Ogródek przydomowy we wspólnocie• Autor: Jakub Bonowicz |
Mam zamiar kupić mieszkanie wraz z prawem wyłącznego korzystania do przynależnego do niego ogródka przydomowego (ogródek jest na mapie osiedla). Czy ogródek ten stanowi część wspólną terenu wspólnoty? Czy będę go mogła zagospodarować po swojemu? |
|
Części wspólne w budynkach wielolokalowychW budynkach wielolokalowych wyróżniamy:
W pkt 1. wyróżniamy:
W pkt 2. Wyróżniamy:
Zgodnie z ustawą o własności lokali samodzielnym lokalem mieszkalnym (art. 2 ust. 2) „jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne”.
Pomieszczeniami przynależnymi są (art. 2 ust. 4) „części składowe lokalu – pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż”.
Samodzielny lokal mieszkalny + pomieszczenia przynależne są oczywiście wyłączną własnością lokatora i przysługuje mu pełnia praw do korzystania z nich, oczywiście w granicach wynikających z ustaw, zasad współżycia społecznego i przeznaczenia prawa (np. nie wolno zakłócać spokoju innym lokatorom) – art. 140 Kodeksu cywilnego.
Nieruchomość wspólną (art. 3 ust. 2) stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali, np. klatka schodowa, parking.
Sporny jest status balkonów i tarasów. Wyłączne prawo korzystania z danej części nieruchomości wspólnejNatomiast problematyczne są właśnie te części nieruchomości wspólnej, które nie są ani lokalem, ani pomieszczeniem przynależnym, i jednocześnie w umowie z deweloperem postanawia się, że lokatorowi przysługuje wyłączne prawo korzystania z danej części nieruchomości wspólnej. Dotyczy to właśnie np.:
Mamy więc swego rodzaju sprzeczność. Z jednej strony nieruchomość wspólna to właśnie to, co nie służy wyłącznie do użytku właściciela lokalu. Z drugiej strony ogródek przydomowy we wspólnocie nie jest uznawany ani za lokal, ani za pomieszczenie przynależne, natomiast lokatorowi służy prawo wyłącznego korzystania z niego. Tak więc coś, co jest nieruchomością wspólną, właśnie nie spełnia podstawowego elementu definicyjnego nieruchomości wspólnej. Z jednej bowiem strony jest Pani jedynie współwłaścicielką ogródka przydomowego, z drugiej przysługuje Pani prawo do wyłącznego korzystania z niego. Ogródek przydomowy we wspólnocieRozwiązań jest kilka.
Pierwsze – uznać, że ogródek przydomowy stanowi pomieszczenie przynależne Pani lokalu. Jest to problematyczne, ponieważ ogródek nie jest pomieszczeniem, podobnie jak miejsce parkingowe. O ile można uznać balkon czy taras za pomieszczenie, o tyle ogródka już nie.
Drugie – uznać, że właściwy jest stan taki jak w umowie i rzeczywiście ogródek jest częścią nieruchomości wspólnej, a Pani ma prawo do wyłącznego korzystania z niego. Taka konstrukcja w praktyce jest akceptowana. Często jest tak, że współwłaściciele dokonują tzw. podziału quo ad usum (podział do korzystania). Np. jest czterech współwłaścicieli działki i zawierają umowę, iż jeden korzysta z jej określonego obszaru, inny z innego. Cały czas nieruchomość ta stanowi przedmiot współwłasności wszystkich czterech, natomiast każdy z nich ma prawo korzystać na wyłączność z pewnej części działki, a nie ma prawa korzystać z innych. Identycznie jak z miejscem parkingowym – nikt nie ma prawa na nim parkować poza Panią lub osobami, którym Pani na to pozwoli. Wyłączne korzystanie z ogródka przydomowego we wspólnocieDodam, że była jeszcze koncepcja, aby korzystanie z ogródka przydomowego rozwiązać na zasadzie tzw. służebności gruntowej (podobnie jak np. służebność drogi koniecznej, przechodu, przegonu, przejazdu). Konstrukcja tą odrzuciła jednak praktyka (np. postanowienie Sądu Najwyższego z 12 stycznia 2010 r., sygn. akt III CZP 106/09).
Ustanowienie ogródka przydomowego we wspólnocie mieszkaniowej w formie służebności gruntowej nie jest poprawną formą dla zagwarantowania prawa wyłącznego korzystania z tej części nieruchomości wspólnej przez właścicieli lokalu, gdyż nieruchomość wspólna jest ściśle związana z własnością lokalu. Nie może być więc uznana za inną nieruchomość względem wyodrębnionego z niej lokalu, a istnienie dwóch odrębnych nieruchomości, tj. władnącej i obciążonej, jest konieczną przesłanką do ustanowienia służebności gruntowej – wynika z postępowania, które toczyło się przed sądami.
W związku z tym właściwa jest konstrukcja taka, jaką przyjęto w umowie. Zasady korzystania z ogródków przez właścicieli lokaliWracając do głównego wątku, przysługuje Pani wyłączne prawo do korzystania z ogródka przydomowego. Prawo to jest nieodłącznie związane z własnością lokalu. Może więc Pani np. urządzić ogródek, posadzić drzewka (które oczywiście nie mogą np. zasłaniać widoczności sąsiadom). Uwaga: wspólnota może podejmować np. uchwały określające zasady korzystania z ogródków przez właścicieli lokali. Taka uchwała może godzić w interesy i Pani może ją zaskarżyć do sądu:
„Art. 25. 1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
1a. Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
3. Zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy” (ustawa o własności lokalów).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Jakub Bonowicz Radca prawny obsługujący przedsiębiorców i osoby fizyczne z kraju, a także z zagranicy. W kręgu jego zainteresowań pozostają sprawy trudne i skomplikowane, dotyczące obszarów słabo jeszcze uregulowanych prawnie (w tym z zakresu prawa nowych technologii) oraz sprawy z zakresu międzynarodowego obrotu gospodarczego i kolizji systemów prawnych różnych państw (w tym m.in. gospodarcze prawo brytyjskie, amerykańskie, słowackie, bułgarskie, czeskie). Specjalizuje się przede wszystkim w prawie Internetu, usług elektronicznych (sporządza regulaminy e-usług, sprzedaży online), prawie nowych technologii, własności intelektualnej (autorskim, znaków towarowych, patentów, wzorów przemysłowych). Reprezentuje Klientów przed sądami (w tym także sądami administracyjnymi, Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym), organami administracji i organami podatkowymi w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych oraz podatkowych. Sporządza profesjonalne umowy handlowe, w tym w obrocie zagranicznym. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale