Ojciec-alkoholik nie chce się wyprowadzić, co zrobić?• Opublikowano: 28-07-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Mój ojciec jest alkoholikiem. Przez wiele lat nie mieszkał z mamą. Został wymeldowany z mieszkania. Kilka lat temu prawie zmarł i mama pozwoliła mu u niej zamieszkać, dopóki nie wyzdrowieje. Przez jakiś czas było ok. Obecnie jest w ciągu alkoholowym, nie chodzi do pracy i znęca się psychicznie nad mamą. Jak można się go pozbyć z mieszkania? |
|
Eksmisja ze względu na przemoc w rodzinieJeżeli Pani tata nie chce dobrowolnie wyprowadzić się z mieszkania, proponuję dokonać eksmisji na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z treścią art. 11a ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie „Jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania”.
Zgodnie z opinią doktryny na ustawową definicję przemocy w rodzinie składa się kilka istotnych elementów. Po pierwsze, przemocą może być nie tylko zachowanie, które się powtarza, lecz także pojedyncze zachowanie. Po drugie, może to być działanie, tj. dokonanie jakiejś czynności, lub zaniechanie, czyli niepodjęcie działania, niewykonanie jakiejś czynności. Po trzecie, zachowanie to ma być umyślne. Nie jest jasne, czy projektodawcy mieli tu na myśli fakt, że przemoc stanowi zachowanie zamierzone, czy też chodziło o pojęcie winy umyślnej, o którym mowa w art. 9 § 1 Kodeksu karnego, stanowiącym, że czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, tj. chce go popełnić albo, przewidując możliwość jego popełnienia, godzi się na to. Kolejnym elementem ustawowej definicji przemocy w rodzinie jest kwestia naruszenia praw lub dóbr osobistych osób wymienionych w art. 2 pkt 1 ustawy, w szczególności narażenie tych osób na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszenie ich godności, nietykalności cielesnej, wolności, w tym seksualnej, spowodowanie szkód na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołanie cierpień i krzywd moralnych u osób dotkniętych przemocą. Wniosek o eksmisję ojca-alkoholikaZ uwagi na powyższe podnoszę, iż jeżeli tata stosuje wobec mamy przemoc – zarówno fizyczną, jak i psychiczną, nadużywa alkoholu, a zamieszkiwanie z nim jest utrudnione, mogą Państwo skorzystać z tej instytucji. Jest to procedura znacznie szybsza niż podstawowa eksmisja, gdyż sąd ma obowiązek rozpatrzyć wniosek w ciągu miesiąca od daty wpływu i w tym czasie wyznaczyć rozprawę.
Jednocześnie nie ma obowiązku poszukiwania dla eksmitowanego lokalu ani także innych uprawnień, które mu przysługują – pora eksmisji itp. Z uwagi na to postępowanie jest szybkie. Wniosek należy złożyć dla właściwego miejscowo sądu rejonowego. We wniosku oraz w toku postępowania mama powinna wykazać, iż dochodzi do przemocy fizycznej w jej stronę – obrażanie, niszczenie mienia, awantury itp. Taki wniosek należy uzasadnić i przedstawić wraz z nim materiał dowody wskazujący na te zachowania – świadkowie, nagrania itp. Wydanie przez sąd orzeczenie uprawnia do przeprowadzenia eksmisji – bez obowiązków wskazanych w ustawie o prawach lokatorów.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale