.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Opieka nad osobą ubezwłasnowolnioną, możliwości prawne i drogi wsparcia w trudnej sytuacji życiowej

• Data: 12-01-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Moja mama przebywa w prywatnym ośrodku opiekuńczym już 3. rok, jestem jej opiekunem prawnym, mama jest ubezwłasnowolniona. Ja sama posiadam stopień niepełnosprawności umiarkowany, mam 34 lata pracy, z uwagi na mój stan zdrowia musiałam zwolnic się z pracy. Obecnie mam przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Z uwagi na sytuację sąd nie może wydać rozszerzenia decyzji na umieszczenie w DPS-ie i zostałam sama z kredytem, chorobą i wysokimi opłatami za ośrodek mamy. Co mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Opieka nad osobą ubezwłasnowolnioną, możliwości prawne i drogi wsparcia w trudnej sytuacji życiowej

Ponoszenie opłat za DPS

Nie wiem, dlaczego sąd nie może udzielić zgody na skierowanie Pani mamy do DPS-u, ale przyjmuję to za fakt. Wyjaśniam zatem, że jeżeli by Pani mama została umieszczona w DPS-ie, możliwe jest wystąpienie z wnioskiem o zwolnienie Pani od obowiązku ponoszenia opłat za pobyt Pani mamy w DPS-ie. Taką możliwość daje art. 64 ustawy o pomocy społecznej. Pozwoli Pani, że go poniżej zacytuję:

 

Osoby wnoszące opłatę lub obowiązane do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej można zwolnić z tej opłaty częściowo lub całkowicie, na ich wniosek, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, w szczególności jeżeli:

1) wnoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia lub innej placówce;

2) występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych;

3) małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia;

4) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko;

5) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty lub jej rodzic przebywała w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, na podstawie orzeczenia sądu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej osobie kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańcowi domu;

6) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty przedstawi wyrok sądu oddalający powództwo o alimenty na rzecz osoby kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Prywatny ośrodek i pomoc finansowa

Natomiast w chwili obecnej – dopóki mama Pani jest w prywatnym ośrodku – niestety nie mogę zacytować Pani żadnych regulacji, z których mogłaby Pani skorzystać. Płatność za pobyt regulowana jest bowiem na podstawie umowy, która została zawarta i ustawodawca w to nie ingeruje. Na pewno można spróbować wystąpić o aneksowanie takiej umowy poprzez obniżenie opłaty, ale decyzja w tej sprawie będzie należała oczywiście do prowadzącego ośrodek i nie ma niejako możliwości wymuszenia na nim zgody na obniżkę.

 

Natomiast niezależnie od powyższego myślę, że może się Pani zwrócić o jakąś pomoc z tej samej ustawy do miejscowego ośrodka pomocy społecznej. Można np. wnioskować o przyznanie zasiłku celowego z tym tylko, że on jest przeznaczony na Pani potrzeby bytowe, jeżeli nie ma Pani wystarczających środków. Art. 39 wspomnianej ustawy stanowi bowiem, że w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej może być przyznany zasiłek celowy. Może on zaś być przyznany w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.

 

Poza tym ta sama ustawa przewiduje jeszcze zasiłek specjalny. Art. 41 stanowi, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany:

1) specjalny zasiłek celowy w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, który nie podlega zwrotowi;

2) zasiłek okresowy, zasiłek celowy lub pomoc rzeczowa, pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku lub wydatków na pomoc rzeczową.

 

Pomocą służą także czasem różnorakie fundacje. Natomiast podstawową jednostką pomocy ludziom w trudnych sytuacjach życiowych jest przede wszystkim ośrodek pomocy społecznej, stąd też tam sugerowałabym skierować kroki. Niestety nic innego doradzić nie mogę.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Sytuacja rodzinna z wieloma obciążeniami

Pani Anna jest zobowiązana do ponoszenia opłat za pobyt swojego ojca w DPS-ie. Jednocześnie jej mąż od dłuższego czasu jest bezrobotny, a syn wymaga kosztownej rehabilitacji z powodu niepełnosprawności. W tej sytuacji pani Anna występuje do ośrodka pomocy społecznej o zwolnienie z opłat, powołując się na trudną sytuację finansową i liczne obciążenia rodzinne.

 

Nagła zmiana sytuacji materialnej

Pan Marek, który opłacał pobyt swojej matki w DPS-ie, stracił dom w wyniku pożaru, co spowodowało ogromne straty materialne. Wystąpił do właściwego organu z wnioskiem o całkowite zwolnienie z opłat za pobyt matki, argumentując to drastycznym pogorszeniem swojej sytuacji życiowej.

 

Samotna matka w trudnej sytuacji życiowe

Pani Ewa samotnie wychowująca dwoje dzieci musi wnosić opłaty za pobyt swojej babci w DPS-ie. Ze względu na swoje niskie dochody oraz konieczność utrzymania dzieci występuje z wnioskiem o częściowe zwolnienie z opłat, powołując się na przepisy umożliwiające ulgi w takich przypadkach.

Podsumowanie

Osoby zobowiązane do ponoszenia opłat za pobyt bliskich w DPS mają możliwość częściowego lub całkowitego zwolnienia z tego obowiązku, jeśli ich sytuacja życiowa spełnia określone kryteria, takie jak trudności finansowe, choroba, bezrobocie czy inne zdarzenia losowe. Wnioski w tej sprawie rozpatruje ośrodek pomocy społecznej po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne doradztwo prawne w zakresie obowiązków związanych z opłatami za pobyt bliskich w Domach Pomocy Społecznej (DPS), w tym pomoc w sporządzaniu wniosków o częściowe lub całkowite zwolnienie z opłat. Nasze usługi obejmują również reprezentację przed organami pomocy społecznej oraz wsparcie w negocjacjach z prywatnymi ośrodkami opieki.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej - Dz.U. 2004 nr 64 poz. 593

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu