Ograniczenie zdolności do pracy• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Przez kilka miesięcy przebywałam na zwolnieniu lekarskim z powodu problemów z kręgosłupem. Mój pracodawca skierował mnie na badania kontrolne. Lekarz medycyny pracy wydał zdolność, ale z ograniczeniem dźwigania do 10 kg. Po kilku dniach zostałam przez pracodawcę ponownie wysłana do tego samego lekarza, który powiedział mi, że miał naciski z mojej firmy, że ma wykreślić to ograniczenie, co oczywiście zrobił. Chciałabym się dowiedzieć co mogę w takiej sytuacji zrobić? Uważam, że jestem niezdolna do pracy. |
Fot. Fotolia |
Szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownikaOdpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
Przedmiotem tego przepisu jest prawo pracownika, u którego lekarz orzecznik stwierdził szkodliwy wpływ pracy wykonywanej na zdrowie do żądania przeniesienia do innej pracy.
Tak było w Pani przypadku za pierwszym razem, gdy została Pani skierowana na badania kontrolne.
Zgodnie z art. 229 K.p. pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracodawca nie zgadza się z orzeczeniem lekarza medycyny pracyJeśli pracodawca, albo pracownik nie zgadzają się z orzeczeniem – mają prawo wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownych badań.
Wniosek należy złożyć w terminie 7 dni od dnia uzyskania zaświadczenia, za pośrednictwem lekarza, który je wydał.
Ponowne badanie przeprowadzane jest w ciągu 14 dni w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy właściwym ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedziby jednostki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony.
Tak więc skoro pracodawca nie zgadzał się z orzeczeniem lekarza medycyny pracy powinien był się odwołać, a nie nakłaniać lekarza do zmiany orzeczenia. W tej sytuacji powinna Pani jak najszybciej złożyć wniosek, o którym pisałam wyżej. Wówczas Pani odwołanie zostanie skierowane do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy (w którym powinna Pani pokazać oba orzeczenia lekarza medycyny pracy i przedstawić całą sytuację). Tak wydane nowe orzeczenie pracodawca będzie musiał respektować.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale