiusz Dudkiewicz jest także autorem i współautorem szeregu publikacji naukowych, wśród których wymienić należy:
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale