.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Opieka nad dziećmi partnera przebywającego w zakładzie karnym

Mój partner został osadzony w zakładzie karnym. Nie udało nam się uregulować sytuacji prawnej jego dzieci. Ich matka nie żyje, wychowujemy je wspólnie, posiadamy również trójkę wspólnych dzieci i wszyscy razem stanowimy rodzinę. Jakie kroki powinnam podjąć, aby stać się prawnym opiekunem dzieci mojego partnera? Chciałabym zabezpieczyć się na wypadek, gdyby wniosek o przerwanie kary został odrzucony.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Opieka nad dziećmi partnera przebywającego w zakładzie karnym

Jak stać się prawnym opiekunem dzieci partnera?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.), Kodeksu karnego wykonawczego (K.k.w.) oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

 

W pierwszej kolejności koniecznym byłoby uzyskanie odpisu aktu zgonu matki dzieci. Po drugie musi Pani uzyskać odpis aktu małżeństwa partnera. Dobrze byłoby, gdyby uzyskała Pani także potwierdzenie faktu przebywania partnera (ojca dzieci) w zakładzie karnym. Pisze Pani, że opiekuje się Pani dziećmi partnera, wychowuje je, łoży na ich utrzymanie. Dzieci wspólnie z Panią i Państwa wspólnymi dziećmi zamieszkują i wychowują się. Jeżeli dzieci są zameldowane tam, gdzie Pani i partner, to należy uzyskać z urzędu miasta działu ewidencji zaświadczenie o ich zameldowaniu wspólnie z Państwem.

Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dziećmi konkubenta

Nadto proszę ustalić osoby, które mogą potwierdzić wykonywanie przez Panią władzy rodzicielskiej nad dziećmi. To na Pani spoczywa obowiązek wykazania, że dobro dzieci będzie realizowane, jeżeli będą przy Pani. Powyższe wynika wprost z treści art. 6 Kodeksu cywilnego („Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.”)

Powierzenie tymczasowo pełnienia funkcji rodziny zastępczej

Dysponując takimi dowodami, może Pani wystąpić do sądu opiekuńczego – sądu rejonowego miejsca zamieszkania dzieci – z wnioskiem o wydanie zarządzenia opiekuńczego poprzez powierzenie tymczasowo pełnienia funkcji rodziny zastępczej osobie, niespełniającej warunków dotyczących rodzin zastępczych, w zakresie niezbędnych szkoleń, określonych w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Podstawą prawną takiego wniosku jest przepis art. 109 § 2 pkt 5 K.r.o.

 

Nie można bowiem ustanowić Pani opiekunem prawnym, albowiem to wymagałoby pozbawienia ojca władzy rodzicielskiej. Podkreślić należy, że „zgodnie z art. 94 § 3 k.r.o. dla dziecka ustanawia się opiekę, jeżeli żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo jeżeli rodzice są nieznani. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje jednemu z rodziców, co ma miejsce w przypadku: śmierci drugiego, braku pełnej zdolności do czynności prawnych, pozbawienia albo zawieszenia władzy rodzicielskiej, nie ma potrzeby ustanowienia opieki. Jeżeli rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej lub też zmarli, władza rodzicielska nie przechodzi na następców prawnych, gdyż jest niedziedziczna i niezbywalna, ale sąd ma obowiązek ustanowienia opiekuna, którego podstawowy zakres praw i obowiązków określił ustawodawca w art. 155 k.r.o.” [Grzegorz Jędrejek, Komentarz do art. 145 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, 2014.02.01].

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu