Ominięcie kosztów komorniczych przy spłacie alimentów• Autor: Łukasz Poczyński |
Czy jest możliwość ominięcia opłacania komornika w spłacaniu alimentów na rzecz dziecka? Płacę 500 zł miesięcznie, ale przez to, że matka dziecka zgłosiła sprawę do komornika, muszę dodatkowo opłacać koszty komornicze, które chciałbym ominąć. |
Postępowanie egzekucyjne odnośnie alimentówZ pytania wynika, że obecnie toczy się przeciwko Panu postępowanie egzekucyjne odnośnie alimentów. Podaje Pan jednak, że chciałby Pan płacić alimenty z pominięciem komornika.
W tym miejscu pragnę zaznaczyć, że w postępowaniu egzekucyjnym obowiązuje zasada, że to wierzyciel jest jego gospodarzem. Komornik nie ocenia, czy istniały podstawy do jego wszczęcia, jeżeli wierzyciel łącznie z tytułem wykonawczym złożył wniosek uprawniający. Poza tym komornik nie ma prawa badać zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym (art. 804 Kodeksu postępowania cywilnego – w skrócie K.p.c.), komornik nie jest też uprawniony do podjęcia samodzielnej decyzji o umorzeniu (zawieszeniu) postępowania. Natomiast jest on zawsze związany wnioskiem wierzyciela w tym zakresie. W związku z powyższym w zaistniałej sytuacji najprostszym i najszybszym rozwiązaniem byłoby porozumienie z wierzycielem alimentacyjnym i ustalenie, że zawiesi on postępowanie egzekucyjne – o ile zobowiąże się Pan do dokonywania dobrowolnych stałych płatności. Jeśli nie wywiąże się Pan z zobowiązania, egzekucja będzie odwieszona.
Jeśli wierzyciel alimentacyjny nie wyrazi zgody na umorzenie postępowania egzekucyjnego, wówczas może Pan spróbować skorzystać z możliwości, którą daje art. 883 § 2 K.p.c. Wniosek o umorzenie egzekucji co do rat alimentacyjnych wymagalnych w przyszłościMianowicie, Panu jako dłużnikowi przysługuje prawo do złożenia wniosku o umorzenie egzekucji co do rat alimentacyjnych wymagalnych w przyszłości. Uprawnienie to wynika z treści art. 883 § 2 K.p.c., w myśl którego żądanie umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości przez dłużnika jest możliwe, „jeżeli uiści on wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję”.
Powyższy przepis zapewnia ochronę interesu wierzyciela, ale daje również możliwość dobrowolnego spełniania świadczenia i uniknięcia ponoszenia kosztów egzekucji uczciwemu dłużnikowi.
Jak wynika z uchwały Sądu Najwyższego, Izba Cywilna, z dnia 27.02.2008 r. (sygn. akt III CZP 153/07), „do złożenia przez dłużnika w toku egzekucji świadczenia do depozytu sądowego na podstawie art. 883 § 2 K.p.c. nie jest wymagane zezwolenie sądu przewidziane w art. 693(2) § 1 K.p.c.” Umorzenie postępowania egzekucyjnegoReasumując, po spełnieniu następujących warunków:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Łukasz Poczyński Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Aktualnie pracuje w dziale prawnym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto posiada doświadczenie zdobyte w związku z pracą w dwóch kancelariach radcowskich. Interesuje się głównie prawem gospodarczym i handlowym oraz prawem upadłościowym i naprawczym. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale