.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Opieka nad chorym na schizofrenię bratem

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Czy jako siostra chorego na schizofrenię paranoidalną brata, który nie jest osobą ubezwłasnowolnioną, odpowiadam prawnie za jego czyny, za jego zdrowie, wydatki, ewentualne zobowiązania finansowe oraz czy mam obowiązek prawny sprawowania nad nim opieki? Nadmieniam, że jest to osoba w wieku 42 lat, która nigdy nie pracowała, od 2 lat nie ma rodziców, mieszka samotnie w domu po rodzicach (w połowie dom należy do mnie), z przyznaną rentą inwalidzką, pobierająca po ojcu świadczenie emerytalne (wyższe niż renta inwalidzka). Doraźną opiekę sprawuje nad nim Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (na życzenie chorego, opieka płatna). Chory brat posiada środki na swoje utrzymanie (konto bankowe – przynajmniej na razie).


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Opieka nad chorym na schizofrenię bratem

Czy siostra odpowiada za poczynania chorego na schizofrenię brata?

Samo pokrewieństwo nie jest przesłanką do ponoszenia odpowiedzialności jakiejkolwiek  za swojego krewnego. Pani brat jako osoba pełnoletnia, oficjalnie z pełną  zdolności do czynności  prawnych, sam ponosi odpowiedzialność cywilnoprawną czy tez karnoprawną za swoje czyny. W praktyce gdyby doszło co do czego z powodów swojej choroby  prawdopodobnie odpowiedzialności takiej by nie ponosił, ale nie znaczy to, że ktokolwiek inny ponosiłby ją za niego.

 

Nie ma Pani  prawnego obowiązku sprawowania na nim opieki.

 

Jeśli chodzi o obowiązek alimentacyjny, to może ciążyć on na rodzeństwie w przypadku braku bliższych krewnych (rodziców lub dzieci uprawnionego do alimentów), po warunkiem, że uprawniony znajdowałby się w stanie niedostatku – tj. obiektywnie nie byłby wstanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Tomasz Ciasnocha

Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu