Ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca• Opublikowano: 08-10-2023 • Autor: Radca prawny Marek Gola |
Postaram się krótko opisać moją sytuację. Dzieci mają 1 i 6 lat. Od urodzenia zajmuję się nimi sama, tzn. mieszkają tylko ze mną. Ich ojciec twierdzi, że poza alimentami (nieregularnymi) i widywaniem się z dziećmi nie ma innych obowiązków. Czy mogę mu ograniczyć wykonywanie władzy rodzicielskiej? Dodam, iż nigdy nie byliśmy małżeństwem i cały obowiązek opieki nad dziećmi spoczywa na mnie, ponieważ on zawsze twierdzi, że skoro pobieram świadczenia pieniężne od państwa i pracuję w państwowej firmie, to ja muszę ogarniać wszelkie sprawy, np. zapisanie dziecka do przedszkola. |
|
Ograniczenie władzy rodzicielskiejPodstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io., przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.
Oczywiście, że ograniczenie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi jest możliwe. Niemniej zasadne byłoby ustalenie w jakim zakresie. Musi Pani mieć świadomość, że błędne i złe określenie zakresu władzy ojca będzie miało przełożenie na przyszłość. O ile ojciec uważa, że jego obowiązki kończą się na alimentach i kontaktach, to należałoby wnosić o ograniczenie władzy jedynie do współdecydowania o światopoglądzie i miejscu zamieszkania. Natomiast w kwestii edukacji, wyrabiania paszportu należy powierzyć władzę rodzicielską matce i ustalić, że w sprawie leczenia może ona decydować samodzielnie, bez zgody ojca małoletniego. Ewentualnie, jeżeli Pani uzna inaczej, we wniosku można wskazać inny zakres. Zanim Pani jednak założy sprawę o ograniczenie władzy rodzicielskiej, zasadne byłoby uzyskanie dowodów na okoliczności, na które Pani zwraca uwagę, tj. brak zainteresowania ojca innymi kwestiami aniżeli alimenty i kontakty. Najlepiej, gdyby Pani uzyskała jakikolwiek dowód na powyższą okoliczność, np. SMS-y od ojca dziecka, nagranie rozmowy z nim, w której padają słowa, na które się Pani powołuje.
Musi Pani pamiętać, że w tego rodzaju sprawach sąd zawsze bada tzw. dobro dziecka, a nie wolę rodziców, a co się z tym wiąże, to czy daje Pani wystarczającą gwarancję należytej dbałości o interesy dziecka. Samo zdanie ojca może nie być wystarczające. Najlepszym rozwiązaniem byłoby dojście z ojcem dzieci do porozumienia.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale