Ogrzewanie mieszkania komunalnego• Autor: Arkadiusz Dudkiewicz |
Od 50 lat jestem lokatorem mieszkania komunalnego, ogrzewanego dawniej piecami. Piece były już zniszczone, więc na własny koszt, za zgodą administracji, zamontowałem inne ogrzewanie, które jednak już teraz nie nadaje się do użytku, a mnie nie stać na nowe. Zwróciłem się do gminy z prośbą o modernizację ogrzewania mieszkania komunalnego, które zajmuję. Na razie pismo zostaje bez odpowiedzi. Co mogę zrobić, by domagać się swoich praw? |
|
Wymiana pieca służącego do ogrzewania mieszkania komunalnegoZakładając, że Pana roszczenia – w zakresie wymiany pieca służącego do ogrzewania mieszkania komunalnego – są słuszne, art. 6a ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 z późn. zm.) oraz art. 622 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) dają Panu podstawy do domagania się od wynajmującego modernizacji lub wymiany instalacji centralnego ogrzewania mieszkania komunalnego. Dokonanie modernizacji instalacji centralnego ogrzewania mieszkania komunalnego na koszt wynajmującegoDo wykonania ciążącego na nim zobowiązania można zmusić wynajmującego poprzez powództwo do sądu o upoważnienie przez sąd wierzyciela (Pana) do wykonania czynności na koszt dłużnika (wynajmującego), a więc do tzw. wykonania zastępczego. Takie upoważnienie spowoduje, że będzie Pan mógł dokonać modernizacji lub wymiany instalacji centralnego ogrzewania mieszkania komunalnego sam, na koszt dłużnika (tu – wynajmującego).
* Stan prawny z dnia 24.07.2012 r.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Arkadiusz Dudkiewicz Arkadiusz Dudkiewicz – doradca podatkowy, agent celny, prawnik. Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wykładowca i prawnik, od 2000 r. agent celny, a od października 2007 r. wykwalifikowany doradca podatkowy (nr 10791). Specjalista w zakresie prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz prawa celnego. Wieloletni współpracownik firm doradztwa podatkowego – posiada stałych klientów, którzy powierzyli mu obsługę podatkową oraz reprezentację w sprawach podatkowych. Uznany wykładowca problematyki celnej i podatkowej (VAT i akcyza), autor licznych publikacji. Biegły sądowy z zakresu podatków. Od maja 2014 roku także rzeczoznawca majątkowy.
Arkadiusz Dudkiewicz jest także autorem i współautorem szeregu publikacji naukowych, wśród których wymienić należy:
|
|