Opłata za piwnicę• Autor: Łukasz Obrał |
W 1995 roku wykupiłam mieszkanie od gminy wraz z piwnicą. Obserwuję, że w tej chwili wykupuje się mieszkania bez piwnicy, a ja muszę płacić czynsz za mieszkanie i piwnicę. Czy to jest zgodne z prawem? |
|
Samodzielny lokal mieszkalny według ustawyWedług art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali: „samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych”.
Zgodnie z ust. 3 przywołanego artykułu: „do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane »pomieszczeniami przynależnymi«”. Czy piwnica stanowi część składową lokalu?Zgodnie z ust. 5 tegoż: „lokale wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiednich kondygnacji budynku, a w razie położenia pomieszczeń przynależnych poza budynkiem mieszkalnym – także na wyrysie z operatu ewidencyjnego; dokumenty te stanowią załącznik do aktu ustanawiającego odrębną własność lokalu”.
Akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu, oprócz opisu samego lokalu, powinien zawierać wzmiankę o rodzaju, położeniu, powierzchni pomieszczeń do lokalu przynależnych. Umowa może być modyfikowana w ten sposób, iż wyodrębnieniu i ustanowieniu odrębnej własności lokalu podlega wyłącznie lokal, natomiast piwnica nie stanie się jego częścią składową.
Z powyższego wynika, że piwnica może stanowić część składową lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność. Może też stanowić część wspólną nieruchomości.
Zgodnie z art. 67 ust. 1a ustawy o gospodarce nieruchomościami: „cena lokalu, oznaczonego jako przedmiot odrębnej własności, obejmuje lokal wraz z pomieszczeniami przynależnymi, w rozumieniu ustawy o własności lokali oraz udział w nieruchomości wspólnej”. Czy wykup mieszkania bez piwnicy jest zgodny z prawem?To, czy osoby wykupują lokal wraz z piwnicą, czy bez niej, jest uzależnione od tego, czy nieruchomość, którą wykupują, obejmuje piwnicę jako część składową, czy też nie. Z całą pewnością można powiedzieć, że wykup mieszkania bez piwnicy jest zgodny z prawem.
Czynsz, a raczej zaliczka na koszty zarządu i opłata na fundusz remontowy są uzależnione od wielkości lokalu i udziału w nieruchomości wspólnej. Jeżeli piwnica jest częścią składową mieszkania, którego jest Pani właścicielką, to jej powierzchnia zwiększa Pani udział w nieruchomości wspólnej. W związku z tym należy stwierdzić, że opłaty, jakie Pani ponosi na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, a których wyliczenie jest uzależnione od powierzchni mieszkania i piwnicy, są prawidłowe.
Należy pamiętać, iż właściciele lokali, których własność nie obejmuje piwnicy (jako pomieszczenia przynależnego), a korzystają z piwnic stanowiących w tym przypadku część wspólną nieruchomości, powinni uiszczać na rzecz wspólnoty opłaty za korzystanie z tych pomieszczeń.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Łukasz Obrał Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale