Opłaty za deszczówkę na małej działce, co mówi prawo?• Data: 08-01-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska |
Kupiłem dom w zabudowie szeregowej i jestem właścicielem małej działki, na której stoi mój fragment szeregowca. Moja działka ma ok. 150 m2, z czego zabudowa to ok. 70 m2 i kostka ok. 30 m2. Działka jest przy dużym osiedlu, którym zarządza spółdzielnia. Spółdzielnia jest stroną umowy na dostawę wody i odbiór ścieków. W tym roku spółdzielnia wystawiła fakturę za odprowadzanie wody opadowej za rok, czyli tzw. deszczówki. Wyliczenia oparła o wskaźniki miejskiego przedsiębiorstwa wodnego (koszt odbioru ścieków per m2 powierzchni), sumy opadów oraz powierzchni dachu i kostki brukowej na działce. W umowie jest zapis, że zobowiązuję się do opłaty za odbiór ścieków i wód opadowych, ale ustawa wprowadzająca opłaty za deszczówkę dotyczy dużych nieruchomości powyżej 3500 m2. Czy spółdzielnia ma prawo naliczać taką opłatę? Czy zapis w umowie nie stoi w sprzeczności z ustawą? |
|
Opłata za usługi wodneZgodnie z art. 269 ustawy Prawo wodne:
1. Opłatę za usługi wodne uiszcza się także za: 1) zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.
Art. 270 ust. 7 wskazuje zaś:
Wysokość opłaty za usługi wodne za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej zależy odpowiednio od wielkości powierzchni uszczelnionej, rozumianej jako powierzchnia zabudowana wyłączona z powierzchni biologicznie czynnej oraz zastosowania kompensacji retencyjnej.
Dalej art. 272 wskazuje:
Wysokość opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej ustala się jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty, wyrażonej w m2 wielkości utraconej powierzchni biologicznie czynnej oraz czasu wyrażonego w latach.
Jak widać, owa opłata dotyczy tylko nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2. Nie ma podstaw prawnych, by obciążać nią właścicieli nieruchomości poniżej ww. metrażu. Naliczanie opłat przez spółdzielnięNie przesądzę jednak w 100%, czy spółdzielnia faktycznie nie ma prawa jej naliczać, bo nie znam ich argumentacji. Być może Pan jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnej, na której są szeregowce (bo tak jest często), a grunt jest do tzw. korzystania (podział quad usum) i łącznie działka, na której są, szeregowce przekracza 3500 m2 i w związku z tym właściciele nieruchomości partycypują w owej opłacie.
Należałoby więc wystąpić do spółdzielni o wskazanie podstawy prawnej w naliczaniu opłaty w obecny sposób. Jeśli jednak faktycznie działki są podzielone na własność i nie przekracza 3500 m2, to nie stosuje się ww. opłaty wynikającej z Prawa wodnego do takich „małych” działek. Ja jednak obawiam się, że owa opłata wynika z tego, że cały grunt, na którym są pobudowane szeregowce, nie został powyodrębniany i stąd może wynikać naliczanie owej opłaty proporcjonalnie na właścicieli szeregowców. Niestety tego nie wiem, więc tylko pismo do spółdzielni i odpowiedź z jej strony może nam tę kwestię rozjaśnić. PrzykładyWłaściciel dużej działki z budynkami komercyjnymi Pan Adam prowadzi firmę na działce o powierzchni 5000 m², na której zbudował magazyn i parking. W wyniku budowy znacznie zmniejszył powierzchnię biologicznie czynną, co spowodowało konieczność naliczenia opłaty za usługi wodne, zgodnie z ustawą Prawo wodne, w związku z wyłączeniem ponad 70% powierzchni z użytkowania biologicznego.
Wspólnota mieszkaniowa na dużym osiedlu Spółdzielnia mieszkaniowa zarządza osiedlem szeregowców, gdzie łączna powierzchnia działki przekracza 3500 m², mimo że indywidualne działki właścicieli są mniejsze. W takim przypadku spółdzielnia może naliczać opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na całą nieruchomość, a właściciele poszczególnych lokali partycypują w kosztach proporcjonalnie do wielkości swoich działek.
Rozbudowa osiedla w mieście Pan Marek, inwestor budujący osiedle mieszkaniowe na terenie o powierzchni 4500 m², zbudował kilka nowych bloków, co spowodowało wyłączenie znacznej części terenu z powierzchni biologicznie czynnej. Zgodnie z przepisami, w związku z realizacją projektu, musi uiścić opłatę za usługi wodne, zależną od wielkości wyłączonej powierzchni i czasu trwania inwestycji. Podsumowanie
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe. |
|