.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Opłaty za deszczówkę na małej działce, co mówi prawo?

• Data: 08-01-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Kupiłem dom w zabudowie szeregowej i jestem właścicielem małej działki, na której stoi mój fragment szeregowca. Moja działka ma ok. 150 m2, z czego zabudowa to ok. 70 m2 i kostka ok. 30 m2. Działka jest przy dużym osiedlu, którym zarządza spółdzielnia. Spółdzielnia jest stroną umowy na dostawę wody i odbiór ścieków. W tym roku spółdzielnia wystawiła fakturę za odprowadzanie wody opadowej za rok, czyli tzw. deszczówki. Wyliczenia oparła o wskaźniki miejskiego przedsiębiorstwa wodnego (koszt odbioru ścieków per m2 powierzchni), sumy opadów oraz powierzchni dachu i kostki brukowej na działce. W umowie jest zapis, że zobowiązuję się do opłaty za odbiór ścieków i wód opadowych, ale ustawa wprowadzająca opłaty za deszczówkę dotyczy dużych nieruchomości powyżej 3500 m2. Czy spółdzielnia ma prawo naliczać taką opłatę? Czy zapis w umowie nie stoi w sprzeczności z ustawą?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Opłaty za deszczówkę na małej działce, co mówi prawo?

Opłata za usługi wodne

Zgodnie z art. 269 ustawy Prawo wodne:

 

1. Opłatę za usługi wodne uiszcza się także za:

1) zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.

 

Art. 270 ust. 7 wskazuje zaś:

 

Wysokość opłaty za usługi wodne za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej zależy odpowiednio od wielkości powierzchni uszczelnionej, rozumianej jako powierzchnia zabudowana wyłączona z powierzchni biologicznie czynnej oraz zastosowania kompensacji retencyjnej.

 

Dalej art. 272 wskazuje:

 

Wysokość opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej ustala się jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty, wyrażonej w m2 wielkości utraconej powierzchni biologicznie czynnej oraz czasu wyrażonego w latach.

 

Jak widać, owa opłata dotyczy tylko nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2. Nie ma podstaw prawnych, by obciążać nią właścicieli nieruchomości poniżej ww. metrażu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Naliczanie opłat przez spółdzielnię

Nie przesądzę jednak w 100%, czy spółdzielnia faktycznie nie ma prawa jej naliczać, bo nie znam ich argumentacji. Być może Pan jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnej, na której są szeregowce (bo tak jest często), a grunt jest do tzw. korzystania (podział quad usum) i łącznie działka, na której są, szeregowce przekracza 3500 m2 i w związku z tym właściciele nieruchomości partycypują w owej opłacie.

 

Należałoby więc wystąpić do spółdzielni o wskazanie podstawy prawnej w naliczaniu opłaty w obecny sposób. Jeśli jednak faktycznie działki są podzielone na własność i nie przekracza 3500 m2, to nie stosuje się ww. opłaty wynikającej z Prawa wodnego do takich „małych” działek. Ja jednak obawiam się, że owa opłata wynika z tego, że cały grunt, na którym są pobudowane szeregowce, nie został powyodrębniany i stąd może wynikać naliczanie owej opłaty proporcjonalnie na właścicieli szeregowców. Niestety tego nie wiem, więc tylko pismo do spółdzielni i odpowiedź z jej strony może nam tę kwestię rozjaśnić.

Przykłady

Właściciel dużej działki z budynkami komercyjnymi

Pan Adam prowadzi firmę na działce o powierzchni 5000 m², na której zbudował magazyn i parking. W wyniku budowy znacznie zmniejszył powierzchnię biologicznie czynną, co spowodowało konieczność naliczenia opłaty za usługi wodne, zgodnie z ustawą Prawo wodne, w związku z wyłączeniem ponad 70% powierzchni z użytkowania biologicznego.

 

Wspólnota mieszkaniowa na dużym osiedlu

Spółdzielnia mieszkaniowa zarządza osiedlem szeregowców, gdzie łączna powierzchnia działki przekracza 3500 m², mimo że indywidualne działki właścicieli są mniejsze. W takim przypadku spółdzielnia może naliczać opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na całą nieruchomość, a właściciele poszczególnych lokali partycypują w kosztach proporcjonalnie do wielkości swoich działek.

 

Rozbudowa osiedla w mieście

Pan Marek, inwestor budujący osiedle mieszkaniowe na terenie o powierzchni 4500 m², zbudował kilka nowych bloków, co spowodowało wyłączenie znacznej części terenu z powierzchni biologicznie czynnej. Zgodnie z przepisami, w związku z realizacją projektu, musi uiścić opłatę za usługi wodne, zależną od wielkości wyłączonej powierzchni i czasu trwania inwestycji.

Podsumowanie

Opłata za usługi wodne dotyczy nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m², na których wykonywane są roboty budowlane wpływające na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej. Właściciele takich nieruchomości mogą być zobowiązani do wniesienia opłaty, zależnej od wielkości wyłączonej powierzchni biologicznie czynnej oraz zastosowanej kompensacji retencyjnej.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe doradztwo prawne w zakresie opłat za usługi wodne, pomagając w analizie obowiązków związanych z zmniejszeniem retencji terenowej i interpretacji przepisów prawa wodnego. Nasza pomoc obejmuje także weryfikację podstaw prawnych naliczania opłat przez spółdzielnie oraz skuteczne wystąpienie o wyjaśnienie wątpliwości związanych z tą kwestią.

Źródła:

Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne - Dz.U. 2017 poz. 1566

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu