Okresowe badania lekarskie żołnierza• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Jestem żołnierzem zawodowym. Czy po orzeczeniu wojskowej komisji lekarskiej o zdolności do zawodowej służby wojskowej bez ograniczeń muszę poddawać się okresowym badaniom lekarskim w roku kalendarzowym? |
|
Czy żołnierze oprócz badań okresowych mają obowiązek poddawania się badaniom kontrolnym?Zgodnie z art. 211 Kodeksu pracy (K.p.) – przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Pracownik jest zobowiązany m.in. do poddawania się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca nie na prawa dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Z kolei jeśli pracownik odmawia poddania się badaniom, pracodawca nie może dopuścić go do pracy, a za czas niewykonywania pracy pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.
Wszyscy pracownicy, bez wyjątku, podlegają okresowym badaniom lekarskim. Ich częstotliwość ustala lekarz w zależności od stanu zdrowia pracownika oraz warunków pracy czy rodzaju stanowiska.
A jeśli chodzi o żołnierzy – dnia 22 października 2010 r. w życie weszła nowelizacja rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 9 sierpnia 2010 r. dotycząca służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej. Określa ona, że żołnierze, oprócz badań okresowych, mają obowiązek poddawania się badaniom kontrolnym.
Badania okresowe są obowiązkiem i dla pracodawcy pod względem skierowania, i dla pracownika – pod względem ich wykonania.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale