Opieka i alimenty na rodziców, jak podzielić obowiązki między rodzeństwo?

• Data: 24-09-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Sprawa dotyczy opieki i obowiązku alimentacyjnego. Mąż jest chory, jego rodzice mają 80 lat, nie radzą sobie samodzielnie. Mąż ma trójkę rodzeństwa. Wszyscy mieszkają poza granicami kraju. Czy mąż pozostaje w obowiązku opieki jako jedyny? Brat męża wystawił do opieki społecznej z prośbą o pomoc w postaci opiekunki środowiskowej. My dostaliśmy pismo z MOPS-u w sprawie alimentacji na teścia. Jest to wezwanie do wykazania dochodów. Czy ja jako synowa też mam taki obowiązek? My dobrowolnie pomagamy teściom. Mąż nie zarabia dużo. Mamy dzieci. Czy rodzeństwo męża jest zwolnione z obowiązku dbania o rodziców tylko dlatego, że zamieszkuje poza granicami kraju? Zaznaczę, że tylko my dostaliśmy wezwanie do alimentacji i przedstawienia dochodów. Czy rozdzielność majątkowa coś by zmieniła?

Opieka i alimenty na rodziców, jak podzielić obowiązki między rodzeństwo?

Obowiązek alimentacji rodziców

Oczywiście, że każde z rodzeństwa w równym zakresie jest obowiązane do alimentacji na rzecz rodzica – niezależnie od miejsca zamieszkania. Z doświadczenia jednak wiem, iż z uwagi na trudności w ściągnięciu zobowiązania z osób mieszkających za granicą organ gminy zazwyczaj dochodzi zapłaty od osób mieszkających w Polsce. Mąż powinien wskazać podczas spotkania w organie gminy, iż posiada jeszcze rodzeństwo, które posiada lepszą sytuację majątkową i jest w stanie świadczyć alimenty na rzecz rodzica.

Koniecznie proszę podać dane adresowe i telefoniczne. Wskazuję, iż posiadanie rozdzielności majątkowej nie ma wpływu na Państwa dochód – liczy się bowiem sytuacja majątkowa w Państwa gospodarstwie domowym, a więc jeżeli mieszkacie Państwo razem i prowadzicie wspólne gospodarstwo – dochód jest obliczany na tej podstawie.

Zgodnie z treścią art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo”.

Zgodnie natomiast z treścią art. 129 § 1 „obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych – obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym”.

Zobowiązania dzieci

Mając na uwadze powyższe, jeżeli rodzice męża popadli w niedostatek i nie mają możliwości zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb, to zgodnie z powyższą regulacją, mąż jest zobowiązany wraz z rodzeństwem do pokrywania obowiązku alimentacyjnego. W konsekwencji przytoczonej regulacji (art. 129 § 2) uprawniony może żądać alimentów od jednego z kilku zobowiązanych w tym samym stopniu tylko w przypadającej na niego części, chociażby był on w stanie zaspokoić alimenty w całości, chyba że istnieją przeszkody uniemożliwiające uzyskanie alimentów od pozostałych.

Obowiązek alimentacyjny wynika z pokrewieństwa oraz z innych więzi o charakterze osobistym, z którymi ustawodawca wiąże jego istnienie. Komentowany artykuł przewiduje, że obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej (zstępnych i wstępnych), bez ograniczeń dotyczących stopnia pokrewieństwa. Obciąża także rodzeństwo, w tym przyrodnie. Obowiązek alimentacyjny nie obciąża innych krewnych w linii bocznej.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Pomoc starszym rodzicom

Kodeks rodzinny i opiekuńczy w zasadzie nie reguluje sposobu dostarczania środków utrzymania i wychowania. W orzecznictwie podkreśla się, że dopuszczalna jest każda postać świadczeń alimentacyjnych. Mogą być to świadczenia pieniężne lub w naturze.

Wybór właściwej postaci świadczenia powinien odpowiadać celowi, jakiemu służy obowiązek alimentacyjny oraz uwzględniać okoliczności konkretnego przypadku. Należy zatem wybrać tę postać, która najlepiej zabezpiecza interesy uprawnionego i nie jest szczególnie dotkliwa dla zobowiązanego.

Z uwagi na powyższe, jeżeli mąż pomaga rodzicom przez osobiste starania – również wpływa to na jego obowiązek alimentacyjny. Organ gminy chce jednak ściągnąć środki finansowe na partycypowanie w opiece nad rodzicami – dlatego proszę podczas wywiadu wskazać na rodzeństwo i ich duże lepszą sytuację majątkową. Jeżeli maż także jest chory, należy dostarczyć jego historię choroby i wnosić o zwolnienie z ponoszenia opłat, wskazując na pozostałe rodzeństwo.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pan Jan ma dwóch braci i schorowaną matkę. Ponieważ matka nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, sąd nałożył na całą trójkę obowiązek alimentacyjny. Jeden z braci, mieszkający za granicą, uchyla się od płacenia, ale sąd ustalił, że każdy z braci powinien płacić zgodnie z ich możliwościami finansowymi.

Pani Anna, mająca rozdzielność majątkową ze swoim mężem, została wezwana do zapłaty alimentów na rzecz ojca. Mimo rozdzielności majątkowej sąd wziął pod uwagę dochód całego gospodarstwa domowego, a nie tylko jej indywidualny dochód.

Pan Adam regularnie odwiedza swojego schorowanego ojca, robi zakupy i pomaga w codziennych obowiązkach. Choć jego rodzeństwo płaci alimenty w formie pieniężnej, sąd uznał, że osobista pomoc Adama również wypełnia jego obowiązek.

Podsumowanie

Obowiązek alimentacyjny na rzecz rodziców dotyczy dzieci, które są zobowiązane do zapewnienia im środków utrzymania, gdy rodzice nie są w stanie sami zaspokoić swoich potrzeb. Obowiązek ten rozkłada się na rodzeństwo zgodnie z ich możliwościami finansowymi, a wsparcie może być udzielane zarówno w formie pieniężnej, jak i osobistej pomocy. Niezależnie od sytuacji materialnej lub miejsca zamieszkania każde dziecko może być zobowiązane do partycypowania w alimentacji, choć sąd bierze pod uwagę indywidualne okoliczności każdej osoby.

Oferta porad prawnych

Nasza kancelaria oferuje profesjonalne porady prawne on-line dotyczące obowiązku alimentacyjnego. Jeśli masz pytania dotyczące alimentów na rzecz rodziców, w tym podziału obowiązków między rodzeństwo, analizy Twojej sytuacji finansowej czy sposobu świadczenia pomocy – możesz skontaktować się z nami bez wychodzenia z domu. Oferujemy szybkie konsultacje, analizę dokumentów oraz wsparcie w przygotowywaniu pism. Niezależnie od miejsca zamieszkania jesteśmy gotowi pomóc Ci zrozumieć Twoje prawa i obowiązki w zakresie alimentacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59