Udokumentowane lata pracy w warunkach szkodliwych a emerytura pomostowa• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Czy przysługuje mi emerytura pomostowa? W czerwcu bieżącego roku ukończę 55 lat. Pracuję stale od 30.07.1984 r. Przedtem ukończyłam 5-letnie technikum górnicze. W okresie od 1988 do 1991 przebywałam na urlopie wychowawczym. Mam udokumentowane lata pracy w warunkach szkodliwych stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w trzech okresach. Według moich wyliczeń jest to łączny okres pracy w warunkach szkodliwych wynoszący 15 lat 1 miesiąc i 20 dni. Bardzo proszę o odpowiedź. |
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych z możliwości przejścia na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach może skorzystać pracownik, który spełnia łącznie następujące warunki:
Przy ustalaniu okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie uwzględnia się okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, a więc okresów niezdolności do pracy, za które zostało wypłacone wynagrodzenie, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, za które pracownik otrzymał zasiłek opiekuńczy lub macierzyński.
Emeryturę pomostową może uzyskać również osoba, która po 31 grudnia 2008 r. nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w nowych wykazach prac, jeśli:
Słowem – jeśli w okresie, kiedy wykonywała Pani pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze (a wiec przed 1 stycznia 2009 r.), nie miała Pani okresów choroby, które należałoby odliczyć – to ma Pani rzeczywiście na tamten dzień co najmniej 15 lat pracy w warunkach szkodliwych. Jednak aby uzyskać emeryturę pomostową – poza innymi warunkami jak staż czy wiek – musiała Pani:
Pani nie wskazała, jaką dokładnie pracę Pani wykonywała i wykonuje – więc nie mogę powiedzieć, czy spełniła Pani któryś z powyższych warunków – jeśli tak, ma Pani prawo do emerytury pomostowej.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale