.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ograniczenie kontaktów dziecka z drugim rodzicem w opiece naprzemiennej

• Data: 24-04-2025 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

3 lata temu sąd ustalił w mojej sprawie rozwodowej opiekę naprzemienną tydzień na tydzień. Wówczas dzieci miały 5 i 7 lat. Dziś już mają 8 i 10. Prosiłam sąd, aby nie ustalał opieki naprzemiennej przy tak małych dzieciach. Sąd stwierdził, że muszą mieć równy kontakt z rodzicami i przyzwyczają się. Minęło 3 lata i córka, która ma 8 lat, nie przyzwyczaiła się. Nienawidzi ojca i jego nowej żony. Nie będę przytaczać mnóstwa przykładów, jak tak małe dziecko kombinuje, aby dłużej zostać w szkole i być jak najmniej czasu z tatą i ciocią. Niedawno tata podarował dzieciom smartwatche. Dzieci chciały mieć w nich mój numer telefonu, aby do mnie dzwonić. Niestety tata zabrania dzieciom kontaktu telefonicznego ze mną w „swoim tygodniu”, argumentuje to tak, że jest to wchodzenie w jego czas z dziećmi. Moja córka płacze, że nie może do mnie zadzwonić. Dodam, że u taty nie wolno jej płakać za mamą. Jest wtedy zamykana sama w pokoju. Tak mi przynajmniej opowiada. Dowodów nie mam. Czy rodzic może dziecku zabronić kontaktu telefonicznego z drugim rodzicem? Dodam, że gdy u mnie są dzieci i proszą o telefon do taty, to nie waham się nawet sekundy. Mają prawo dzwonić.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ograniczenie kontaktów dziecka z drugim rodzicem w opiece naprzemiennej

Zmiana kontaktów z drugim rodzicem

Jeżeli obecne kontakty, a właściwie piecza naprzemienna, są niezgodne z dobrem dzieci – dzieci męczą się, nie chcą przebywać u taty, to powinna Pani złożyć wniosek o zmianę kontaktów i ustalenia miejsca dzieci przy Pani, z jednoczesnym wyznaczeniem harmonogramu kontaktów dla taty.

 

Zgodnie z art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

„§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej”.

 

W przepisie zaakcentowano, że członkom rodziny przysługuje prawo i obowiązek kontaktowania się oraz obustronność (wzajemność) kontaktów. W praktyce sądowej przepisy te znajdą zastosowanie odnośnie do pozycji prawnej rodziców. Obowiązek po stronie dziecka nie może być rozumiany jako obowiązek egzekwowalny przy użyciu przymusu państwowego. Mając powyższe na względzie, należy wskazać, iż rozstrzygnięcie sądu winno mieć przede wszystkim na uwadze dobro dziecka.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dobro dzieci jako priorytet

Zgodnie ze stanowiskiem doktryny naczelną zasadą kierującą każdym postępowaniem winno być pojęcie „dobra dziecka”, w myśl przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które jednak nie ma definicji ustawowej. W piśmiennictwie bowiem niejednokrotnie wskazano, że definicja taka byłaby nieprzydatna i hamowałaby przystosowanie przepisów do potrzeb życia w wykładni. Pojęcie to należy zatem interpretować w taki sposób, aby przystosować je do potrzeb życiowych, a sądy winny w swoich rozstrzygnięciach stawiać je na pierwszym miejscu.

 

Wobec tego, jeżeli córka nie umie odnaleźć się w tej sytuacji, męczy się, nie chce przebywać u taty, a dzieci wolą być u Pani – powinna Pani porozmawiać z byłym mężem o tej sytuacji, a gdy dobrowolnie nie będzie chciał współpracować, powinna Pani złożyć do sądu rejonowego miejsca zamieszkania dzieci wniosek o ustalenie miejsca pobytu dzieci przy Pani i wyznaczenie kontaktów z tatą – np. co drugi tydzień. Dzieci są już duże, więc może Pani spróbować porozmawiać z nimi o tej sytuacji. Konieczna w sprawie – w przypadku sporu – będzie opinia OZSS, a wiec rozmowa dzieci z psychologiem i wysłuchanie dzieci – sąd bowiem co do zasady orzeknie z wolą dzieci, dlatego żaden materiał dowodowy nie jest wymagany.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Dziecko nie chce nocować u ojca
Pani Monika zauważyła, że córka za każdym razem przed wyjazdem do ojca płacze i zgłasza dolegliwości somatyczne. Dziewczynka mówi, że nie czuje się tam bezpiecznie i chciałaby wracać do mamy tego samego dnia. Pani Monika złożyła wniosek do sądu o zmianę kontaktów, ograniczając je do spotkań dziennych bez noclegów.

 

Konflikt z powodu szkoły i zajęć dodatkowych
Pan Andrzej dzieli opiekę nad synem w systemie naprzemiennym. Chłopiec uczęszcza do szkoły muzycznej, a ojciec nie dowozi go na zajęcia, co wpływa na rozwój dziecka. Mama złożyła wniosek o ustalenie stałego miejsca pobytu dziecka przy niej oraz wyznaczenie konkretnych dni na wizyty u ojca, aby zapewnić ciągłość edukacyjną.

 

Dzieci chcą więcej czasu z jednym z rodziców
Po rozwodzie dzieci przebywały tydzień u mamy, tydzień u taty. Z czasem wyraziły chęć, by więcej czasu spędzać u matki – u niej mają rodzeństwo i czują się bardziej związane emocjonalnie. Matka złożyła do sądu wniosek o zmianę systemu opieki na miejsce stałego pobytu u niej z kontaktami z ojcem co drugi weekend.

Podsumowanie

Zmiana kontaktów z drugim rodzicem może być konieczna, gdy dotychczasowe ustalenia nie służą dobru dziecka – np. powodują stres, zaburzają rozwój lub są sprzeczne z jego wolą. Sąd, rozpatrując taki wniosek, zawsze kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka, jego emocjami, relacjami i poczuciem bezpieczeństwa.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksową pomoc prawną w sprawach rodzinnych, w tym przy składaniu wniosków o zmianę kontaktów z dzieckiem. Pomożemy przygotować dokumenty, ustalić strategię działania i reprezentować Cię w sądzie z pełnym zrozumieniem wagi sprawy.

Źródła:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu